Pagina lui tuturicius

Creat de tuturicius, Mai 15, 2015, 05:59:10 PM

« precedentul - următorul »

tuturicius


RazvanTi

 :bravo: totusi schimba camera ca mi-a facut ochii terci  :uimit:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

tuturicius

Am transvazat cateva larve la un roi ramas fara matca. Am indesat cate o cupula Nicot pe fagure la 45 sau poate mai mult grade cu verticala. Acceptare 4 din 5. Am tras si o poza care imi place. Se vede laptisorul prin cupula  :bzz:

Porfy66

Sa inteleg ca ai vrut mai mult sa vezi cum iti merge transvazarea, altfel metoda nu e indicata deoarece dureaza 16 zile pana eclozeaza matca, apoi inca o saptamana pana se imperecheaza si depunde primele oua si apoi inca 21 de zile pana ies primele albinutze. In toata aceasta perioada roiul regreseaza mult. Pentru ca o matca sa fie de calitate trebuie ca in stadiul de larva sa fie crescuta intun stup puternic in prezenta unei matci. Dar ca experiment e ok.. Bafta!
:hi: :hi: :hi:

tuturicius

Clar ca ma mancau degetele  :D Doi am in situatia asta. O sa-i unific in final. Daca aveam o botca le dadeam una. Asa, m-am jucat cu lanteta.
:hi: :hi: :hi:

tuturicius

Asta e lanteta pe care o folosesc. Imi place foarte mult de ea. Are led pentru iluminare si o lupa foarte puternica focalizata pe varful lantetei. Lupa are cam 2 cm in diametru si fundul celulei umple cam tot campul lupei, se vede larva perfect.

gore

Salut. De unde ai cumparat asa ceva, nu am vazut pana acum.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

cipik

Separat eu le-am fazut. Este o scula hand-made........ Cred eu.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

tuturicius

De la Eurohonig. Anul trecut am luat-o, completa asa cum se vede. Pretul ... dai un ban da' stai in fata  :P

tuturicius

Asa imi cantaresc stupii

relutu


trantore

cat indica cantarul acum dupa ploi?  la mine merg toate intr-o directie(inseamna ca au cules)

incepe floarea soarelui pe la noi

frumosc antar :bravo: ii primul pe care il vad in felu asta

tuturicius

Multzam!
Inainte de ploi, cand am cantarit si am facut si poza am avut minus 300 g pe zi. Acum nu am mai apucat sa merg sa le vad ce fac.
Trece-ti localitatea la avatar.
Ma gandesc ca doara o fi bine la floare dupa ploile astea.
:hi:

cipik

La momentul asta nu se mai pune problema de umiditate in sol ci de temperaturile din timpul zilei. Se stie ca FS da nectar la 30+.
Pana acum a fost un an bun, sa speram ca ultimul cules important ne va aduce amintiri placute.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

tuturicius

La mine, unde nu a mai plouat de o luna, daca nu ploua acum chiar ca se punea problema umiditatii. Acum, daca a plouat si la mine, chiar ca numai vreme buna mai astept. Culesul de anul trecut mi-a lasat amintiri chiar foarte placute. Dar erau doua lanuri cu floare cu frunza mica, tulpina nu pocnea cand voiai sa o rupi si miroseau maxim. Plus lanuri cu floare palmier. Anul asta s-a pus mult mai putina floare, si nu am mai gasit decat lanuri cu floare palmier, asa ii zic eu. Sunt curios la asta ce branza o sa faca. Lanurile alea doua anul trecut miroseau asa de tare ca la restul, la palmieri, nu mai simteai nimic nici daca iti bagai nasul in floare.