Placa de insarmat rame

Creat de oroles, Decembrie 30, 2015, 08:21:23 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Are cineva un desen cu o placa de insarmat rame? Vreau sa imi fac una. Am tot ce trebuie (role, placa) dar nu stiu cum sa o asamblez. Ma gandesc ca acele role trebuie prinse in functie de gaurile din rama.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tinumaftei

Am folosit eu una pe care am facut-o dupa filmuletul acesta:
https://www.youtube.com/watch?v=XB0ifBMWD_s

Rolele se pun dupa cum ai gaurile, dar nu la milimetru. Este foarte importanta tensionarea spetezelor latarale ca sa stea sarma tzambal!

ciucur

Citat din: oroles din Decembrie 30, 2015, 08:21:23 PM
Are cineva un desen cu o placa de insarmat rame? Vreau sa imi fac una. Am tot ce trebuie (role, placa) dar nu stiu cum sa o asamblez. Ma gandesc ca acele role trebuie prinse in functie de gaurile din rama.

Ce role ai? Facute la strung sau ai gasit de cumparat?
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

tinumaftei

Citat din: ciucur din Ianuarie 24, 2016, 09:27:25 PM
Citat din: oroles din Decembrie 30, 2015, 08:21:23 PM
Are cineva un desen cu o placa de insarmat rame? Vreau sa imi fac una. Am tot ce trebuie (role, placa) dar nu stiu cum sa o asamblez. Ma gandesc ca acele role trebuie prinse in functie de gaurile din rama.

Ce role ai? Facute la strung sau ai gasit de cumparat?
Am gasit niste role de ghidaj pentru porti la Dedeman(cele mai mici). La mine s-au potrivit perfect.

MirceaCalin

Citat din: tinumaftei din Ianuarie 24, 2016, 10:50:34 PM
Am gasit niste role de ghidaj pentru porti la Dedeman(cele mai mici). La mine s-au potrivit perfect.

Care este denumirea exactă, că nu le găsesc pe site ?

tinumaftei

Citat din: MirceaCalin din Ianuarie 25, 2016, 01:33:45 AM
Citat din: tinumaftei din Ianuarie 24, 2016, 10:50:34 PM
Am gasit niste role de ghidaj pentru porti la Dedeman(cele mai mici). La mine s-au potrivit perfect.

Care este denumirea exactă, că nu le găsesc pe site ?
nu stiu exact, se folosesc la ghidarea portilor culisante sunt din plastic alb cu ax cu imbus....

ciucur

#6
O sa merg si eu la Dedeman sa caut. Data trecuta cand am fost am intrebat si aveau doar role foarte scumpe (ceva de genul 60 ron bucata).
Mie imi trebuiesc role cu diametru mai mare, insarmez vertical. Ma gandesc la ceva ca si in poza din atasament, fiind reglabil, permite insarmarea vertical a oricarei reme Dadant.

Role, probabil mi-ar fi bune cele din link: http://www.tehnall.ro/produs/rola-plastic-d-80mm-b-cod-th-300-00
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

tinumaftei

Nu e nevoie ca rolele sa aiba diametrul egal cu spatiul dintre gauri si trebuie ca rolele sa nu aiba sant. Ele nu folosesc decat pentru ca sarma sa treaca mai usor. Dupa ce primul capat al sarmei se prinde de rama si sarma incepe sa fie tensionata, se elibereaza usor de pe role care nu au sant. Santul incurca pentru ca trebuie sa slabesti sarma ca sa o scoti de pe sant. Rolele mele nu cred ca depaseau cu mult 10 lei si o latime/inaltime de 4cm. Imi pare rau ca nu am poze aici. o poza de pe net......

mosunick

Rolele poti sa le faci si din coada de matura, important e sa se invarta pe ax, sa nu fie fixe.
Drept ai spus, e mai greu sa folosesti role cu sant.
Modelul de altfel e, conceptual bine realizat.
Pana acum am insarmat orizontal cu 5 sarme, dar voi schimba pe 6 vertical din motive pe care le cunosc toti cei ce au centrifugi reversibile: se rup fagurii din cauza casetelor facute din sarma nu din plasa...
Sanatate!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

ciucur

Citat din: mosunick din Ianuarie 25, 2016, 10:33:36 AM
Rolele poti sa le faci si din coada de matura, important e sa se invarta pe ax, sa nu fie fixe.
Drept ai spus, e mai greu sa folosesti role cu sant.
Modelul de altfel e, conceptual bine realizat.
Pana acum am insarmat orizontal cu 5 sarme, dar voi schimba pe 6 vertical din motive pe care le cunosc toti cei ce au centrifugi reversibile: se rup fagurii din cauza casetelor facute din sarma nu din plasa...
Sanatate!

M-am gandit si eu mai bine si aveti amandoi dreptate. Mai bine role fara sant.
La insarmarea pe orizontala poti folosi dispozitive ce gauresc si introduc capsa in acelasi timp cum e al lui UVE de exemplu si apoi acest cadru pentru insarmat.
La insarmarea verticala e mai greu, cel mult poti utiliza acel aparat ce da 6 gauri odata, ai apoi cadrul pentru insarmat. Capsele le pui cu mana.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

bucovineanu

Nu stiu ce sa zic despre placa de insarmare cu role. Dupa ce iti faci indemanare sunt sigur ca insarmezi mult mai repede fara nici un fel de role.  :smile:

tinumaftei

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 25, 2016, 11:42:37 AM
Nu stiu ce sa zic despre placa de insarmare cu role. Dupa ce iti faci indemanare sunt sigur ca insarmezi mult mai repede fara nici un fel de role.  :smile:
Nu exista termen de comparatie. Am insarmat ani si ani de zile simplu. Cu sarma de inox, dispozitiv de gaurit si pus capse, cu speteze cu capse si dispozitiv de insarmat ai un spor de vreo 400-500% la aceeasi calitate. Iar despre calitate: poti sa canti la chitara!! Mai ramane de rezolvat cu ceara, pana acum se lasa fagurele cu tot cu sarma, acum sarma ramane tambal si fagurele (de proasta calitate) se lasa de zici ca ai fagure cu buzunare :rotfl:

davcosti

Pe mine m-ajută placa fiindcă vine sârma pe jos și nu se mai încâlcește, să facă inele ca înainte când le făceam fără nimic! Eu însârmez ramele de cuib de1/1 pe șase sârme de aceea și rolele! Le limitezi și le măsori ce rame vrei să însârmezi, prin niște cleme L și te ajută cum vrei! Se poate și  mai bine, dar astea Home made sunt date de îndemânarea Apicultorului!? :razz:
http://davcosti.sunphoto.ro/ Tot timpul învățăm!

mosunick

Citat din: davcosti din Ianuarie 25, 2016, 11:51:59 AM
Pe mine m-ajută placa fiindcă vine sârma pe jos și nu se mai încâlcește, să facă inele ca înainte când le făceam fără nimic! Eu însârmez ramele de cuib de1/1 pe șase sârme de aceea și rolele! Le limitezi și le măsori ce rame vrei să însârmezi, prin niște cleme L și te ajută cum vrei! Se poate și  mai bine, dar astea Home made sunt date de îndemânarea Apicultorului!? :razz:
Extraordinar ce mult seamana cu al meu!!!
Imi place!
P.S. Face diferenta cand vrei sa mergi in viteza la insarmat.
Eu unul folosesc pt gauri  sistemul cu 5 gauri cu burghie actionate de motor (de la masina de spalat), si si aia merge brici, si capse montate manual cu sula de 2 mm (facuta din electrod de inox).
Succes!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

NYK74

Citat din: mosunick din Ianuarie 25, 2016, 12:35:42 PM
Citat din: davcosti din Ianuarie 25, 2016, 11:51:59 AM
Pe mine m-ajută placa fiindcă vine sârma pe jos și nu se mai încâlcește, să facă inele ca înainte când le făceam fără nimic! Eu însârmez ramele de cuib de1/1 pe șase sârme de aceea și rolele! Le limitezi și le măsori ce rame vrei să însârmezi, prin niște cleme L și te ajută cum vrei! Se poate și  mai bine, dar astea Home made sunt date de îndemânarea Apicultorului!? :razz:
Extraordinar ce mult seamana cu al meu!!!
Imi place!
P.S. Face diferenta cand vrei sa mergi in viteza la insarmat.
Eu unul folosesc pt gauri  sistemul cu 5 gauri cu burghie actionate de motor (de la masina de spalat), si si aia merge brici, si capse montate manual cu sula de 2 mm (facuta din electrod de inox).
Succes!
Puteți pune o fotografie cu burghiile actionate de motorul masinii de spălat ?