UN INCEPUT PROMITATOR...

Creat de niculita, Noiembrie 28, 2012, 07:11:08 PM

« precedentul - următorul »

madnes_marius

Citat din: niculita din Noiembrie 28, 2012, 07:38:49 PM
Va multumesc anticipat...Chiar ca am nevoie,mai ales ca astazi mi-am facut masutele pentru insarmarea ramelor si a prinderii foitelor de ciara.NICU COMAN,com Draguseni,nr.217,cod postal 727220,jud.Suceava.

Com Draguseni apartine de Iasi :D

niculita

Pentru cei interesati de frumusetile patriei sau ale Bucovinei va invit in grupurile mele de pe FB BUCOVINA...ROMANIA...,Viata Satului si MOLD.SULITA-IZV SV-BREAZA-FD.MOLDOVEI-POJORITA(VALEA MOLDOVEI)https://www.facebook.com/groups/283532091697771/
https://www.facebook.com/groups/271478306282904/
https://www.facebook.com/groups/170476006341673/

niculita

Comuna Draguseni apartine de judetul Suceava.ESte prima comuna din judetul Suceava pentru cei care vin dinspre Bucuresti.Este ccomuna care se invecineaza cu trei judete Iasi,Neamt si Suceava.La intrarea in comuna este poarta aia mare construita din lemn pe care este scris,,HAI IN BUCOVINA,,
NR MEU DE TELEFON 0749 520 963

ves.lucian

  bine ai venit printre noi !!! sanatate maxima tie si familiei tale !!!  tinem legatura daca doresti !!!  :hi: :nod: :razz: =D> :-c :ok: :yes: :bravo: :beer:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

niculita

Poart de intrare

niculita

Multumesc.Asa este.Pacat de albina care moare.Si cind te gindesti ca isi da viata pentru binele familiei ,iar noi oamenii suntem asa de rai....

niculita

Citat din: niculita din Noiembrie 28, 2012, 09:59:49 PM
Poarta de intrare in com Draguseni si jud.Suceava situata pe E 85 dinspre Bucuresti

mape 48-petru manea

bine ai venit pe forum,
un sfat si de la mine:    nu insarma si fixa fagurii acum ,asteapta pana in aprilie ----motivul este ca acum temp.unde ii vei pastra este prea mica si temperatura de lucru in stupi este mult mai mare si prin dilatarea sarmelor si a fagurilor se va deforma sau crapa  :hi: :hi: :hi:

Nea Costica din Buzau

   Petre  :hi:                                                                                                                                      Poate doar sa insire sarma pe orificiile ramei, fara a o intinde, ca sa nu stea degeaba  :rotfl:

Bine ai venit Nicu!!  :hi:
Am citit cu drag ce ai scris si mi-a placut ce ai facut, mult succes in continuare, ca vad ca ai calitati de invingator  :bravo:  :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

niculita

Buna seara tuturor si multumesc de sfaturi si indicatii.Asa cum am promis ieri am revenit cu citeva fotografii cu micul meu atelier si cu cei citiva stup.Intimplarea face ca atunci cind mi-am luat stupii un coleg binevoitor mi-a facut cadou patru costume pentru apicultori(doua de folosit afara si doua pentru folosit la interior la extractia mierii,cei pentru afara au si papuci iar cei din interior nu)Astazi am fost sunat de Dl Orban referitor la fagurii pe care mi-a spus ca mi-i face cadou.M-a mirat lucrul acesta deoarece niciodata nu am cistigat nimic si niciodata nu am primit ceva pe degeaba.Avind in vedere ca mai sunt si OAMENI PRINTRE OAMENI,m-am gindit sa-i dau si eu D.lui Orban Stefan 2 costume din cele patru pe care le am(unul pentru interior si unul pentru exterior).Sper sa nu se supere deoarece este mai in virsta si cu mai multa experienta,mai ales ca ma gindesc ca are.Dar probabil daca nu are nevoie de ele va gasi el pe cineva sa faca fericit asa cum m-a facut pe mine cu fagurii.o sa-l rog sa-mi dea si el adresa pentru a ii trimite.O seara minunata va doresc tuturor.APROPO DACA SUNT INTERESATI PE ACEST FORUM DE COSTUME DE APICULTORI VA PUTETI UITA LA ELE(Sunt dintr-un material de matase,in care nu intra acul de la albine si nu trece ploaia sau vintul prin ele)am o cunostinta care aduce si pretul nu este mare deloc.Costa 15 lei bucata la prima mina

dorindafi

niculita innainte de a le vopsii ai putea lua in calcul varianta cu ulei de in
3/4 mani cu pensula shi fuge apa pe stup ca pe gasca   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

niculita

Multumesc de sfat.M-am gindit si eu la acest aspect,dar am ramas tot la ideea cu vopseaua deoarece vreau sa fie mai colorati.O seara placuta :beer: :bzz:

cazacu marius

eu am dat 1 mana de ulei de in ,si apoi 2 maini de vopsea.
macin-Tulcea

delorin I

Buna seara ! Si bun venit! de la un alt incepator!

adriann

Bine ai venit printre noi!
bine executati stupii cel putin din poze... se vede ca i-ai facut pt. tine...chituiti....etc.
am 2 propuneri:
Incearca sa dai 2 maini de ulei de in inaine de a da cu vopsea
Renunta la balamale!!!!... o sa fie nevoie de caturi.... si balamalele te incurca mult!da jos balamaua, pune catul....muta balamaua la cat....etc
Nu o sa ia vantul capacul daca nu are balamale,
Balamalele nu te ajuta nici la orizontali daca nu vrei sa inchizi cu lacat stupii, fa sprijin pt. capac sa nu cada pe urdinis sau pe mainile tale..., mai simplu iei capacul si il sprijni de stup.