apifonda

Creat de dragos2006, August 30, 2010, 06:16:16 PM

« precedentul - următorul »

cleo

Ce spuneti de familiile care consuma mierea capacita si adjuvantii raman la urma?
Cred ca ele stiu cel mai bine ce e bun pentru ele....

romikele

Citat din: cleo din Februarie 08, 2013, 09:39:51 AM
Ce spuneti de familiile care consuma mierea capacita si adjuvantii raman la urma?
Cred ca ele stiu cel mai bine ce e bun pentru ele....
Pai nu e obligat nimeni sa le dea albinelor adjuvanti, dar cine scapa mana pan`la cot, trebuie sa le dea ceva, altfel ciu-ciu miere anul urmator  :wink2:

filip

Citat din: Ioan Olaru din Februarie 08, 2013, 09:08:55 AM
Cine vorbește cu albinele de știe ce le e bine sau nu chiar puteți să afirmați și așa ceva .
Cine doreste productie de miere,stie ca mierea e de neinlocuit in hrana albinei.
Ok,pot accepta ca salvezi albina cu surogat,dar nu mai faci productie.
In Martie 1kg de niere de salcam face cat 10 kg de apifonda. :P
Am zis %%- %%- :bzz: :bzz: :bzz:
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

NiKoN

Citat

In Martie 1kg de niere de salcam face cat 10 kg de apifonda. :P


Si un kg de miere de floarea soarelui cat face?
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

filip

Citat din: NiKoN din Februarie 08, 2013, 11:04:49 AM
Citat

In Martie 1kg de niere de salcam face cat 10 kg de apifonda. :P


Si un kg de miere de floarea soarelui cat face?
Era o aluzie la cei care-s zgarciti si valorifica ultimul gram de miere de salcam.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bio

Citat din: cleo din Februarie 08, 2013, 09:39:51 AM
Ce spuneti de familiile care consuma mierea capacita si adjuvantii raman la urma?
Cred ca ele stiu cel mai bine ce e bun pentru ele....

.. =))..spun ca sunt adjuvantii  folositi in acel caz, "nashpa"...


romikele

Nu sunt adjuvantii nashpa, ci  :bzz: :bzz: :bzz: alintate si mofturoase  :razz:

Ioan Olaru

Citat din: filip din Februarie 08, 2013, 10:06:25 AM
Citat din: Ioan Olaru din Februarie 08, 2013, 09:08:55 AM
Cine vorbește cu albinele de știe ce le e bine sau nu chiar puteți să afirmați și așa ceva .
Cine doreste productie de miere,stie ca mierea e de neinlocuit in hrana albinei.
Ok,pot accepta ca salvezi albina cu surogat,dar nu mai faci productie.
In Martie 1kg de niere de salcam face cat 10 kg de apifonda. :P
Am zis %%- %%- :bzz: :bzz: :bzz:
Uite așa gândește un apicultor care iubește albina.
Pentru că apar noutăți verificați blogul personal
www.albina-online.blogspot.com

PACO

nu stiu cum administrati voi apifonda dar eu o dau incepand cu februarie pt. stimulare, deci trebuie sa ai mai intai acel kg de miere si dupa aceea sa dai apifonda.

Ioan Olaru

Citat din: PACO din Februarie 11, 2013, 11:26:43 AM
nu stiu cum administrati voi apifonda dar eu o dau incepand cu februarie pt. stimulare, deci trebuie sa ai mai intai acel kg de miere si dupa aceea sa dai apifonda.
Pentru că nu pot folosi sirop nu folosesc nici apifonda cu bani pe care iaș da pe acest produs cumpăr hrana proteică în caz că am nevoie dacă nu norocul meu folosesc turte frământate de mine din zahăr pudră cu miere.
Pentru că apar noutăți verificați blogul personal
www.albina-online.blogspot.com

PACO

sincer am mers pe apifonda datorita faptului ca e produs nemtesc, produs pt. albine

cocobeny

Care dintre apifonda si turta de zahar convertit uzeaza mai tare albinele.  :hi:
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

PACO

#117

"invertit" nu "convertit"

D006

s-o fi convertit la islam !  ^:)^ ...

PACO

se poate vorbi de anumite grade uzura, chiar si nectarul uzeaza. problema se pune cat de bine sunt facuti acesti inlocuitori.