ACHIZITIE si actiune...de incepator !!

Creat de Liviu Ceman, Decembrie 20, 2011, 02:50:01 PM

« precedentul - următorul »

Liviu Ceman


Domnilor,
Am avut ocazia zilele trecute sa cumpar 7 familii de la cineva care ,cred eu, nu are tragere spre apicultura. El a mostenit aceste familii de la un unchi...nu se pricepe(zicea el)...si nici nu prea-i placeau muncile, etc...
Avea si nevoie de bani..asa ca am cumparat 7 familii cu 240 lei/familie. Sunt 6 stupi pe 10 rame si unul orizontal pe 20 rame.
In stupii pe 10 rame erau albine pe cca.3-4 rame iar restul ramelor erau cu miere.
In stupul mare cu 20 rame erau albine pe 6-7 rame ,miere pe cca.7rame si dupa aceea era pusa diafragma.
Am mutat stupii de la fostul proprietar la mine in stupina intr-o zi cu temperatura de 13 grade,ploua,si pe la ora 16.30.
Am parcurs cca.50km.
Intrebari:

1. ce parere aveti despre numarul de albine care erau pe rame la momentul achizitionarii?
2.cantitatea de mire este suficienta pentru iernat?
3.Faptul ca am mutat stupii poat afecta in mod negativ? Exista riscuri majore ?

Mentionez faptul ca dupa ce am mutat stupii urmatoarele 4-5 zile temperatura nu a scazut noaptea sub 5 grade,iar ziua erau cca.9-10 grade. Am asistat si la un zbor de curatire...

Astept cu drag comentariile voastre.

Liviu Ceman

Multumesc de sfat ! El zice ca a facut tratament dar eu nu prea cred... ce se intampla daca totusi a facut si eu mai fac o data cand prind o zi de 12 grade ?

pharaonu75

Nu se intampla nimic rau... doar bine!
Daca mai faci un tratament in perioada asta, deoarece nu mai sunt celule cu puiet in stup, esti sigur ca omori toti acarienii varroa.
In absenta puietului capacit varroa nu mai are unde sa se ascunda si nici unde sa se inmulteasca!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

dorindafi

Am mutat stupii de la fostul proprietar la mine in stupina intr-o zi cu temperatura de 13 grade,ploua,si pe la ora 16.30.
Am parcurs cca.50km.
Intrebari:

1. ce parere aveti despre numarul de albine care erau pe rame la momentul achizitionarii?
2.cantitatea de mire este suficienta pentru iernat?
3.Faptul ca am mutat stupii poat afecta in mod negativ? Exista riscuri majore ?

:hi:liviule
i-ai mutat la tine in  stupina,deci ai albine, nu eshti incepator :roll:
intreb eu : dece mai pui asemenea intrebari acum,dece n-ai intrebat innainte :uimit:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

tassevasi

  Stupul ce te-a  murit facea parte tot din achizitie ???
Numai bine .