albine afara

Creat de dragos2006, Ianuarie 07, 2011, 11:12:23 AM

« precedentul - următorul »

D006

am un stup la din care ies la 2 zile cate 3 -4 albine si mor in fata urdinisului pe zapada care sa fie cauza?gratie pt soarici am pitigoi nu am vazut si daca ar fi sa deranjeze un singur stup? multumesc anticipat!

filip

Cred ca sunt albine desprinse din ghem si cazute pe fundul lazii unde nu mai au nici o sansa sa urce in ghem.
Sa nu ai cumva soarec in lada.
Verifica cu un carlig ,ce gasesti pe fundul lazii.Daca gasesti albine decapitate si mizerie de soarec atunci e clar.trebuie sa iei masuri.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006


pharaonu75

Sunt albine desprinse din ghem si cazute pe fundul lazii!
Sa nu fie cumva deranjate de vreun zgomot puternic, vreun animal sau pasare care a lovit in lada!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

nicu68

si eu am avut aceiasi situatie la acelasi stup 2 ani la rand,anul trecut le-am schimbat matca si vad ca anul acesta nu au mai iesit,nu stiu ce motiv sa fie,dar familia a trecut iarna cu bine si totul a fost ok

Calin Catalin

Citat din: ciptheman din Ianuarie 07, 2011, 11:12:23 AM
am un stup la din care ies la 2 zile cate 3 -4 albine si mor in fata urdinisului pe zapada care sa fie cauza?gratie pt soarici am pitigoi nu am vazut si daca ar fi sa deranjeze un singur stup? multumesc anticipat!
Cum ai tratat in toamna contra varoa si nosema?
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

D006

cred ca sunt paduchi stupul respectiv a fost singurul care mai avea puiet capacit la ultimul tratament daca se incalzeste il tratez si sper sa iasa bine din iarna

puiu

Am avut cel mai puternic stup si acum cu doua saptamani in urma am observat ca ies albine in zbor in fata stupului,dupa ceva timp cad pe zapada ca secerate. Deschid stupul cu toate ca nu a fost corect ce am facut...pe ultima rama-aprox.1 dm.patrat de miere!!!
ATENTIE! Octombrie-Noiembrie,cald si consum... Decembrie... :bzz: