De prin net

Creat de tassevasi, Septembrie 04, 2011, 11:19:06 PM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

Tot mai multe toxine se aduna in sangele nostru si al copiilor nostri

http://viataverdeviu.ro/tot-mai-multe-toxine-se-aduna-in-sangele-nostru-si-al-copiilor-nostri/

Din cate se pare specia umana nu e capabila sa se dezvolte durabil, lacomia, trufia, rautatea, prostia si ignoranta il fac ca solutile gasite la

problemele intampinate sa fie simple improvizatii ( carpeli ) care in timp se dovedesc a fi rele apoi in incercarea de a rezolva noua problema

iar se improvizeaza si iar se improvizeaza pana se strica si se da peste cap totul .

Asa este si in cazul agriculturii, prima data au aparut monoculturile, desi din natura putem vedea ca supravietuirea este garantata doar prin diversitate si adaptare .

In incercarea de a rezolva problemele create de metoda monoculturii au aparut pesticidele, insecticidele si ingrasamintele sintetice chimice, " daunatorii " s-au adaptate destul de repede la aceste substante chimice din pacate nu se intampla la fel cu insectele si fiintele " nobile " care ajuta la perpetuarea vietii, insectele polenizatoare si fiintele din pamant care produc biohumusul ( ramele si altele )

In incercarea de a starpii acei " daunatorii " au inceput sa apara substante din ce in ce mai toxice chiar neurotoxice, din pacate aceste substante au inceput sa atace si mai violent " fiintele nobile " nemaifind acele fiinte sa primeneasca pamantul aceasta a devenit din ce in ce mai secatuit .

Omul a venit cu o noua " solutie " plantele modificate genetic care isi produc propriul insecticie si sunt toxice pentru celelelte fiinte care le consuma inclusiv pentru om din pacate aceste plante vin cu un nou " beneficiu ",  " polueaza " prin genele lor  plantele din mediul inconjurator .


La sfarsit vom primi inapoi  toate " darurile " oferite naturii in timp, poluare, ape ortavite, pamant otravit, natura pervertita cu plante mutante toxice pentru celelalte fiinte .

sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

Kiwi Bee


sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

romikele


Kov iulian

#320
Interesante videoclipurile insa va iesii cam scump la pret fiindca motorul e pe benzina, pe electric iese mai ieftin.

Stiu pe cineva care a vrut sa isi faca o mica moara de cereale cu un motor cu ardere interna in doi timpi.

I-am explicat ca :
Un motor electric are randament 80-90 % ,
Motoarele disel au randament 40 %,
Motoarele pe benzina in 4 timpi au randament 30 % iar motoarele in doi timpi au randamentul si mai mic de 30 %  si asta deoarece prin adaugarea uleiului in amestec carburantal arde ineficient iar a doua problema este ca in momentul evacuari gazelor din camera de ardere se produce si admisia cea ce inseamna ca se vor pierde un pic din amestecul carburant pe evacuare si in acelasi timp vor mai ramane un pic de gaze arse in amestecul proaspat  inainte de a fi comprimat si detonat .

Motorul in 2 timpi

2- stroke engine

Motorul in 4 timpi

4-stroke engine

O alta problema ar mai putea venii si din faptul ca lama este libera la un capat cea ce inseamna ca ea poate flamba si cheresteaua nu va iesii uniforma,  in special cand lantul nu este uns si apesi mai tare pe ea sau lama este prea lunga  stiu asta fiindca am drujba si ii stiu defectele .

Inca o problema poate fi si dimensinea lantului, se iroseste prea mult din lemn, panzele gaterelor sunt mai subtiri si nu fac risipa din lemn .

Acela este un videoclip de reclama de acea au avut in vedere acei Domni ca totul sa apara cat mai bine pe imaginea video, dar in practica vor apare probleme .


romikele


Kov iulian

Chiar daca nu e prea buna idea din punct de vedere economic este totusi de laudat creativitatea celor ce au scos acea chestie astfel e lucruri pot servi ca sursa de inspiratie pentru fiecare din noi .

Multumim Domnule Mihai ca prezentati astfel de lucruri . :hi: :hi: :hi:

romikele

Ideile bune, de orice natura, merita facute cunoscute.

Dar iata ce belea ii asteapta pe barbatii europeni:  :uimit: :rusine: :nebun:

http://www.ziare.com/magazin/inedit/o-interdictie-incredibila-pe-care-o-pot-primi-barbatii-din-europa-1240726


Kov iulian

#325
Acestea este filmul More than Honey, nu va puteti inchipui cat de clar se vede in HD, acum lucrez la o subtitrare pentru el, incerc sa traduc o subtitrare din engleza in romana.

Vedeti ca va vor scoate filmul de pe contul de youtube fiindca este cu drepturi de autor, posibil va vor inchide si contul, aveti grija .

Filmul nu se poate traduce asa usor fiindca e in mai multe limbi si dialecte, merge cam greu fiindca sunt singur in aceasta chestiune .
Daca o fac singur o pastrez doar pentru mine  :P :P :P :P

pharaonu75

Citat din: Kov iulian din Iunie 14, 2013, 12:17:28 AM
...
Daca o fac singur o pastrez doar pentru mine  :P :P :P :P



=)) =)) =)) Daca o faci singur se numeste altfel...  =)) =)) =))

Alex Velea - Minim doi [Official video HD]
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kov iulian

#327
Citat din: pharaonu75 din Iunie 14, 2013, 08:38:23 AM
=)) =)) =)) Daca o faci singur se numeste altfel...  =)) =)) =))

Da se numeste lucru manual  :D :D :D :D

Pentru cei care nu au fost niciodata la busteni ( nu e facut de mine e gasit pe net )

Coborare telecabina de la Babele la Busteni 12 Aug 2010

Kiwi Bee

Mersi de video Iulian. Nam mai fost pe la Babele din 1997 de Craciun. Am facut o intindere la genunchi(eram supra incarcat) pe partea cealalta a versantului, in Padina(coboram de la Babele la cabana Padina). Peste 2 zile sotia sia rupt un ligament la genunchi cu schiurile(acelasi picior ca si mine). Dupa craciun neau ajutat prietenii sa urcam la Babele cu bagajele.

Iulian daca ai telefon mobil tip Android poti descarca un app numit Jubilo(pe bani..... vezi pe siteul lor cit costa..... poate 5US$ daca tin bine minte). Vorbesti in telefon siti afiseaza ce ai spus apoi til traduce in ce limba vrei tu. Si til mai si pronunta. Sint videouri pe youtube care compara jubilo cu google si mie mie se pare mjult mai bun jubilo.
Batrinul de la inceputul filmului More than honey cred ca vorbeste daneza.

fiug1970

Kov iulian,aia e o drujba stihl si nu-i chiar departe de realitate!cu un lant widia nu are voie sa flambeze,nici sa-si modifice inclinatia.cat despre manevrare..fiecare (sau aproape fiecare..)stie ca nu poate exercita o forta mai mare decat propia greutate a sculei,in speta drujba,fiindca de-aia se calibreaza puterea motorului cu greutatea ,lungimea spadei,etc