albine nervoase

Creat de bta, Aprilie 30, 2011, 09:15:08 PM

« precedentul - următorul »

bta

am cumparat doua familii si sunt foarte nervoase ma ataca  cu zecile cand ma apropii la 5-6 m. de ele... am incercat sa ma uit la ele dar nici o sansa......nu ma mai pot uita nici la cele de langa ele care sunt blande... ce pot face sa le domolesc?????

bucovineanu

Probabil ceva le deranjeaza. Cand au fost mutate in noua locatie?

Kov iulian

Si la mine sunt tot la fel foarte rele. Va dau un sfat aveti grija cu distanta dintre stupi si gard ,hotarul intre vecini si gardul de la strada , Legea apiculturi cea noua de anul trecut , spune ca trebuie sa exista cel putin 5 m intre stupi si gard, hotrul cu vecini si cu terenurile proprietatea statului, starzi publice etc e . Si mai spune ca Apicultorul nu e raspunzator in nici un fel pt prezenta albinelor pe proprietatea altora ca urmare a instinctului lor natural de cules si de roit .

pistol28

IRITANTI:
Mirosul de parfum (deodorant, cu ce dai dupa ras..............)
Mirosul de transpiratie
Mirosul de alcool
Mirosul din detergentul parfumat cu care s-a spalat  imbracamintea
Mirosul de pasta de dinti
Mirosul de orice fel..............................................placut sau neplacut

Posibil in apropiere sa existe o sursa de iritare [zgomot intermitent, vibratie infundata(transformator electric)]
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Adrian Roman

Cred ca fiecare dintre noi are familii agresive. Anul trecut discutam cu un bunic apicultor, si printre subiectele atinse a fost si agresivitatea. Zicea ca el le astampara cu zahar tos uscat dat in hranitor. Ati intalnit asa ceva ? Sunt chiar curios...

bucovineanu

Daca am inteles eu bine sunt agresive numai cele recent cumparate.

bta

au fost mutate acum 24 de ore,dar si la vechea stupina erau tot nervoase... fostul proprietar  mi-a  spus ca matcile provin dintr-un roi prins in padure....in legatura cu mirosurile nu cred ca le-ar deranja pt ca celelalte familii nu ataca....sunt asezate la 1.5 m distanta de cele blande....

bucovineanu

E posibil sa fie urmasele unei regine agresive. Daca e asa se vor linisti mai greu, dar sugur se vor schimba daca sunt inlocuite reginele.

bta

daca fac roi crede-ti ca ar fi indicat ca la fam de baza sa pun o rama cu botca de la familile cele blande???

bucovineanu

Da, dar botca se pune dupa ce este sigur ca nu mai exista alte botci , oua sau larve tinere din care ar putea fi crescute alte botci.

bta

va multzumesc pt sfaturi!