Apicultor caut forma asociativa in vederea inscrierii

Creat de l3n3a, Septembrie 30, 2011, 02:51:41 PM

« precedentul - următorul »

l3n3a

Tanar apicultor caut una bucata Asociatie Apicultori pentru a ma inscrie. Va rog sa-mi dati sugestii daca cunoasteti o asociatie care stie sa-si trateze omeneste membrii, care ii consileaza, le sustine drepturile. Ce doreste aceasta asociatie in schimb de la membrii sai?

ioanardelean55


Ca sa primesti informatie e bine sa stie lumea de unde esti , i-ti trebuie o asociatie de care sa fi aproape , (si cu locuinta si cu sufletu .) %%-

Kov iulian

E din slatina I3na. In primul randa nu te du la ACA evita aca , dute la alti mai mici , sau daca  te tine mai stringe 4 prieteni si faceti-va Cooperativa apicola .vei iesi mult mai bine .

l3n3a

Consider ca sunt inca la inceput de drum iar infiintarea unei cooperative apicole este un pas mult prea mare la ora actuala pt. mine.Pentru inceput imi doresc sa ma inscriu intr-o asociatie / grup producatori.

CRISTI M


Florin-braileanul (FlorinI)

multumesc si eu de link
dar...
lamureste-ne ce deosebiri e intre:
- Cooperative apicole
- Asociatii si federatii apicole
- Societati comerciale
- Grupuri de producatori 

hai, societetile le-am inteles sunt srl-uri clasice cu mai multe tipuri de activitati si apicultura
dar restul?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

CRISTI M


Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: CRISTI M din Octombrie 17, 2011, 06:57:11 PM
Ceva de genul PFA-II-AF , difera cate ceva .

=)) =))
asta e un fel de timpul probabil: probabil va fi frumos, daca nu, probabil va fi urat

normal ca difera, altfel se chemau la fel
eu voiam sa stiu daca poti sa dai informatii concrete, sa nu ma omor eu cu varu` goagle
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

blue66

    Daca iti trebuie pt mas 141, eu zic ca poti sa-ti asumi riscul si sa nu te inscrii in asociatie, fara sa pierzi la selectarea proiectului. Eu personal nu am fost inscris in vre-o asiciatie, si totusi proiectul meu a fost selectat ca admis.
    Spor la treaba.

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: blue66 din Octombrie 17, 2011, 07:55:43 PM
    Daca iti trebuie pt mas 141, eu zic ca poti sa-ti asumi riscul si sa nu te inscrii in asociatie, fara sa pierzi la selectarea proiectului. Eu personal nu am fost inscris in vre-o asiciatie, si totusi proiectul meu a fost selectat ca admis.
    Spor la treaba.
interesant ce spui
pai nu era o conditie obligatorie sa fii membru al unei asociatii de minim 6 luni?
nu le-ai dus adeverinta de la asociatie?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

CRISTI M


CRISTI M


Kov iulian

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Octombrie 17, 2011, 08:20:12 PM
Citat din: blue66 din Octombrie 17, 2011, 07:55:43 PM
    Daca iti trebuie pt mas 141, eu zic ca poti sa-ti asumi riscul si sa nu te inscrii in asociatie, fara sa pierzi la selectarea proiectului. Eu personal nu am fost inscris in vre-o asiciatie, si totusi proiectul meu a fost selectat ca admis.
    Spor la treaba.
interesant ce spui
pai nu era o conditie obligatorie sa fii membru al unei asociatii de minim 6 luni?
nu le-ai dus adeverinta de la asociatie?
Nu e obligatoria sa fi inscris intro asociatie ca sa accesezi masura 141 , daca citeati de-an fir an par  ghidul masuri 141 v-ati fi dat seama de asta . Cei ce sunt intro forma asociativa primesc 25 de puncte , cei sub 40 de ani primesc 25 de puncte si asa mai departe , daca stiti din surse sigure ca sunt putini cei ce acceseaza masura si sunteti sub 40 de ani puteti risca si mergeti inainte fara sa va inscrieti undeva . Mie mi-a fost teama ca nu voi fi ales si m-am luptat ca un leu pt fiecare punct ca sa fiu in fata tuturor .

Florin-braileanul (FlorinI)

 :wink2:
si eu sunt pana in 40 de ani, dar cand te uiti dinspre partea cealalta, adica dinspre suta.... :ok:
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

apilia

Buna ziua
Am vazut ca multi dintre apicultori s-au intrebat in ce asociatii sa se inscrie pentru a beneficia de subventii si fara a fi jecmaniti.
Din cate stiu, A.C.A.-urile pe langa faptul ca au taxe de inscriere si cotizatii destul de mari (1,2 lei/familie), pentru subventiile din cadrul Programului National Apicol au luat comisioane grase de la apicultori ca sa-i accepte (10-15%). In mai multe judete, am constatat faptul ca filialele A.C.A. nici nu au vrut sa faca proiectele pentru mebrii ei.
Acum 3 ani, am infiintat o asociatie in judetul Arad, avand initial doar trei membrii, pentru a nu mai depinde de filialele A.C.A.. Pana in prezent, am ajuns la peste 60 de membrii (din care mai putin de 10 sunt din judetul Arad, restul sunt din alte judete din Romania: Bucuresti, Hunedoara, Alba, Brasov, Arges....), pentru care am cerut in anul 2011 subventii prin Programul National Apicol in suma de aprox 240.000 lei.
Pentru membrii nostrii, in schimbul cotizatiei de 0,50 lei/familie (deci mai putin decat jumatate decat la A.C.A.), nu se cere nici o alta taxa sau comision pentru membrii, iar solicitatrea subventiilor se face fara nici un cost. Noi nu interediem vanzare si cumpararea de materiale pt apicultori, ci acestia isi gasesc singuri furnizorii, iar apoi ne remit facturile si chitantele spre decontare.
Daca mai sunt si alte persoane interesate, ne puteti contacta la tel 0751.876314, pe mail : [email protected], sau pe yahoo.messenger la adresa : adrianberari.