Apicultor caut forma asociativa in vederea inscrierii

Creat de l3n3a, Septembrie 30, 2011, 02:51:41 PM

« precedentul - următorul »

octav

Imi pare rau ca va dezamagesc. Sunt inscris in ACAR Bucuresti si cotizatia la noi e 0.5 lei pe famile. Va rog sa o luati ca pe o informare si nu ca pe un atac. Despre comisioane si alte cele nu stiu pentru ca sunt inscris de anul 1 an si nu am depus dosar la PNA  :hi:
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

Donbazil

#16
Sal'tare!
Lasa-i frate!....Pai nu vezi ca unii sunt chititi contra ACA ?....
Pai domnu' Kov iulian doar s-a exprimat fara echivoc,  iara "fratii" de la apilia, daca au vazut ca nu-s bagati in seama de stuparii din Arad, fac si ei ce pot sa-si atraga membrii.....(Pacat ca sunt lipsiti de orice fair-play)....
Tanarul coleg ar face bine sa nu asculte de cei ce baga fitile si sa se inscrie intr-o asociatie mare, cu reprezentare nationala si atunci va beneficia de toate avantajele de care pot beneficia toti, repet TOTI membrii fara nici o discriminare......
Dar sa nu se uite ca daca vrei sa iei, apai atuncea, ce-i de dat, trebuie sa dai.....Si aici intra si TVA-ul  pe care-l ia statul  si diferitele comisioame ce sunt percepute de societatile comerciale  (inclusiv  APICOLA SRL)  si chear, - de ce s-a n-o recunoastem, unele mici  "atentii" care se mai dau, ca doara traim in tzara tuturor posibilitatzilor, nu?.....
Baiu dreaq e ca noi nu zicem nimic atunci cand luam - uneori nici  macar "multzumesc"  insa cand e vorba de dat, suntem stransi la punga......Ieftini la faina si scumpi la taratze, cum ar zice un hatru.....
Da' de comentat si de aruncat cu noroi....Ohoho!~.....Suntem tari......Chear daca unii din cei ce  posteaza nici nu au depus dosare, nici nu au de luat bani si nici nu sunt inscrisi in vreo asociatie, e interesant ca pun concluzii.
Pacat ca in loc sa-i ajutam pe cei tineri si care intr-adevar doresc sa devina stupari, in loc sa-i indrumam "pe bune"  le aratam doar partea urata a vietzii apicole......
N-am vazut pe vreun coleg sa-l indrume sa se aboneze la o revista apicola, sa mai caute pe internet sau pur si simplu sa-l invite la el sa discute  -  ori sa-l indrume sa se adreseze celui mai apropiat apicultor  "mai mare" - deci cu oarece notorietate  din zona sa,   ci doar fitile......
Pai ce sa inteleaga tanarul care doreste sa devina  apicultor?...I se face lehamite si nu se mai apuca de albine....
Apai, asta nu-i bine domnilor!~....
Sal'tare!
Donbazil - Faget :hi: :hi: :hi:

bucovineanu

De ce numai altii trebuie sa faca ceva pentru tineri? Cel care ne indeamna sa facem acest lucru nu poate sa participe si dansul?

Kov iulian

#18
Citat din: Donbazil din Noiembrie 10, 2011, 09:56:46 PM
Sal'tare!
Lasa-i frate!....Pai nu vezi ca unii sunt chititi contra ACA ?....
Pai domnu' Kov iulian doar s-a exprimat fara echivoc,
Daca veti citi toate mesajele mele scrise pe forum veti vedea ca niciodata nu am vorbit impotriva membrilor ACA , nu am avut probleme cu membri asociatiei ci cu un tartor batran de la conducerea unei filiale judetene( bunicul meu a fost membru ACA o mare parte din viata , cit am fost membru  ACA am platit cotizatia , tot ce am cumparat a fost de la ei , am cheltuit 20-25 de milioane la ei  si totusi am fost neindreptatit asa ca m-am retras injurand printre dinti ), .   Eu am un moto in viata , m-ai ajutat  nu te uit  iti dau si camasa de pe mine daca esti in nevoie si sunt cu tine pina la capat, m-ai tras in piept te tin minte  . Daca vorbesc impotriva cuiva o fac deoarece am fost neindreptatit candva, daca sustin pe cineva o fac din recunostiinta . Cind se va scutura ACA de toti ACA-rieni care o capuseaza si va deveni o asociatie moderna o voi lauda .                                                                                                                                                                                            ( Va respect parerile , nu va cunosc personal , nu va port pica ,  dimpotriva am mare stima pt Dumneavoastra deoarece sunteti un apicultor cu experienta si as avea ce invata de la Dumneavoastra     :hi:)

apicraiova

Rcomand A.C.A. sau sa-ti faci un P.F.A. in forma asociativa, gen cooperativa apicola.
Iar ca sfat pentru ca esti inca la inceput iti recomand sa faci cursurile de apicultor, te vor ajuta mult.
Succes!

CRISTI M

Citat din: apicraiova din Ianuarie 12, 2012, 11:46:56 AM
Rcomand A.C.A. sau sa-ti faci un P.F.A. in forma asociativa, gen cooperativa apicola.
Iar ca sfat pentru ca esti inca la inceput iti recomand sa faci cursurile de apicultor, te vor ajuta mult.
Succes!


Nu sunt rau , dar 

   De ce A.C.A.R. ?    Ce-ti poate da in schimbul cotizatiei ? ..... cumva marfa mai scumpa cu pana la 100% ?

apicraiova


pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 13, 2012, 08:59:25 PM
CristiM sta foarte bine acolo unde este acum!
si daca veneai si tu lamga cristi...
dar nu ai vrut :P
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

pharaonu75

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Ianuarie 15, 2012, 02:53:12 PM
Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 13, 2012, 08:59:25 PM
CristiM sta foarte bine acolo unde este acum!
si daca veneai si tu lamga cristi...
dar nu ai vrut :P

Da' suparacios mai esti!
Uite AICI un tratament sugerat chiar de tine!  =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Uite ce pot face mai multi oameni la un loc :