albine amortite in fata stupului

Creat de evulet78, Aprilie 04, 2011, 06:27:28 PM

« precedentul - următorul »

evulet78

Am o problema :sad:
De cateva zile de cand cara harnicutele mele polen, seara, in fata fiecarui stup, si sub scandurica de zbor, gasesc in jur de 30-50 albine prinse pe firele de iarba (albine pline de polen). Scandurica de zbor este destul de mare.
Intrebarea mea este unde gresesc? De ce nu intra in stup si raman afara. In ritmul asta pierd destul de multe albine. Nu stiu daca isi revin a doua zi pentru ca am observat ca sunt si moarte de zilele trecute.
Oare ce pot sa fac?
miere de albine - Un proiect personal ce poate se va dezvolta.
miere bucovina pe google+
miere bucovina pe facebook

milu56

50 de albine in fiecare seara?
Toate cu polen?
La stupi puternici se intampla?
Se observa depopulare?
Este posibil sa fie ceva pomi stropiti prin zona ceeace nu cred ar muri mai multe,cred ca le prinde seara frigul si le slabeste.

bucovineanu

Citat din: evulet78 din Aprilie 04, 2011, 06:27:28 PM
Am o problema :sad:
De cateva zile de cand cara harnicutele mele polen, seara, in fata fiecarui stup, si sub scandurica de zbor, gasesc in jur de 30-50 albine prinse pe firele de iarba (albine pline de polen). Scandurica de zbor este destul de mare.
Intrebarea mea este unde gresesc? De ce nu intra in stup si raman afara. In ritmul asta pierd destul de multe albine. Nu stiu daca isi revin a doua zi pentru ca am observat ca sunt si moarte de zilele trecute.
Oare ce pot sa fac?
Acum se schimba generatiile de albine. De obicei sunt albine batrane care sunt la sfarsitul vietii, vin cu polen mai putin nu aterizeaza pe scandurica de zbor, ajung sub stup, le prinde frigul si raman acolo. Ai puse sandurele oblice cu un capat pe pamant si celalalt capat sprijinit de scandurica de zbor?

evulet78

Depopulari inauntru nu am observat, dar totusi asa de multe in fata stupului. :sad:
Arbori stropiti nu cred sa fie. La noi nu au inflorit dacat cornul si salcia.
Scandurica de zbor este normala, dar nu pana in pamant. Am sa incerc sa fac si asta (sa pun scandurici pana la pamant).
miere de albine - Un proiect personal ce poate se va dezvolta.
miere bucovina pe google+
miere bucovina pe facebook

mape 48-petru manea

incearca asa

mape 48-petru manea

si asa