UN INCEPUT PROMITATOR...

Creat de niculita, Noiembrie 28, 2012, 07:11:08 PM

« precedentul - următorul »

cristian bh

sa fii sanatos NICULITA  si te felicit pt ce faci .asa am inceput si eu in urma cu vreo 12 ani o scula azi una maine  si dupa aia le schimbi cu cele profesionale ,da multamesc la Dzeu ca am mainile intregi  fii cu bagare de seama ca astea nu iarta mai ales freza si abrichtul neaparat capota de frezare,si dupe ce ma mai specializez un pic in computeristica ca in afara de a intra pe siteuri si scrie ceva n-am facut pana acu si mi ciuda ca -s posta d-asta va urma-n scurt timp.

niculita

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 06, 2013, 10:29:09 AM
E bine ca freza sa aiba o aparatoare dim metal care sa acopere scula taietoare care nu e greu de realizat. Asta deoarece cind e in miscare aproape ca nu se vede datorita rotatiei.

Multumesc pentru indicatii si sfaturi.Eu asa l-am cumparat.De acum incolo o sa-i fac si aparatoare si tot ceea ce trebuie...O seara frumoasa va doresc!!!! :hi: :hi: :ok: :bzz: :bzz:

niculita

Citat din: tassevasi din Ianuarie 06, 2013, 12:28:58 PM
""Iata si noua mea achizitie pe anul 2013,o freza verticala care merita toti banii.M-a costat 700 RON dar merita fiecare banut..... :new: :coffee: :coffee: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:""



  Bravo , deja ai lucrat cu ia ?
  Era si mai si , daca aveai reglaje (sanie ) si pe ax.

Are 2 reglaje.Unul la motor prin care i-l dai mai inainte si inapoi(depinde cat de mult vrei sa stringi cureaua) si unul la masa cu care dai masa mai sus sau mai jos,depinde de cat de jos sau sus vrei sa fie freza.Oricum o sa-i mai fac niste adaptari.Ma multumesc deocamdata asa cum este :hi: :hi: :bzz: :bzz: :bzz:

cristian bh

 te va ajuta, asa ceva am utilizat si eu mai inainte  nu stiu daca ai trifazat da oricum pune motor cat mai tare cu fulie mare sa ai peste 7000rot la ax  si eu la asta veche ii fac ceva modificari adica schimb axul cu unul cu bucsa elastica de 16mm in care intra si reductii elastice de 12mm apoi de 10 si 8 mm cu tur. de 15000rot mn ca am niste freze cu coada se 16mm si nu le-am folosit inca  .o freza verticala manuala da puternica montata sub o masa te-ar ajuta enorm parca spuneai ca te pricepi si la sculptat  de altfel la voi cred ca e traditie la asa ceva.Daca ai gasi ceva dalti din astea vechi folosite de sculptori  te rog anuntama .

Porfy66


cristian bh

Citat din: Porfy66 din Ianuarie 08, 2013, 06:12:32 AM
Astea asa mai noi nu merg? :
http://fine-tools.com/turn6.htm
:hi: :hi: :hi:
frumoase dalti dar sunt dalti de strunjit nu de sculptat ,am o pasiune pt dalti vechi ca sunt f bune am si eu cateva de peste 100 ani si tin la ele ca la ochii din cap asa ca sa combin putin cu arta meseria asta..daca esti inca in state asa ceva gasesti acolo

cristian bh

vad ca am reusit cu primul atas e vorba de dispozitivul multifunctional swissrex elvetian, un link ar fi binevenit ce se vinde si in state si niste dalti tot elvetiene

cristian bh

e frumos la voi niculita ,poze super la tine :hi: :hi: :hi:

niculita

 :cool:
Citat din: cristian bh din Ianuarie 09, 2013, 10:19:48 AM
e frumos la voi niculita ,poze super la tine :hi: :hi: :hi:
Multumesc de aprecieri si sfaturi.Da ,ma pricep si la sculptura.Am sculptat citiva ani buni si dupa ce m-am lasat am tot i8mprumutat si dat daltile pe la amici si cunostinte iar acum cind m-am apucat din nou de timplarie imi pare rau ca le-am dat.Mai am doar citeva de care ma folosesc.Oricum vad ca si la dvs e super atelierul cu cu scule de ultima generatie.Pina o sa-mi cumpar sau sa-mi fac si eu asa ceva mai dureaza.Momentan ma multumesc cu ce am.La orice lucru pe care il faci important este sa-ti placa.Asta este adevarata satisfactie,cind vezi ca ai terminat o lucrare si te miori de ce a iesit...O zi cat mai placuta!!!  :coffee: :nono: :nono: :bzz: :bzz: :bzz:

cristian bh

Citat din: niculita din Ianuarie 12, 2013, 08:13:11 AM
:cool:
Citat din: cristian bh din Ianuarie 09, 2013, 10:19:48 AM
e frumos la voi niculita ,poze super la tine :hi: :hi: :hi:
Multumesc de aprecieri si sfaturi.Da ,ma pricep si la sculptura.Am sculptat citiva ani buni si dupa ce m-am lasat am tot i8mprumutat si dat daltile pe la amici si cunostinte iar acum cind m-am apucat din nou de timplarie imi pare rau ca le-am dat.Mai am doar citeva de care ma folosesc.Oricum vad ca si la dvs e super atelierul cu cu scule de ultima generatie.Pina o sa-mi cumpar sau sa-mi fac si eu asa ceva mai dureaza.Momentan ma multumesc cu ce am.La orice lucru pe care il faci important este sa-ti placa.Asta este adevarata satisfactie,cind vezi ca ai terminat o lucrare si te miori de ce a iesit...O zi cat mai placuta!!!  :coffee: :nono: :nono: :bzz: :bzz: :bzz:

e adevarat si nu neaparat sculele de ultima gen fac lucrul ca ele nu gandesc eu iti sugeram sa continui inainte si cu tamp. ca de la stupi pana la altele nu-i asa departe iar despre sculptat combinat cu mobilier eu zic ca nu-s asa multi ce se pricep ,,, .fel pt sculpturi sun grozave ,,,,, ceva made in cristian  :hi:  :hi:

niculita

Citat din: niculita din Ianuarie 12, 2013, 08:13:11 AM
:cool:
Citat din: cristian bh din Ianuarie 09, 2013, 10:19:48 AM
e frumos la voi niculita ,poze super la tine :hi: :hi: :hi:
Multumesc de aprecieri si sfaturi.Da ,ma pricep si la sculptura.Am sculptat citiva ani buni si dupa ce m-am lasat am tot i8mprumutat si dat daltile pe la amici si cunostinte iar acum cind m-am apucat din nou de timplarie imi pare rau ca le-am dat.Mai am doar citeva de care ma folosesc.Oricum vad ca si la dvs e super atelierul cu cu scule de ultima generatie.Pina o sa-mi cumpar sau sa-mi fac si eu asa ceva mai dureaza.Momentan ma multumesc cu ce am.La orice lucru pe care il faci important este sa-ti placa.Asta este adevarata satisfactie,cind vezi ca ai terminat o lucrare si te miri de ce a iesit...O zi cat mai placuta!!!  :coffee: :nono: :nono: :bzz: :bzz: :bzz:

niculita

Citat din: cristian bh din Ianuarie 12, 2013, 10:23:59 AM
Citat din: niculita din Ianuarie 12, 2013, 08:13:11 AM
:cool:
Citat din: cristian bh din Ianuarie 09, 2013, 10:19:48 AM
e frumos la voi niculita ,poze super la tine :hi: :hi: :hi:
Multumesc de aprecieri si sfaturi.Da ,ma pricep si la sculptura.Am sculptat citiva ani buni si dupa ce m-am lasat am tot i8mprumutat si dat daltile pe la amici si cunostinte iar acum cind m-am apucat din nou de timplarie imi pare rau ca le-am dat.Mai am doar citeva de care ma folosesc.Oricum vad ca si la dvs e super atelierul cu cu scule de ultima generatie.Pina o sa-mi cumpar sau sa-mi fac si eu asa ceva mai dureaza.Momentan ma multumesc cu ce am.La orice lucru pe care il faci important este sa-ti placa.Asta este adevarata satisfactie,cind vezi ca ai terminat o lucrare si te miori de ce a iesit...O zi cat mai placuta!!!  :coffee: :nono: :nono: :bzz: :bzz: :bzz:

e adevarat si nu neaparat sculele de ultima  gen fac lucrul ca ele nu gandesc eu iti sugeram sa continui   inainte si cu tamp. ca de la stupi pana la altele nu-i asa departe iar despre sculptat combinat cu mobilier eu    zic ca nu-s asa multi ce se pricep ,,, .fel pt sculpturi sun grozave ,,,,, ceva made in cristian  :hi:  :hi:
Frumoasa lucrare si trainica in acelasi timp.Ce-i din lemn este si frumos..

vranceanul

Frumos lucrat, in tinerete am facut o multime sculpturi, [am lucrat si industrial] acum nu mai am timp +anii, spor in continuare.
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

Razvan HD

Citat din: vranceanul din Ianuarie 12, 2013, 11:09:23 AM
Frumos lucrat, in tinerete am facut o multime sculpturi, [am lucrat si industrial] acum nu mai am timp +anii, spor in continuare.


Sunt extraordinare sculputurile acelea pentru trofeele de vanatoare !  =D>  =D>  :bravo:
"Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc.."

niculita

 Buna seara.Un sf de saptamina placut va doresc.Iata ca am terminat si leaturile pentru 500 si ceva de rame..Munca,munca dar este si satisfactie cind vezi ca este gata un lucru...Deabia astept sa-mi iau albinutele  in martie pentru cele 1000 de rame... :hi: :hi: :beer: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:

Iata si citeva fotografii de la pastravarie de la Moldova Sulitahttp://moldova-sulita-sv.blogspot.ro/2011/09/la-poarta-raiului-pastravria-ghita.html

http://moldova-sulita-sv.blogspot.ro/2011/09/la-poarta-raiului-pastravria-ghita.html