a aparut ceva nou in domeniul fumului?

Creat de dragutul_ionel, Iunie 27, 2009, 11:40:14 PM

« precedentul - următorul »

dragutul_ionel

de multe ori mie destul de greu sa aprind focu pt a face fum
si umblu la albine mai mult fara fum
ce metode mai sunt pt a indeparta albinele /exista vreun sprei ceva /freo solutie ceva /ceva rapid si eficient pt a indeparta albinele cand este cazul si daca este cazul

Cristian IONITA

eu folosesc "brichete" de rumegus peste care pun cateva picaturi de motorina. Se aprinde aproape imediat, trebuie lasat cca 10 minute sa arda cu flacara apoi am parte de minim 2 h de fum dens si alb

stefan1

Se poate folosi si un pulverizator de apa in care se pune si putin otet. Mai cu seama daca se intervine la doar 1-2 familii, nu se justifica sa se aprinda afumatorul.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

albinasebes

eu pun putin rumegus cu motorina, apoi pfl si aprind
in 5 minute e fum destul
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

eusebiu

Eu folosesc pulverizatorul cu apa. Se gaseste la orice magazin cu articole de gradina. Fumul scoate prea multe albine din lucru. La fum umple gusa cu miere si dureaza pina intra in normal.

nicu has

exista sprei (fabi spre )eu asa ceva folosesc si nu mai fac fum

D006

Citat din: eusebiu
...Fumul scoate prea multe albine din lucru. La fum umple gusa cu miere si dureaza pina intra in normal.
... si cateva zile pana matca depune oua.

albinasebes

sa inteleg ca deodata fumul nu e indicat?
:sad:
si apoi nu le faci mai rau daca le stropesti cu otet?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

D006

Citat din: apis09
Citat din: eusebiu
...Fumul scoate prea multe albine din lucru. La fum umple gusa cu miere si dureaza pina intra in normal.
... si cateva zile pana matca depune oua.
totusi sa nu exageram!!!!!!!!!!!

andrei_salaj

eu ma dau cu tinctura de propolis pe maini.......folosesc fum doar la extractie

D006

Citat din: andrei_salajeu ma dau cu tinctura de propolis pe maini.......folosesc fum doar la extractie
Si  dupa  aia  cum curati  mainile  de  galbineala?Fumul  nu  se  foloseste  doar  pt a  nu  fi  intepati,fara  fum  scapi  albinele  de  sub  control.Cu  2-3  stupi  nu  dai  timp  albinelor  sa  nebuneasca  , sa  inceapa  furtisagul  si  marea  agitatie.Ce  faci  fara  fum  intr-o stupina  mai  mare?

stefan1

Abeja, tu uiti ca rasa noastra este mult mai blanda decat albinele din Spania.
Nicu Has, da mai multe amanunte despre acel sprai.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

eusebiu

Dle Cristi ce am observat eu cu un prieten:
1. doua familii puse pe cantar cu diferenta de 0,5 kg intre ele.
Am dat cu fum la cea puternica pana seara era in urma cu 1kg la cantar[3 pufuri de afumator]. La a doua am dat cu pulverizatorul cu apasi amers foarte bine. Experienta a fost facuta la ora 9 si s-a terminat la ora 19 .
2 Cauze? Eu am doua explicatii: -familia doi a gasit o sursa de nectar mai bogata.
                                              - familia doi nu afost afumata.
Experienta este facuta la salcam.
Eu sunt mai incepator si astept explicatii de la cei cu experienta.

albinasebes

probabil ca s-or fi schimbat albinele cu criza asta si au intrat si ele in secolul XXI, s-au emancipat. nu mai merge cu fum ca pana acum ca tre sa le preparam parfumuri sau poate sa le cantam sa stea linistite. cica la vaci merge cu muzica clasica, ar trebui sa incercam si la albine poate se incoloneaza si stau cuminti in banca lor. :rotfl:  :rotfl:
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

albinasebes

au un stup puternic f violent. daca intri la el si scapi usor cu pulverizatorul cu apa brevetam descoperirea asta.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)