incepator

Creat de cocobeny, Septembrie 06, 2009, 01:10:02 AM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Pretul familiei de albine se socoate in functie de putere. Se socoate un pret pentru fiecare rama acoperita de albine. In zona noastra in primavara trecuta s-au vindut cu 25 -30 lei rama. Dar prin negociere se poate obtine si pret mai bun. Oricum cumpararea e bine sa se faca in prezenta unui apicultor cu experienta.

ioanardelean55

Citat din: deduEu lucrez in apicultura cu fratele meu care i in acelasi timp si inginer in cercetari si in primavara finanteaza el sa cumparam mai multe familii de albine!!!
Cam cate familii pot cumpara cu vreo 5000 de lei?
depinde  apr 10 .. 15  buc stupi cu lazi noi

D006

Nu stiu acolo dar aici daca ai o lada de 5 rame cu ceva fagure in ea si o pui primavara pe gard sau in parc sau o livada un roi se va muta in ea mai mult ca sigur. Asta e un pas bun pt orice incepator.

cocobeny

Va multumesc pentru raspunsuri, si as vrea sa va mai intreb ceva: ce sa i-mi cumpar la primavara  (in lazile noi) familii de albine sau roiuri? As vrea sa am si ceva miere in anu respectiv pentru familie, ce ar fi mai rentabil si care produce ceva pina la toamna?  :wink:  :rotfl:
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

bucovineanu

Daca o sa cumperi roi naturali esti sigur ca nu ai cumparat si ceva spori ai unei boli, dar nu o sa ai si miere cu unele exceptii in anii foarte buni. Daca o sa cumperi familii trebuie sa le cumperi de la cineva de incredere ca sa fie in buna stare de sanatate si o sa ai si niste miere.

ilea

Buna ziua cocobeny,
   Sunt din Cluj-Napoca si pot sa te ajut cu albine in primavara, cit si cu.....sfaturi.

un_escu

intai invata si apoi gindul la miere pt familie.
ucenicia ofaci pe cativa stupi si injectii cu venin,apoi nu mai scapi de microbul <APICULTURA> succes,multi stupi plini cu albine,multa miere pt familie si altii,satisfactii si multumiri materiale si spirituale.

dedu

Pai parerea mea i ca sunt bune lazile cu albine cu tot ca fara albine nu ai ce face cu lada :hi:
Hai ca glumeam si eu,nu sunt in masura sa-ti dau sfaturi dar parerea mea i ca daca vrei sa te apuci de apicultura sa-ti cumperi vreo 2 familii de albine si sa mai mergi sa ajuti pe vreun apicultor si sa nu inveti meseria de pe forum ci prin practica,aici pe forum doar te mai documentezi!!!
Bafta!!!! :hi:
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

cocobeny

Care sinteti din cluj-napoca sau din inprejurimi, sa ma serveasca si pe mine cu cel putin o famile de albine si vreo 2 roi la primavara, atept ceva oferte...  :roll:  :nod:
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

andrei_salaj

cauta la anunturile de la apicola Cluj.
eu sunt in Cluj la faculta...daca gasesc pe cineva te anunt.
da un nr de telefon.

D006

mia dat un padurar un roi de albina Este intrun ciot de salcie 50 pa 25  lam bagat in pamint putin lam acoperit iam pus si miere ca padurarul  luase mierea .CUM IL BAG IN STUP CA SUNT CAM INCEPATOR

bucovineanu

Sa vina primavara, sa iasa cu bine din iarna si apoi se mai poate discuta. Daca nu a fost tratat si cred ca nu l-a tratat nimeni, intr-o zi in care albinele fac zbor ar trebui facut cel putin un tratament.Cand ai primit roiul? Padurarul a luat mierea cu tot cu faguri? Cati faguri au acum?

cocobeny

Cam in ce luna se pot achizitiona familii de albine, sau in ce perioada cum tre sa fie timpul, multumesc. :wink:  :hi:
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

bucovineanu

De obicei familiile de albine se cumpara in aprilie. E bine ca incepatorul care cumpara sa faca acest lucru insotit de un apicultor cu experienta.

ioanardelean55

am cumparat si in noiembriie si nu a fost rau .depinde si de ofertant cel mai bine este cum a spus d-ul Bucovineanu,