albine putine

Creat de prisecarul, Iulie 10, 2010, 12:44:51 PM

« precedentul - următorul »

prisecarul

a controlul efectuat la stupii cu caturi, am constatat ca la 2 dintre ei, este foarte putina albina.
d-abia, daca erau 100-200 in caturi, nu aveau miere deloc in caturi si foarte putina in cuib.
de asemenea, on cuib erau cam trei rame cu puiet capacit.
acum cateva saptamani erau pline ochi cu albina, iar azi, aproape goale!
ce s-a intamplat?
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

D006

  Probabil ai cuibul  blocat cu polen si nectar si matca nu a mai avut unde oua si astfel in maxim o luna familia se depopuleaza.
  Daca ai avut spatiu de ouat ori nu ai avut cules si a incetat ouatul ori matca batrana care este pe sfarsite.

prisecarul

stupul nu este blocat cu polen sau nectar.
spatiu de ouat are suficient.
probabil matcile sunt batrane.
in concluzie, trebuiesc schimbate!

daca introduc matci in colivie in cuib si dupa 2 zile le eliberez, vor fi acceptate acestea din urma si eliminate cele batrane de familie?
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

D006

  In aceasta perioada familia omoara frecvent matca tanara , indicat este sa procedezi in modul urmator : Prinzi matca batrana si o bagi intr-o colivie si o lasi doua zine in familie , astfel ea nu mai poate oua. Apoi in a treia zi vii cu matca cea noua intr-o colivie pe care o pui pe locul vechii colivii dar nu inainte de a lua matca batrana si a o strivi de colivia celei tinere artfel incat mirosul celei batrane sa ramana imprecnat pe colivia celei tinere. Dupa inca doua zile poti elibera matca cea tanara , riscul respingerii scazand mult deoarece in acea familie nu mai exista oua din care albinele ar fi tras eventuale botci de salvare dupa ce ar fi omorat tanara matca.
   Eu unul folosesc izolatorul de matca si astfel pot tine fara probleme o matca tanara si 5 -6 zile fara riscul de a fi omorata.

prisecarul

Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

nicu68

foarte buna mi se pare tehnica lui Dragos si eu am o baba si ma tot gandeam cum sa o schimb

ioanardelean55


   Ia in calcul si varianta roirii . Daca puietul de pe cele 3 rame e compact si se extinde e foarte posibil ca familiile sa fi roit si matcile tinere sa-u fecundat si au inceput activitatea . Nu lua o hotarire inainte de a studia bine problema .


prisecarul

momentan nu voi inlocui matcile existente, mai ales, ca ieri, in urma unui control, am vazut ca sunt mai multe albine in cuib, la fel si puietul larvar si capacit, in comparatie cu ultimul control si au inceput sa bage si ceve miere!
daca va fi ceva,  le voi inlocui in jur de 10 august.
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

ioanardelean55


Daca vrei sa le inlocuiesti totusi fa schimbare linistita ,

prisecarul

Citat din: ioanardelean55 din Iulie 18, 2010, 06:26:26 PM

Daca vrei sa le inlocuiesti totusi fa schimbare linistita ,

cum?
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

ioanardelean55


Poti sa procedezi la scurtarea unei aripi a reginei care a fost buna ani trecuti si albinele i-si vor trage 1-4 botci pe care le vei folosi si la ceilelti s-au poti proceda individual si vei avea botci cu care sa schimbi si alte regine ,in cazul in care nu vor sa-si traga botci vei scurta si cealalta aripa ,iar daca nici asa nu merge ii amputezi un picior  eu aleg ultima varianta de la inceput asa e sigur .

prisecarul

Citat din: romikele din Iulie 18, 2010, 10:44:53 PM
Citat din: ioanardelean55 din Iulie 18, 2010, 09:26:07 PM

Poti sa procedezi la scurtarea unei aripi a reginei care a fost buna ani trecuti si albinele i-si vor trage 1-4 botci pe care le vei folosi si la ceilelti s-au poti proceda individual si vei avea botci cu care sa schimbi si alte regine ,in cazul in care nu vor sa-si traga botci vei scurta si cealalta aripa ,iar daca nici asa nu merge ii amputezi un picior  eu aleg ultima varianta de la inceput asa e sigur .
asta e instigare la violenţă :rotfl:
mai repede sadism! :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nebun: :nebun: :nebun:
dar cand nu-i alta cale............. :hi: :hi: :hi: :hi: :hi: :hi:
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

ioanardelean55

 
  Dece considerati ca e instigare ? S-au sadism ?

gheco

Citat din: ioanardelean55 din Iulie 20, 2010, 08:16:17 AM

  Dece considerati ca e instigare ? S-au sadism ?

Organizatiile de protectie a animalelor sar in sus. Dar este o manopera usoara si cu rezultate pozitive.
Daca ne-am lua dupa "milosii" care nu sunt in stare sa faca ceva folositor nu am mai manca o carne de miel, un pui cu smantana sau mai stu eu ce "leguma" naturala.
Hai sa fim practici.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

prisecarul

Citat din: ioanardelean55 din Iulie 20, 2010, 08:16:17 AM

  Dece considerati ca e instigare ? S-au sadism ?


a fost o gluma!
pentru perpetuarea speciei (oricare) se iau uneori si masuri capitale, deci nu se pune probleme de sadism sau instigare le violenta.
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!