UN INCEPUT PROMITATOR...

Creat de niculita, Noiembrie 28, 2012, 07:11:08 PM

« precedentul - următorul »

niculita

Buna seara si bine v-am gasit.Ma numesc Nicu , am 42 de ani si sunt pensionar.Sunt un incepator in ale albinaritului,dar a inceput sa-mi placa ff mult.In urma cu cca 6 luni de zile din discutiile purtate cu un coleg mi-am dat seama ca stuparitul este ceva frumos si ff placut.Fapt pentru care dupa ce m-am pus serios pe studiat de pe forum cit si din alte surse(cunostinte,carti),m-am hotarit si mi-am cumparat in urma cu 3 luni de zile un nr de 6 stupi orizontali pe 10 rame.Bineinteles ca atunci cind i-am cumparat de la Vaslui am luat pe cineva cu mine mult mai priceput in asa ceva.Dupa ce mi i-am vazut acasa(in lazi imprumutate de la acel coleg)m-am apucat si mi-am facut proprii mei stupi in care mi-am mutat albinele.Dupa ce m-am mai documentat mai bine mi i-am impachetat pentru iarna facind cuibul in partea dreapta,punindu-le deasupra peste podisor un strat de carton,o bucata de panura de lina si alta bucata de carton peste panura.Urdinisul l-am inchis lasind liber cam 3 cm,iar in fata am pus  capcanele pentru soareci cum am citit pe forum.In spatele stupilor am construit un paravan contra vintului din leaturi cu carton asfaltat.Si iata ca dupa multe studii pe forum cred ca i-am impachetat bine.Oricum multumesc tutror celora care sunt mai vechi in ale meseriie de apicultor pentru toate postarile si sfaturile.
   Uitam ceea ce este mai important.Am un atelier de timplarie cu abric,circular,flex,si cam tot ce trebuie pentru constructia stupilor si dupa ce am luat modele de aici de pe forum mi-am facut 18 stupi pe care sper sa-i umplu anul viitor(cu ce voi mai cumpara si cu ce poate voi mai inmulti din cei pe care ii am).Ramele mi le fac tot singur tot datorita postarilor dvs(am furat patentul unui alt stupar mai vechi),hranitoarele la fel le fac tot singur cu freza de la abric.Am norocul ca pina in anul 1990 cind am mers la serviciu am sculptat citiva ani buni si ma pricep la timplarie si dulgherie ca despre restul sa speram ca va fi bine si voi iesi si eu din iarna cu stupisorii mei.a multumesc inca o data tuturor pentru postarile si sfaturile date.I-mi pare rau ca m-am trezit cam tirziu cu stupii mei,dar mai bine mai tirziu decit niciodata.O seara frumoasa va doresc tuturor si o sa revin cu fotografii cu atelierul meu si cu mica mea stupina... Am facut un nr de 8 stup orizontali pe 16 rame,iar restul toti pe 12 rame(cei cu care voi intentiona sa merg in pastoral cind voi avea vre-o 40-50

orbanstefan64

 :bravo: :bravo: :bravo:
iar acum surpriza.  vei primii un pachet de faguri artificiali de la APISROM VASLUI (RASCANU DAN)
pt programul GICA ROMANESCU.

ADRESA TE ROG!

dorindafi

multzi ani sa traeshti niculitza
da unde ai lucrat ma bayatule de ai ieshit asha devreme la pensie  :uimit:
cat despre pastoral , vine el shi timpul ala rabdare sa ai   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Nea Costica din Buzau

Citat din: orbanstefan64 din Noiembrie 28, 2012, 07:27:29 PM
:bravo: :bravo: :bravo:
iar acum surpriza.  vei primii un pachet de faguri artificiali de la APISROM VASLUI (RASCANU DAN)
pt programul GICA ROMANESCU.

ADRESA TE ROG!
]

Bravo Fanica!!  =D>

Fara alte cuvinte  ^:)^  :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

niculita

Va multumesc anticipat...Chiar ca am nevoie,mai ales ca astazi mi-am facut masutele pentru insarmarea ramelor si a prinderii foitelor de ciara.NICU COMAN,com Draguseni,nr.217,cod postal 727220,jud.Suceava.

niculita

Va multumesc Dl Dorin.Am lucrat din 1989 pina in prezent prin armata asta romana,dar datorita unei hep c(ptr caream facut 1 an interferon) a trebuit sa ma pensionez.Asta e.Poate datorita acestui aspect m-am si apucat de apicultura.Este o munca frumoasa si care nu cere ff mult efort,dar cere ff multa migaleala,ceea ce mie imi place.O seara frumoasa tuturor... :bzz:

niculita

Va prezint 4 din cei 18 stupi ai mei care inca nu i-am vopsit deoarece este rece afara..

bucovineanu

#7
Bun venit pe forum si multa sanatate, pentru a putea sa ai grija de albinute. Produsele apicole sunt de mare ajutor in afectiunea medicala avuta.
Frumosi si stupii dar urdinisul ara latimea prea mica. In timpul verii mai ales, e nevoie de urdinis mai mare pentru ca albinele sa poata face ventilatia corecta. Si acum 2cm e prea putin.

Mihai Sergiu

ce model de stupi sunt cei din poza? cate rame contine cuibul?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

gabriel26do

SunPhoto     YouTube

D006

Citat din: niculita din Noiembrie 28, 2012, 07:11:08 PM
Buna seara si bine v-am gasit.Ma numesc Nicu , am 42 de ani si sunt pensionar.


  Fratioare cu ai reusit sa iesi la pensie la 42 de ani ????????

niculita

Multumesc pentru sfaturile referitoare la urdinisuri.Au o latime de 13 cm dar pot sa le mai maresc si o sa le las mai mult spatiu liber.Stupii sunt orizontali pe 12 rame.Cuibul pentru iernat l-am facut pe 8 rame in partea dreapta deoarece asa m-am obisnuit.Le-am pus balamale pentru a lucra mai usor la ei,iar in partea din spate la capac le-am pus cite o bucata de guma pentru a tine capacul.DE pensionat m-am pensionat usor deoarece am avut grave probleme cu sanatatea(o hepatita c asa cum am mai spus si pe care banui ca am luat-o de la un dentist si pentru care am facut interferon 1 an de zile,si de la care intr-un an am slabit de la 84 Kg la 56 kg.NU DORESC NIMANUI ACEST LUCRU)Asta-i viata cu bune cu rele trebuie sa mergem inainte.
  Am uitat sa specific faptul ca stupii din fotografie sunt pusi unul peste altul,de aia par verticali

D006

  Am cunoscut un caz in care un apicultor a capatat o asemenea hepatita pe la varsta de 30 de ani si a trait peste 80 de ani . L-am intrebat secretul : consuma produse apicole direct din stupii lui . Consuma si vin dar facut de el din strugurii lui nestropiti .

tassevasi

 Frumos ,ai tot ce treb  sa faci  o stupina  ca la carte .
  Bravo vei  uita repede problemele ,dar vor trece ,ai incredere .
  Numai bine si la mai multi .

niculita

Da.Dl Dragos pentru ficat si in general pentru sanatate in general sunt ff bune produsele apicole.Eu am cumparat stupp de la Dl Eugen din com Tibanesti,jud.Vaslui si mi-a dat o reteta ff buna pentru ficat compusa din miere de albine cu radacini de patlagina,dar acum nu mai am de unde sa fac rost de patlagina.M-am mai documentat in acest sens deoarece am mai multe situri pe FB si retetele in general cu miere de albine,propolis si alte produse dau niste rezultate nerasteptate.Am tinut si tin regim de citiva ani de zile si in general ma simt ff bine.Iar referitor la alcool in general este indicat cite un pahar de vin dar natural facut de casa.Norocul meu ca am vie si mi-l fac singur.Multumuesc tuturor pentru indicatii si sfaturi