buletinul apicol al lui marinlm64

Creat de marinlm64, Octombrie 30, 2011, 09:28:09 PM

« precedentul - următorul »

Calin Catalin

Domnule Marin,

Cum, cît şi cu ce hraniţi albinele în august? Cînd opriţi hrănirea?(care cred ca este de stimulare, ca am vazut că aţi oprit miere pentru iarna in rame).

Respectele mele!
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

marinlm64

Tot depinde de an ,dar o fac numa în luna august ,anu asta mi planu de 3,5 dl. tot a doua seară . iată reţeta


Hrănirea cu sirop

tassevasi

  Sa intelegem ca modul de preparere  se face  la rece ?
   Numai bine . :hi:

marinlm64

Eu mai întâi fierb apa ,după aia adaug zahăru si mierea şi o mestăc întruna pân nu so topit 2 -3 min după aia o iau mintun de pe foc ...numai bine ...

tassevasi

  Multumesc pt raspuns , dar stiam ca mierea  nu se  amesteca in apa cu temperatura mai mare de 40 g , itrucit  a-si schimba proprietatile , devine toxica .
  Pe undeva  reteta seamana cu cea  pt turte .
Numai bine .

costinelblagniceanu

Citat din: tassevasi din Iulie 26, 2012, 03:10:30 PM
  Multumesc pt raspuns , dar stiam ca mierea  nu se  amesteca in apa cu temperatura mai mare de 40 g , itrucit  a-si schimba proprietatile , devine toxica .
  Pe undeva  reteta seamana cu cea  pt turte .
Numai bine .
Pe mai multe posturi tv.am vazut ca se gateste cu miere oare si atunci devine toxica?Intreb si eu!
Cine intreaba este prost pentru 5min. cine nu ramine prost o viata.http;//costinelblagniceanu.sun photo.ro

marinlm64

#546
10 litri de apă se ferbe cînd se adaugă 12 kg zahăr temperatura la compoziţie scade destul de mult şi după aia se adaugă mierea ,aşa că fără frică de miere că se arde ,nui bai nimic ..eu aşa fac de când stupăresc .mierea dacă se fierbe îşi pierde fermenţi care ajută la sănătate dacă se fierbe ea nui mai miere ci ca un zahăr, doar dacă se arde atunci devine toxică şi nu aşa toxică ca alte vicii ce le folosim zilnic ...numai bine ...

tassevasi

  Multumesc , o explicatie pertinenta si clara .
   Numai bine . :hi:

marinlm64


marinlm64


pharaonu75

frumos realizat acest clip!
Nota 10 si pentru editare si pentru informatii!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marinlm64

mulţam frumos ,sper că mam descurcat cu vorbitu ,cam greu dar  o mers cumva    :razz:     ...să fi sănătos....

pharaonu75

te-ai descurcat extraordinar de bine!  =D> =D>
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kov iulian

Foarte pitoresc acel filmulet si frumos realizat, cu muzica de fundal ,  :bravo: :bravo: :bravo:




G. Iulian

Marine eu sunt începător și am avut multe de învățat și din acest film și din altele, nu am iernat până acum albinele va fi prima dată, așa că orice sfat a fost util până acum. Am uscat niște pipirig(la noi îi zice papură) am folosit a ars 2 cm într-o oră și jumătate, super fum. Peste o săptămână o să ceruiesc papura cum ai arătat în film. Sincer aștept de obicei filmele postate de tine adevărate lecții pentru stuparii începători. Sănătate multă îți doresc.   :bravo: