Bun gasit!

Creat de kmkm, Noiembrie 19, 2009, 08:56:13 PM

« precedentul - următorul »

kmkm

40 de ani,casatorit ,o fetita de 2,5 ani,pasionat de natura si munte,din Piatra Neamt,cu o veche admiratie pentru albine,am luat decizia in toamna aceasta sa ma apuc de apicultura,asa deci am inceput sa caut carti si informatii pe net,sa caut loc de stupina si ....sa ma apuc de treaba. :)  :hi:
DUMNEZEU A CREEAT BINELE SI FRUMOSUL SI PE NOI PENTRU AI CONTINUA OPERA !!!

bucovineanu

Bun venit si sa va bucurati in sanatate de cei dragi. Asteptam intrebari despre aceasta frumoasa indeletnicire apicultura. Daca nu vreti sa ne spuneti mai multe despre dv e bine si asa.

kmkm

Acum invat,citesc,caut pe forum informatii,incerc sa gasesc o locatie pentru stupina,sa aleg tipul de stup cu care sa licrez,sa gasesc un mijloc de transport,o remorca si in primavara sa cumpar si albine.
DUMNEZEU A CREEAT BINELE SI FRUMOSUL SI PE NOI PENTRU AI CONTINUA OPERA !!!

sfantul spiridon

cumpara, baga-te, dai bataie...multa fiozofie dauneaza grav albinei
bine ai venit iti urez si eu!
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

kmkm

Am gasit un minipavilion,solid facut pe sasiu de semiremorca 3,5 to,carlig de tractare de 6 to,suspensie dubla pe foi de arc si arcuri elicoidale,capacitate 20 stupi+10 pe culoar,masa proprie 900 kg,masa total autorizata 1700 kg.Am discutat cu propietarul ,am batut palma si il iau. :nebun:  :nebun:  :nebun:  :nebun:
DUMNEZEU A CREEAT BINELE SI FRUMOSUL SI PE NOI PENTRU AI CONTINUA OPERA !!!

D006

Sa nu te arunci la o placinta mai mare decat poti digera.
Eu am inceput anul trecut si ........
As sfatui sa iti construiesti 3 nuclee pe 5 rame la inceput si 3 - 5 cutii pe 10 rame imediat dupa.
Si asta cu cheltuiala cat mai putina.
Albina vine daca are casa primitoare.

sfantul spiridon

bravos stimabile! adica eu in 9 ani visez la treaba asta si matale imediat luasi taurul de coarne!
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

D006

Citat din: kmkm40 de ani,casatorit ,o fetita de 2,5 ani,pasionat de natura si munte,din Piatra Neamt,cu o veche admiratie pentru albine,am luat decizia in toamna aceasta sa ma apuc de apicultura,asa deci am inceput sa caut carti si informatii pe net,sa caut loc de stupina si ....sa ma apuc de treaba. :)  :hi:
Sunt sigur ca parinti nu te-au numit kmkm.
Dar iarasi sunt curios de ce iti este rusine cu numele dat de ei.
Sau te ascunzi de cineva?
Adolescent nu mai esti ci barbat in toata regula. :hi:

kmkm

Nu ma ascund,este doar un nume de net ca sa zic asa,tot asa cum au multi altii.....
Acum cateva poze cu "utilajul"
DUMNEZEU A CREEAT BINELE SI FRUMOSUL SI PE NOI PENTRU AI CONTINUA OPERA !!!

kmkm

alta...
DUMNEZEU A CREEAT BINELE SI FRUMOSUL SI PE NOI PENTRU AI CONTINUA OPERA !!!

kmkm

alta...
DUMNEZEU A CREEAT BINELE SI FRUMOSUL SI PE NOI PENTRU AI CONTINUA OPERA !!!

kmkm

alta,
DUMNEZEU A CREEAT BINELE SI FRUMOSUL SI PE NOI PENTRU AI CONTINUA OPERA !!!

kmkm

alta...
DUMNEZEU A CREEAT BINELE SI FRUMOSUL SI PE NOI PENTRU AI CONTINUA OPERA !!!

kmkm

alta..
DUMNEZEU A CREEAT BINELE SI FRUMOSUL SI PE NOI PENTRU AI CONTINUA OPERA !!!

kmkm

De acum trebuie sa il aduc si sa ma apuc de aranjat la el.....ce tip de stup recomandati?
este facut acum pentru orizontal.
DUMNEZEU A CREEAT BINELE SI FRUMOSUL SI PE NOI PENTRU AI CONTINUA OPERA !!!