Intretinerea albinelor (sfaturi batranesti)

Creat de Bătrânul, Februarie 25, 2011, 08:42:55 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

  Stie cineva de unde se pot procura capace pentru bidoane de plastic de 40, 50, 100 litri? Sau se pot repara cele fisurate?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

orbanstefan64

 cu pistolul de lipit plastic merge f bine.
:hi: :hi: :hi:

stefan1

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dan sebastian

Am crezut ca glumiti cand ati zis ca vreti sa faceti acest tip de capace, de aceea si intrebarile le/am pus in consecinta. Scuze. Vad ca ati trecut la pusul in practica. Nu  cred ca e o idee rea atata timp cat tego/ul e de calitate. Daca ar fi fost bagate capacele in parafina ar fi rezistat mai mult. Singurul dezavantaj care il vad este cel din momentul in care ploua sau se topeste zapada. Am cateva capace care intra in falt pe corp si nu am mai mult de 5 mm in plus la dimensiunea capacului fata de perimetrul corpului. Se scurge apa pe lemn si nu imi convine. Trebuie sa ii vopsesc mai des si nu cred ca blana va rezista mai mult decat in cei cu capace normale.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MIHALACHE

Acest material este spump ,si folosit direct an soare se ancalzeste foarte tare folosit ca podisor umiditatea din stup va condensa si va produce mucegai,cu siguranta lemnul parafinat este mai bun,la noi vara la soare temperatura depaseste usor 40 de grade un stup fara capac obisnuit va influienta negativ albinele si faguri .

Bătrânul

#816
ia sa va explic :1.) iarna folosesc ca podisor peste care vine un cat cu briu cu izolator peste care vine si capac . 2) nu face condens intrucit are urdinis de 3x1 cm .  :hi:

marian sima

Pentru capace acel material este cel mai bun ,lemnul chiar parafinat daca nu este prins de ceva lucreaza cand bate intemperiile si soarele direct in el.

Toata treaba esta ca materialul sa nu fie mai subtire de 2 cm.

Kiwi Bee

Batrine daca nu faci chenar pt acel capac(asa cum are si DM) iti mai ramine spatziu intre rame si capac? Daca nu atunci albina nu va fi multzumita.

Bătrânul

Kiwi uite-te la R798 pe poza (are chenar si urdinis... :smile:

Kiwi Bee


Bătrânul

https://www.facebook.com/ciobanulghita/app_1387776658132192 Doresc popularizarea mierii si a stuparitului prin vodafone . Va rog dati-mi sustinere  pe pagina lui Ghita pretenul nostru ! MULTUMESC !!!

Bătrânul

Pe pagina 8
Voteaza aceasta inscriere! Hai sa vad ! Cine ma iubeste .  Astept confirmarile .  :smile: :thanks:

Bătrânul

Citat din: Bătrânul din Decembrie 12, 2013, 11:00:52 AM
Pe pagina 9
Voteaza aceasta inscriere! Hai sa vad ! Cine ma iubeste .  Astept confirmarile .  :smile: :thanks:
Batrine trezestete ! O singura persoana te a votat deci lumea NU te iubeste .  :nod: :nod: :nod:

mape 48-petru manea

Batrane am citit ieri treaba asta cu vodafone si nu prea am inteles nimic ,dar azi cu mintea odihnita am reusit sa-ti dau un vot