ademenire roi

Creat de albinasebes, Ianuarie 04, 2011, 10:06:30 PM

« precedentul - următorul »

albinasebes

in cartea Stuparitul a lui C. Hristea am gasit ceva interesant
citez:"faci o solutie de alcool, in care topesti pana la saturatie propolis...; lasi amestecul sa dospeasca cateva ore si sa se limpezeasca bine, apoi il strecori adaugand putina esenta de melisa oficinala sau extract de coaja de lamaie, amestec pe care-l lasi din nou cateva ore sa se limpezeasca, apoi il filtrezi bine. Aceasta e o solutie aproape magica pentru roiuri."
cu solutia asta se ung lazile sau cosnitele  puse pt prinderea roilor in pomii din jurul stupinei sau in alte locuri accesibile unde s-au mai asezat roi(parafrazat tot din Hristea).
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

pharaonu75

Este de notorietate faptul ca melissa officinalis atrage albinele! Popular mai este numita si roinita, iar unii stupari o cultiva pentru a o folosi la atragerea roilor prin frecarea peretilor interiori ai cosnitelor/cutiilor pentru prins roi!
Amestecarea esentei de melissa officinalis cu tinctura de propolis nu face decat sa ii sporeasca efectul!
Melissa officinalis (roinita) mai este folosita si la unificare, pentru uniformizarea mirosului din stup!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Ademenire roi  cu  substante ,feromoni,matci  strivite  de  stup sau  roinita etc..nu este decat  un  pic  de abureala sau  un pic de reusita.Ei  si  unde  mai  pui  ca apicultorul ia  o lada (stup) si incepe  cu  slefuire,oparire,flambare si  apoi  urmeaza  imbalsamarea  lazii  cu  tot  felul  de parfumuri tip  Hugo  BOS  .si asa  mai  departe.Tot ce  facem ,facem  cu mare  placere pt  ai  oferi  albinei un  adapost curat si plin de  viata.Oare albina are  aceiasi  parere despre  stupul  curat si parfumat?
Cred  ca  nu,nu -i pe placerea  ei si  ca  dovada ar  fi trecerea  unei  fam de  albine din  lada veche intr-o lada noua.Prin  aceasta schimbare ,fam de  albine incepe  sa  stagneze un nr X de zile.
Cea mai  buna substanta  este  mirosul si  mizeria(ramasitele) produse de  gaselnita.O  lada  veche cu  faguri  distrusi de  gaselnita este  o  reusita totala  si  o  mare  satisfactie  pt  roiul  care  va intra.

mape 48-petru manea

Acum cativa ani am unificat doua fam. in pavilion.Dupa cateva ore observ un musuroi de albine sub pavilion pe pamant.Cautand am gasit un torace de matca marcat,vechi uscat.L-am strivit intre degete si l-am aruncat mai departe.Am pus dupa aceea mana pe pamant la 20 cm.de albinele de jos si ele au venit toate si s-au urcat pe mana mea.De mantionat ca albinele nu aveau matca de cateva ore.Anul trecut am avut si 4 roiuri in acelas pom si aceeasi pozitie. :nod: :nod:s