Lucrul la ferma

Creat de andrei_calinescu, Octombrie 15, 2009, 01:22:26 AM

« precedentul - următorul »

andrei_calinescu

Pachet: 100 custi

proapi

Esti sigur ca sunt de la Nicot. Asta e sistemul american.

andrei_calinescu

Custile albe - Nicot, custile de transport rosii , le zice JZ-BZ, poate ca sunt americane, nu stiu.

lucian71

La Multi Ani ! :hi:  :hi:  :hi:  :hi:  :hi:

andrei_calinescu

Am inceput anul in tromba. Am facut cu Michel in jur de 40 de roi sambata si duminica.
Din fiecare familie Dadant pe 10 rame, am tras trei roi:
1 rama cu rezerve la margine - si albina acoperitoare
2 rame cu puiet de preferinta capacit - si albina acoperitoare
3 rame cu foite de crescut.
Roii s-au tras din familii cu matci de anul trecut(care nu mai urmau sa devina fam de productie).
Matca de anul trecut a fost transferata intr-unul din nuclee, ceilalti doi tragandu-si botci de salvare.
Acestia vor primi in mai (cand incepem picking-ul) matci selectionate si devin fam de productie.
Fam susa si cele doua  nuclee. Al treilea roi ramane in stupul pe 10 rame.
Celelalte douasunt mutate intr-o alta mocatie.

andrei_calinescu

Cutie roi 6 rame Dadant. Grila de aerisire obligatorie

andrei_calinescu

Roi gata de transport. Odata ajunsi la locatia de destinatie, au primit 1,5 l sirop in care s-au adaugat praf de plante medicinale. Cutiile albe sunt din polistiren.

andrei_calinescu

Instalarea roilor la destinatie.

[youtube=600,480]http://www.youtube.com/v/cMOIApi74D4[/youtube]

Aport puternic de necta&polen de la aceasta planta din familia crucifere(sora cu rapita). Se gaseste pretutindeni in vii, mierea insa cristalizeaza foarte repede.

andrei_calinescu

Hranire artificiala dupa instalare la destinatie:

[youtube=600,480]http://www.youtube.com/v/QXrRN_roOnA[/youtube]

andrei_calinescu

Sanatate cu lingurita:
stanga - mana
dreapta - levantica
centru - tinctura propolis si polen
in fiecare dimineata diluez in ceai caldut cateva picaturi de tinctura de propolis.
dupa aia polen si miere.
Medicamente garantate si gratuite.

nicomico

buna andrei,ma bucur sa cunosc  multe lucruri din cunostintele tale,cred ca toti avem de invatat unii de la altii si cred ca" concurenta stimuleaza si ajuta la progres".Am vazut in video-urile postate de tine cum se incarcau niste containere,vreu sa spun ca de mult timp ma "roade"ideea cum s-ar face stuparit in containere.Cred ca am sacapa de niste taxe inutile(impozit remorca,inspectie tehnica etc)Stiu ca in alte tari se lucreaza diferit fata de la noi si as vrea sa stiu ce stii de aceasta tema.Atasez o fotografie si astept impresia tuturor.va salut

nicomico

inca una din lateral :hi:

andrei_calinescu

Draga Nicomico,
Sincer sa fiu in Franta nu am vazut containere de genul acestora, probabil exista.
Nu ma pot pronunta pro sau contra.
La ce pret se ridica platforma din fotografiile tale?

nicomico

buna,nu stiu cat costa asemenea container.Ideea mea era ca cineva care face confectii metalice daca s-ar putea face asemenea container.Eu am dat acele detalii pentru a arata cum se poate face piciorele de sprijin ale containerului.   :hi:

orbanstefan64