Prezentare Hermannstadt!

Creat de Hermannstadt, Mai 25, 2012, 02:48:13 PM

« precedentul - următorul »

Hermannstadt

 :new:
Buna ziua si bine v-am gasit, ma numesc Alex Repciuc si locuiesc in Sibiu.
De o saptamana m-am inscris pe acest forum si tot citesc despre apicultura, ba pe forum, ba prin carti si incerc sa gasesc un apicultor din zona care eventual sa aiba nevoie de ajutor pt a deprinde si eu aceasta indeletnicire.

Ideea pt anul acesta este in felul urmator:
-achizitionare a 2 stupi (folositi sau noi)
-achizitionarea familiilor pt cei 2 stupi
-echipamentul necesar pt intretinerea celor 2 stupi
-inscrierea la ACA Sibiu, eventual si niste cursuri ceva
-formarea/pregatirea stupilor pt iarna

Mi-ar prinde bine niste sfaturi din partea voastra avand in vedere ca stupii o sa ii tin undeva langa Sibiu, deci nu o sa fiu langa ei in fiecare zi (cca 7km).

Sper sa pot invata cat mai multe de la voi.

Numai bine !
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

romikele

Bun venit si stai pe-aproape, sigur vei gasi pe cineva, sunt destui sibieni apicultori!
Aici vei gasi la nevoie sprijin informational!  :hi:

Kov iulian

Citat din: Hermannstadt din Mai 25, 2012, 02:48:13 PM
:new:
Buna ziua si bine v-am gasit, ma numesc Alex Repciuc si locuiesc in Sibiu.
De o saptamana m-am inscris pe acest forum si tot citesc despre apicultura, ba pe forum, ba prin carti si incerc sa gasesc un apicultor din zona care eventual sa aiba nevoie de ajutor pt a deprinde si eu aceasta indeletnicire.

Ideea pt anul acesta este in felul urmator:

-inscrierea la ACA Sibiu, eventual si niste cursuri ceva

Mi-ar prinde bine niste sfaturi din partea voastra avand in vedere ca stupii o sa ii tin undeva langa Sibiu, deci nu o sa fiu langa ei in fiecare zi (cca 7km).
Sper sa pot invata cat mai multe de la voi.
Numai bine !

Primul sfat pe care as vrea sa vi-l dau e in legatura cu inscrierea in  asociatie, nu va e de folos acum, nu veti fi favorizat cu nimic, veti plati fara nici un folos acea cotizatie .

Daca veti avea stupi mai multi si vreti sa accesati planul apicol national, masura 141 atunci da inscrietiva in asociatie .

Daca vreti sa faceti din apicultura indeletnicirea principala din care veti trai, daca vreti sa investiti dar si sa aveti profit, alaturati-va unor prieteni ( trebuie sa fiti 5 ) si creativa o cooperativa, in felul asta veti putea cumpara engros toate cele necesare,veti putea accesa masuri europeene atat individual cat si pe cooparativa, sau inscrietiva in una deja constituita .

Inscrierea intr-o asociatie gen ACA eu o vad necesara la inceput, dar pe masura ce va dezvoltati veti vedea ca, costa prea mult materialele apicole cumparate fiindca veti plati adaos comercial la greu .

Intr-o asociere cooperatista cumparati toti la gramada engros asadar preturile vor fi mai mici la achizitia de materiale, iar pretul la mierea pe care o veti vinde toti la comun va fi un pic mai mare .

Dezavantajul cu asocierea cooperatista e ca veti investi un pic mai mult la inceput ( dar veti recupera acei bani pe parcurs in timp) iar pentru a face fata cerintelor trebuie sa fiti un pic mai matur financiar .


Hermannstadt

romikele multumesc, asa am sa fac  :hi:

Kov iulian multumesc pt sfat, insa deocamdata nu ma intereseaza sa transform stuparitul intr-o afacere/venit avand in vedere ca doresc sa incep cu 2 stupi (acesta este bugetul alocat pt inceput) si nu cunosc multe despre aceasta :smile:

Numai bine!
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

Hermannstadt

Am uitat sa va intreb ce tip de stupi credeti ca ar fi buni pt inceput data fiind descrierea de mai sus ?!

Numai bine!
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

romikele

Daca nu ai suficient timp la dispozitie, de preferat orizontalul.
Dupa ce se acumuleaza experienta si cresc pretentiile legate de performanta, se poate trece si la vertical.

ves.lucian

   ar fi interesant sa vezi fiecare tip de stup cu albine in el !!!
  eu am inceput cu vertical cu cuib pe 10 rame si magazii ( caturi ) de 1/2 , adica aprox. pe jumatatea ramei mari !!!
  caturi se folosesc de obicei unul sau 2 la nevoie !!!
  caturile se pun peste cuib !!!
  poate ca nu ar fi bine sa incepi pe vechituri ca te scapi mai greu de ele !!!
  inainte de a avea stupi am citit cartea lui Frantz Lampeld ( sau ceva asemanator ) " apicultura pentru incepatori !!!
  desi li se potriveste mai bine nemtilor ( dpdv geografic ) mi s-a parut foarte buna pentru primii pasi !!!
  sanatate maxima tie si familiei tale !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

Hermannstadt

@ves.lucian multumesc de sfat, si eu am inceput aceasta carte, mai am putin si o termin.

Eu ma gandeam la acest tip de stupi, inca nu sunt sigur, dar as vrea sa pot sa vad mai multe modele efectiv in "lucru" (cu albine in ele) sa pot sa imi formez o parare clara.





Numai bine!
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

romikele

Stupul este foarte bun, producatorul skypi_0040 il face la o calitate superioara, fara cusur.  :nod:

ves.lucian

  sa ne tii la curent cu activitatea !!! si ne mai pui poze !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

Hermannstadt

@ves.lucian -Sigur ca da, cum am stupii pun poze si va tin la curent cu ce dezvolt.

@Romikele@ -as vrea sa ajung si pana la Sighisoara la d-nul Orban sa vad ce face si cum, pe site am vazut dar este mai bine pe viu   :smile:

O sa am nevoie si de rame si de familie, mai sunt inca multe de adunat.


Numai bine!
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

romikele

Citat din: Hermannstadt din Mai 25, 2012, 06:22:22 PM
@Romikele@ -as vrea sa ajung si pana la Sighisoara la d-nul Orban sa vad ce face si cum, pe site am vazut dar este mai bine pe viu   :smile:

E cel mai bine, Pistu e om de onoare si vei avea ce discuta si rezolva cu el.
Lumea virtuala deformeaza realitatea, mai ales daca distanta e mai mare  :wink2:

:hi:

orbanstefan64

multumesc !!!! va asatept oricind.
Doamne ajuta tuturor!!!!

Hermannstadt

Sara buna, d-nu Orban ce stupi recomandati pt un incepator ? eu doresc sa i-au 2 stupi in acest an si sa ii dotez cu tot ce trebuie.

Nopate buna!
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

orbanstefan64

Citat din: Hermannstadt din Mai 26, 2012, 12:32:34 AM
Sara buna, d-nu Orban ce stupi recomandati pt un incepator ? eu doresc sa i-au 2 stupi in acest an si sa ii dotez cu tot ce trebuie.

Nopate buna!
pt.stationar orizontal cu 16-18 rame 1/1 sau vertical  cuib 12 rame 1/1  cat 1/2 pt pastoral cuib 1o rame  1/1 cat 1/1 sau 2 caturi 1/2 redus.
Doamne ajuta!!!!