Cum sa fac ? Clădire rame ...

Creat de newcristian, Ianuarie 09, 2014, 10:08:09 PM

« precedentul - următorul »

newcristian

Salut , sunt nou pe forum dar si in ale apiculturii .Eu doresc ca in primavara aceasta sa achiziționez câteva familii de albine ( sistem ME rama 3/4 ) , dar nu am rame clădite de nici o culoare , doar cele cu care vine familia la max 15 rame . Așadar cum ma sfatuiti sa fac având in vedere faptul ca nu prea am pomi fructiferi in zona mea , dar am in schimb rapița si salcam , la care as putea baga la clădit FA . Care ar fi tehnica de lucru privind introducerea FA la clădit ( cand , cum si de ce ) ? .
Ideii ... ? .

mmacreanu

Familiile de albine construiesc ramele la orice cules bun de nectar daca sunt destul de dezvoltate, eu cred ca poti incerca si la rapita dar trebuie sa fie albina.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

popik50


newcristian

Multumesc pentru indrumare . De citit am citit fiecare cuvânt numai ca la mine este o situație mai specială si anume aceea ca eu totodata trebuie sa fac si largirea cuibului , care se face cu faguri clăditi din ce stiu eu . Se poate face si cu FA ? Din ce stiu si am văzut se pune foita dupa ultima rama cu puiet . Pana cand pot completa prin aceasta metoda ? Pana cand umplu cele 2 corpuri cu rame ( in funcție de spațiul necesar familiei ) ?.

popik50

Fagurii artificiali se pun dupa ultima rama de puiet, dar pentru a fi crescuti au nevoie de cules( in lipsa de cules  trebuiesc  stimulati cu sirop de zahar). Si dupa ce este crescut se poate pune alt fagure la cladit si operatia se repeta dar, repet, daca nu este cules in natura trebuie sa fie pus neaparat sirop . Cel mai bine vor fi claditi fagurii atunci cand incep sa albeasca ceara deasupra ramelor. Atunci e momentul cel mai potrivit pentru crescut faguri, si asta se intampla in timpul marilor culesuri.

newcristian

Da , asa este , dar eu cum fac completarea cuibului ? Pana vin marile culesuri eu cum fac , deoarece familiile vor avea nevoie de faguri . Pot oare încerca sa introduc foite la pomii fructiferi , daca o sa fie un cules cat de cat ( din pomii care vor fi ) sau daca nu la rapița ( am sa i-mi pun si in cap ) . As putea încerca sa introduc FA dupa ultima rama de puiet , iar daca reușesc sa am câteva rame clădite , apoi sa le pun intercalate ( asta pentru cuib ) si mai apoi pentru corpurile de miere daca este cules intens un corp întreg de FA ? .

petru.atudorei

daca esti incepator.. iti recomand sa o iei putin mai incet. nu te astepta ca roiurile tale sa produca miere din primul an. Plus ca daca nu ai lucrat niciodata cu albinele.. si te ambalezi asa din primul an .. e posibil sa ramai fara stupi.
daca chiar vrei rame cladite ai putea sa cumperi de la cineva.. ceea ce nu prea iti recomand.. ca nu stii daca provin de la familii sanatoase sau bolnave.

cel mai bine le lasi sa se dezvolte treptat.. cand vezi ca albinele ocupa toate ramele care le ai.. adica ai albine dupa diafragma.. atunci bagi o foita la crescut, si tot asa.. cu rabdare..
iti spun cu rabdare, pentru ca si eu am inceput ca tine..si ca toti incepatorii.. si toti am trecut prin febra aceasta a incepatorului fara rabdare..:D

succes.

newcristian

#7
Multumesc pentru sfat ( rolurile sunt familii ) . Nu este o febra ( zic eu ) ci doar încerc sa ma pregătesc ( chiar daca doar teoretic ) pentru posibile situații . Ramele din ceea ce stiu este ca se introduc la clădit , doar atunci cand este cules ( nu doar de întreținere ) . Ma gândesc totuși ca daca este un cules suficient as putea introduce 1 FA prima oară lângă puiet si apoi daca familia are nevoie de spatiu mai mult ( in funcție de dezvoltarea acesteia ) sa pun FA in ambele parti lângă ultima rama de puiet . Se poate face?

Iar mai apoi daca familiile vor cere in timpul unui cules mai mare al treilea corp , eu ce fac ? . Nu as putea cumva sa ridic rame clădite in cel de al 3-lea corp , ca albina sa urce ? .



petru.atudorei

in primul rand..ca sa iti cladeasca faguri..trebuie sa aiba cine.. daca spre exemplu ai un roi pe 6 rame..si albina ocupa doar 3/4 din suprafata ramelor.. mai ai si puiet.. mai sunt si culegatoarele..nu iti vor cladi ramele.. pentru ca nu are cine.. o parte din albina se ocupa de puiet, alta de cules..

cand albina e mult si da peste diafragma.. atunci stii sigur ca daca bagi rame la cladit..are si cine sa le cladeasca..
mai e si alta treaba.. tu vrei rame cladite.. la fel..poti sa umpli stupul cu rame cladite.. dar si aceste rame cladite trebuie sa le bagi treptat , pe masura ce familia se dezvolta, pentru ca albina nu va pleca de pe puiet ca sa se imprastie pe restu de rame, mai ales in pana in iunie ..cand temperaturile noaptea sunt mai scazute.

in concluzie..largirea cuibului fie cu rame cladite fie cu foite..se face treptat.

newcristian

In primul rând , rame clădite nu am . In al doile-a rând voi încerca sa țin cont de puterea familiei , de cules , si daca acestea cer mai mult spatiu ( semne precum fagurasii ) . Trebuie sa țin cont si de impartirea pe categorii al familiei ( puiet , culegatoare , doici ) , asa cat stiu eu (incepatorul din mine vorbește ) ca sa pot baga FA la clădit . Nu ma gândesc sa pun toate foitele deodată ci doar am întrebat de posibilitati si totodata consecintele acesteia operațiuni  . Așadar eu am înțeles ca " totul se face treptat " .

NYK74

Ar mai fi si evolutia vremii,ca nu vin raciri bruşte ale temperaturii.Salve newcristian. :hi:

Fidi

Citat din: newcristian din Ianuarie 10, 2014, 01:04:26 AM
In primul rând , rame clădite nu am . In al doile-a rând voi încerca sa țin cont de puterea familiei , de cules , si daca acestea cer mai mult spatiu ( semne precum fagurasii ) . Trebuie sa țin cont si de impartirea pe categorii al familiei ( puiet , culegatoare , doici ) , asa cat stiu eu (incepatorul din mine vorbește ) ca sa pot baga FA la clădit . Nu ma gândesc sa pun toate foitele deodată ci doar am întrebat de posibilitati si totodata consecintele acesteia operațiuni  . Așadar eu am înțeles ca " totul se face treptat " .
Pt.1kg.de ceara,albina consuma cel putin 3kg.de miere(sirop,probabil mai mult).Cel mai rapid construiesc roiurile,axeazate pe crearea lor si in scurt timp vei avea rame.Restul,clasic,cu largirea cuibului si spargerea.Mult succes!!

jenica67

  Mai ce mai atata teorie. Tu cumperi probabil familiile in aprilie, cand sunt pomii infloriti si rapita. Daca zici ca primesti 15 rame, inseamna ca tie iti vor lipsi 5 rame. Din start bagi 8 rame construite jos si 7 sus si restuul completezi cu FA, astia le pui din start la margine. Apoi ii lasi pana la salcam, cand pui magazia, pe care o sa o construiasca in functie de intensitatea culesului. Daca ai rapita cules puternic, operatia poti sa o faci si la rapita, dupa ce ai constat ca au construit ramele adaugate sus. Cand incepi cu albinele, nu e bine sa faci foarte multe deschideri de stup, ca deranjezi familia, ba mai risti sa omori matca si ai si mai multe probleme. 
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

RazvanTi

prima chestie:
CUM SA NU AI POMI FRUCTIFERI IN ZONA ?!?!?! :uimit: doar nu esti pe camp...
fiecare om isi pune in curte macar un corcodush ceva...
acum legat de rame:
pai daca tie iti vin ME-urile pe 15 rame sa zici sarumana.
faci asa:
la pomii fructiferi umpli in corpul de sus cu rame cladite si bune de ouat (inclusiv puietul)
jos, intercalezi rama cladita cu foita si il umpli si pe ala.
sari pe ei cu sirop 1:1 fro 350-500 ml PE ZI (functie de puterea lor).
la jumatatea rapitei (tine undeva MAXIM 2 saptamani) cand deja temperatura s-a cam stabilizat, pui folie indoita la coltul stanga spate peste corpul 2 si adaugi corpul 3 cu foite.
spre finele rapitei scoti folia si la finele salcamului GARANTAT ai cladite cele 15 rame.
urmareste in timpul salcamului si de roit!!! desi daca i-ai rupt in freza cu atata foitza nu o sa le arda sa plece. :hi:
la floarea soarelui, lasi lor un cat full de miere(il tii la rezerva pana cand faci impachetarile de iernat) si restul mananci tu (un borcan doua)
la anul vei scoate miere de la fiecare cules principal.

SPOR!!!
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

kamy

Apoi fatu mneu,ie intie albinele s'apoi om mai vede claditu fagurilor in funtie da cand le cumperi,ca da le iei in septemvrie numa dac nu i croseta fagurii!