furtisag

Creat de dragos2006, Aprilie 30, 2009, 07:31:34 PM

« precedentul - următorul »

D006

Va salut cu respect si am si eu o nelamurire.
   Mi sa tot vorbit de catre apicultori mai consacrati despre furtisag.
Cum as putea sa aflu daca mi se intampla asa ceva si cum as putea remedia problema  sau cum as putea preveni?

D006

Chiar nu poate sa ma ajute nimeni?

filip

Incearca sa nu dai sirop pe jos  in preajma stupului.Nu lasa miere cu fagure mult timp inafara stupului.Furtisagul in mare paerte se datoreaza STUPARULUI si STUPULUI slab.Incearca sa ai stupi puternici si sa lucrezi ordonat.La stupul slab tine urdinisul mic. :zzz:
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

mezenguz

Dl. Filip a scris cum sa procedezi pt a nu se produce furtisag , primele semne ale furtisagului sunt lupta albinelor pe scindura de zbor la urdinis , in preajma urdinisului este murdarie , albinele care ies din stup nu se pot ridica in zbor direct depe scandura de zbor ca si cand ar merge la cules pt. ca sunt ancarcate cu miere si daca le urmaresti vei vedea ca intra in stupul propriu ,poate chiar an cel de alaturi , sa tii cont si de parerile altor colegi.

filip

Daca toti stupii seara se retrag si nu mai zboara ,iar unul zboara cu foc acela sigur FURA de undeva.Daca ai tai sunt atacati scuturi faina alba peste albine la urdinis si astfel vezi in ce parte zboara.Astfel localizezi stupul care il ataca. :nod:
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)