apifonda

Creat de dragos2006, August 30, 2010, 06:16:16 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

  In documentul recomandat ( Health Certificate.-Apifondapdf.pdf  ) nu se prea vorbeste de invertire. Poate in alte documente, pe care nu le cunoastem. Acolo am inteles ca granulele de zaharoza sunt acoperite de o pelicula de sirop de glucoza, probabil pentru coeziunea turtei.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Domnul Dumitru este un profesionist in vanzari asa ca stie exact cum este produsa Apifonda . Nu ma indoiesc ca va veni cu precizari lamuritoare.
  De una zi fiul meu cel mare ma cheama la televizor deoarece pe Discovery se prezinta cum se face ciocolata din zahar si care este legatura cu albinele .  :wink:  cam la fel e treaba si cu Apifonda.

bucovineanu

Din pacate nu stiu o boaba in engleza, asa ca pentru mine documentul era OK.  :smile: Invertirea este un proces chimic. Ori pentru a se produce o reactie chimica e nevoie ca elementele ce intra in reactie  sa fie in stare lichida. De vreme ce zaharoza ramane in stare solida procesul invertirii nu are cum sa aiba loc.

cleo

#78
Domnule Dumitriu
Sunt baiatul care l-ati lamurit ca in Germania se produce sfecla de zahar cat pentru a produce apiimvert pentru tot globul din Noua Zeelanda pana in Romania...fara Proteus(insecticid) si fara sfecla modificata.
Docomentul care il prezentati este emis de Sudzucker in engleza ....bine ca nu e in germana.
Personal cred ca cei care produc apiimvert respectiv apifonda au ceva de ascuns....
Astfel se explica introducerea produselor apicole pe piata romaneasca fara studii prealabile efectiv pe loturi de familii de albine cu prezentarea rezultatelor si cu prezenta reprezentantilor apicultorilor.
De atatia ani se putea organiza asa ceva si nu se mergea cu povesti de documente ca cel specificat mai inainte.
Multumesc,
"Desteptul promite si pro..ul trage nadejde"

vranceanul

Cel mai corect ar fi ca domnul Dumitru sa puna aici PROSPECTELE la apiinvert, apifonda, apimel, si ce o mai avea prin 'curte', asa ca la medicamente, sa nu mai fie dubii din partea nimanui. Sper ca am postat unde trebuie.
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

Ioan Olaru

Îmi cer scuze că intervin dar nu se poate da mai sigur zahăr pudră cu miere fără să ne mai batem capu cu aceste produse , eu așa am procedat iar ca hrană proteică leam dat lapte praf cu soia pusă într-o ramă pe care am unso cu sirop și am adăugato la marginea cuibului. Sau aceste produse se adaugă atunci când ai mulți stupi ?
Pentru că apar noutăți verificați blogul personal
www.albina-online.blogspot.com

dumitriu

Citat din: cleo din Februarie 06, 2013, 06:11:38 PM
Personal cred ca cei care produc apiimvert respectiv apifonda au ceva de ascuns....
Astfel se explica introducerea produselor apicole pe piata romaneasca fara studii prealabile efectiv pe loturi de familii de albine cu prezentarea rezultatelor si cu prezenta reprezentantilor apicultorilor.
De atatia ani se putea organiza asa ceva si nu se mergea cu povesti de documente ca cel specificat mai inainte.
Buna seara,
imi pare rau ca trebuie sa va dezamagesc, dar Sudzucker a facut studii pe termen lung(vreo 10 ani daca nu ma insel) pentru hranirile cu Apiinvert si Apifonda.Atat Apifonda cat si Apiinvert-ul au aparut pe piata acum aproape 30 de ani, dar au fost introduse in Romania de doar 5 ani.Testele s-au facut in Germania, in anii 90, si din pacate nimeni nu stia ca in 2008 vor ajunge si in Romania.Sunt convins ca atunci poate s-ar fi gandit cei de la Sudzucker sa invite si reprezentantii apicultorilor din Romania, chiar daca ar fi fost nevoie sa se mute cativa ani in Germania.
Acum vreo 2 ani, Agrana s-a oferit sa faca si aceste teste in Romania, si sa ofere gratuit cantitatile de hrana pentru probe pe cativa stupi.Gasiti pe stuparitul intentia noastra pentru aceste teste facute in Romania.Rezultatul?Am oferit o prima transa unui profesor care dorea sa-si dea doctoratul cu o tema in apicultura de prin Timisoara, parca.Ca sa fac o precizare suplimentara, tin sa mentionez ca nu l-am cunoscut pe D-l respectiv niciodata personal.Asa cum spuneam, Agrana a oferit aceste cantitati in mod gratuit, cu intentia de a sustine testele pe o perioada de 3 ani.Singura pretentie a noastra a fost sa publice etapele testului cu rezultatele aferente.
Din cate stiu eu, Apiinvert-ul si Apifonda sunt singurele produse care au fost testate pe termen lung in apicultura.Daca nu aveti incredere in aceste produse testate in anii 90, nici nu vreau sa ma gandesc ce parere aveti despre celelalte produse existente pe piata in Romania, care nu au nici o legatura cu apicultura, dar sunt vandute drept hrana pentru albine.
Accesati site-ul producatorului sau www.hranapentrualbine.ro si cred ca o sa gasiti referiri despre aceste teste facute de cei care produc Apiinvert si Apifonda.

dumitriu

Citat din: vranceanul din Februarie 06, 2013, 06:29:26 PM
Cel mai corect ar fi ca domnul Dumitru sa puna aici PROSPECTELE la apiinvert, apifonda, apimel, si ce o mai avea prin 'curte', asa ca la medicamente, sa nu mai fie dubii din partea nimanui. Sper ca am postat unde trebuie.
Ati postat perfect!
La Apimel nu va pot ajuta, nu are nici o legatura cu Agrana sau Apiinvert-ul.Si nici cu Apifonda.Apimel-ul e produs in Grecia.

dumitriu


dumitriu


dumitriu

si despre zahar

dumitriu

pliant general

dumitriu


Dragosman

Citat din: dumitriu
Ati postat perfect!
La Apimel nu va pot ajuta, nu are nici o legatura cu Agrana sau Apiinvert-ul.Si nici cu Apifonda.Apimel-ul e produs in Grecia.

va salut,

despre apipuder ce ne puteti spune? gasim in romania? si daca da unde? (eventual mai aproape de bucuresti)

multumesc

D006

1) exista un document care sa ateste calitatea zaharului folosit la productia apifonda si apiinvert.
2) cum combate Apifonda boala numita varoza ?