LARGIRE CUIB

Creat de C@T@LIN, Martie 24, 2012, 05:43:14 PM

« precedentul - următorul »

C@T@LIN

buna tuturor.am 5 familii care au iernat pe 6 rame.la controlul de primavara i-am lasat pe 4 rame-bine acoperite cu albinasi le-am pus si folie deasupra.de cand au facut primul zbor intens de curatire 13-14 martie le stimulez pe fiecare cu cate 250ml sirop 1/1 cu startovit si protofil la fiecare 2-3 zile,as vrea ca anul acesta sa-i dublez.
INTREBARE:cum imi dau seama ca au nevoie de largire cuib?la una din familii care e mai puternica albinele stau cam 'ingramadite'. :thanks:

ion patrut

eu nu fac asa ceva parrerea mea este ca leai cam fortat dandu-le asa mult sirop e posibil ca regina sa fi ouat la greu  si apare o problema : cine cloceste? in loc sa le inmultesti doamne fereste sa nu faci  ceva rau :redcard:

POSTASUL

Citat din: ion patrut din Martie 24, 2012, 07:25:57 PM
eu nu fac asa ceva parrerea mea este ca leai cam fortat dandu-le asa mult sirop e posibil ca regina sa fi ouat la greu  si apare o problema : cine cloceste? in loc sa le inmultesti doamne fereste sa nu faci  ceva rau :redcard:
da  asa este , o alta greseala facuta de mine anul trecut, stimulare timpurie , albina putina si daca doamne fereste vin cateva nopti mai reci va gasi dimineata la urdinis larve moarte , totul e facut de dumnezeu si nu trebuie sa fortam nota prea mult   :roll:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

C@T@LIN

sa inteleg ca le-am dat prea mult sirop.cam ce cantitare ar fi ok si la ce perioada?

dorindafi

Citat din: C@T@LIN din Martie 24, 2012, 05:43:14 PM
buna tuturor.am 5 familii care au iernat pe 6 rame.la controlul de primavara i-am lasat pe 4 rame-bine acoperite cu albinasi le-am pus si folie deasupra.de cand au facut primul zbor intens de curatire 13-14 martie le stimulez pe fiecare cu cate 250ml sirop 1/1 cu startovit si protofil la fiecare 2-3 zile,as vrea ca anul acesta sa-i dublez.
INTREBARE:cum imi dau seama ca au nevoie de largire cuib?la una din familii care e mai puternica albinele stau cam 'ingramadite'. :thanks:
ma zgarcitule  :) i-a mai da cateva infrmatzii
-pe cate rame ai familia de care spui
-daca foloseshti diafragma shi dupa ea mai ai rame albinele stau in numar mare pe ramele respective iar daca nu stau facute ghem dupa diafragma
-iar daca stau ingramadite precum spui pe ramele aflate in cuib , atunci lasale-n pace
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

ion patrut

faci hranire de stimulare daca ai la ce zici ca aveai 4 rame acoperite cu albina omule e putin dar nu-ti pierde curajul doamne doamne are grija si de cei care mai gresesc

C@T@LIN

 
Citat din: dorindafi din Martie 24, 2012, 07:55:17 PM
Citat din: C@T@LIN din Martie 24, 2012, 05:43:14 PM
buna tuturor.am 5 familii care au iernat pe 6 rame.la controlul de primavara i-am lasat pe 4 rame-bine acoperite cu albinasi le-am pus si folie deasupra.de cand au facut primul zbor intens de curatire 13-14 martie le stimulez pe fiecare cu cate 250ml sirop 1/1 cu startovit si protofil la fiecare 2-3 zile,as vrea ca anul acesta sa-i dublez.
INTREBARE:cum imi dau seama ca au nevoie de largire cuib?la una din familii care e mai puternica albinele stau cam 'ingramadite'. :thanks:
ma zgarcitule  :) i-a mai da cateva infrmatzii
-pe cate rame ai familia de care spui
-daca foloseshti diafragma shi dupa ea mai ai rame albinele stau in numar mare pe ramele respective iar daca nu stau facute ghem dupa diafragma
-iar daca stau ingramadite precum spui pe ramele aflate in cuib , atunci lasale-n pace
:Dzgarcit in info dar darnic cu siropelu =))
familiile le-am iernat pe 6 rame +diafragma.la revizia de primavara citind pe ici p colo leam mai scos cate 2 rame care erau mai goale,si leam lasat pe 4 rame fiecare.cele 4 rame ramase is bine acoperite de albina,doar unu care pare mai populat stau multe albine in podisor si in ramele(2) de dupa diafragma sunt ceva albine.albinele de dupa diafragma nu sunt ghem,probabil cauta mancare p acolo(au avut o rama cu ceva miere ).folosesc folie peste cuib pt a pastra caldura,folie pe care o cobor dupa diafragma.

dorindafi

ok .  banuesc ca din cele 4 rame doua sunt cu puiet
daca zici ca e asha de bine populat mai baga o rama buna pt ouat intre rama cu puiet shi rama de acoperire pt a crea spatziu de ouat shi loc pt albine  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Mihai Sergiu

 Daca as fi in aceasi situatie insa nu am rame cladite ce sa fac? pot baga fagure necladit?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

romikele

De mare nevoie, daca-i  musai sa largesti, bagi si fagure necladit, dar stai cu siropul pe familie cel putin pana incep sa infloreasca pomii fructiferi.

C@T@LIN

Citat din: dorindafi din Martie 24, 2012, 08:20:45 PM
ok .  banuesc ca din cele 4 rame doua sunt cu puiet
daca zici ca e asha de bine populat mai baga o rama buna pt ouat intre rama cu puiet shi rama de acoperire pt a crea spatziu de ouat shi loc pt albine  :hi:
asa am sa fac.cu siropul cum fac.as vrea sa le ajut.la ce interval si ce cantitate?cu protofil si startovit sau fara? :thanks:

C@T@LIN

#11
Citat din: ion patrut din Martie 24, 2012, 08:00:04 PM
faci hranire de stimulare daca ai la ce zici ca aveai 4 rame acoperite cu albina omule e putin dar nu-ti pierde curajul doamne doamne are grija si de cei care mai gresesc
intradevar cred ca este putin,de asta leam si restrans de la 6 la 4 rame,insa eu sunt foarte bucuros ca am intrat cu 5 in iarna si am iesit tot cu 5.cum sa ajut familiile slabe??? :thanks:

C@T@LIN

Citat din: POSTASUL din Martie 24, 2012, 07:33:46 PM
Citat din: ion patrut din Martie 24, 2012, 07:25:57 PM
eu nu fac asa ceva parrerea mea este ca leai cam fortat dandu-le asa mult sirop e posibil ca regina sa fi ouat la greu  si apare o problema : cine cloceste? in loc sa le inmultesti doamne fereste sa nu faci  ceva rau :redcard:
da  asa este , o alta greseala facuta de mine anul trecut, stimulare timpurie , albina putina si daca doamne fereste vin cateva nopti mai reci va gasi dimineata la urdinis larve moarte , totul e facut de dumnezeu si nu trebuie sa fortam nota prea mult   :roll:
tocmai din aceasta cauza le-am restrans pe 4 rame bine acoperite cu albina+folie,de frica sa nu raceasca puietul.am procedat gresit???

Obombo

Nu ai gresit nimic, este foarte bine. Nu e gresit nici faptul ca ai stimulat o familie pe patru rame, important este ca ramele sa fie bine acoperite de albine si cantitatea de sirop sa fie mica, pentru a nu bloca cuibul. Un alt lucru important este impachetarea. E mai importanta la sfarsitul ierni decat la inceput.

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: C@T@LIN din Martie 24, 2012, 10:15:52 PM
Citat din: POSTASUL din Martie 24, 2012, 07:33:46 PM
Citat din: ion patrut din Martie 24, 2012, 07:25:57 PM
eu nu fac asa ceva parrerea mea este ca leai cam fortat dandu-le asa mult sirop e posibil ca regina sa fi ouat la greu  si apare o problema : cine cloceste? in loc sa le inmultesti doamne fereste sa nu faci  ceva rau :redcard:
da  asa este , o alta greseala facuta de mine anul trecut, stimulare timpurie , albina putina si daca doamne fereste vin cateva nopti mai reci va gasi dimineata la urdinis larve moarte , totul e facut de dumnezeu si nu trebuie sa fortam nota prea mult   :roll:
tocmai din aceasta cauza le-am restrans pe 4 rame bine acoperite cu albina+folie,de frica sa nu raceasca puietul.am procedat gresit???
Salutare! Nu ai gresit cu nimic, mai ales ca ai pus si folia,ceea ce e foarte important,si eu o folosesc de anul trecut,retine foarte bine caldura si albinutele stau intr-un ghem afanat,in rest cu largirea cuibului te orientezi si tu in functie de vreme si de puterea familiei, o sa te descurci ,mai ales dupa ce supaveghezi familiile,Bafta! Pace! :hi:   
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/