Lucrul la ferma

Creat de andrei_calinescu, Octombrie 15, 2009, 01:22:26 AM

« precedentul - următorul »

andrei_calinescu

Sfinte,
De aceea am adaugat "rentabilitate". Nimic nu e perfect inafara de pana de gasca.
Insa in acea zi am recoltat peste 120 de familii(descarcat caturi si dus la camion).
Unele aveau 3-4 caturi. Toata tarasenia a durat cam 6 ore.
Cat iti ia sa recoltezi toata treaba asta rama cu rama?
Andrei, fie ca vorbim de substante chimice sau izgonitoare, te mai costa o interventie inainte.
Eu consider solutia izgonitoare ideala, intrucat nu face zgomot , e tandra cu albinele si nu e chimica.
Dar presupune o interventie inainte, si o investitie(izgonitoarele).
Avantajul suflorului e ca e real-time.

andrei_calinescu

Pe 2 dec organizata de Ickowicz, conferinta despre sisteme automate de recoltare si ultimele tehnologii de pastoral.
Dureaza toata ziua:
- dimineata - prezentare practica
- pauza de masa(oferita de ei)
- dupa amiaza: conferinta.
Totul gratuit. Asa se organizeaza un eveniment.
O sa filmez si voi face fotos sa le partajez cu voi.

milu56

Si aici pe data de19 - 22 este expozitia da miere si o reuniune:transport gratuit si masa.

florinochea

Andrei sau Proapi  mai multe detali despre paletizare se poate ,mi s-a parut interesant teava din centru paletului ,banuiesc ca de ea se face prinderea
- cand nu sant magazii intra in paletul care se suprapune
-cand sant magazii o depaseste
  -cu ce se face ridicarea ? cu macaraua  -cablu si carlig
  -niste fotografi sau un filmulet cu incarcarea descarcarea ar fi binevenite

milu56

Citat din: AndreiRNDa, este destul de brutala cu albina dr cel care are de recoltat 50 - 100 de cutii intr-o zi si nu stie alte metode are timpul limitat.
Cateva picaturi de Bee Gone si toate abandonaza faguri.
Picaturi de Bee Gone,ce este si unde se gaseste?

D006

La magazinul apicol.
Tu, la 600 de stupi eram sigur ca fara asa ceva nu te descurci.

milu56

Aici in zona nu am vazut asaceva.

andrei_calinescu

Pentru Florinochea.
Da, ridicarea paletului se face cu carligul de la macara.
E adevarat ca inaltimea tevii de ridicat nu permite decat un magazin pe corp, daca punem al doilea magazin , acesta depaseste inaltimea tevii.
Ce e adevarat e ca nu plecam cu stupii nerecoltati, si cu max un magazin, stupii au sita anti-varooa pe fund, deci nu sunt riscuri de hipoxie chiar la familiile foarte populate.
Filme cu camionul incarcat am avut, le-am pierdut insa. O sa incerc sa fac la anul.

florinochea

Andrei,  cand puneti o magazie teava vine la ras cu capacele sau le depaseste ,ar fi pb daca teava ar fi la nivelul la a doua magazie, daca in general s-ar merge pe doua magazi.   Mi se pare cel mai reusit palet :permite manipularea si cu macaraua si cu motosti
- cand se ierneaza ,se ierneaza direct pe palet  ,sau se orienteaza toti cu fata la sud                   
  - intre macara si palet folositi cablu sau lant (prelungitor)pentru manipulare mai usoara?
                            multumesc pt raspuns si......numai bine

andrei_calinescu

Salut Florin,
Cand exista un singur magazin pe corp, cu tot cu capac ramane atata loc incat carligul macaralei sa intre perfect. Problema apare insa la al doilea magazin, teava e depasita , deci imposibilitate de manipulare.
Familiile ierneaza direct pe palet,indiferent de orientare. Toate familiile au fund anti-varoua.
Familiile de productie, in totalitate.
Nucleele pe 5rame , un  patrat cu latura de 15 cm.

D006

D-le  Andrei  ati auzit de  "roii de  mizerie" ?
Acesti  roi  se  formeaza  vara  in zonele  aride  din  Alpii de Inalta Provenza si  este o reuniune  de  roiuri  care ar  ajunge  la  100kg.Este  adevarat?

andrei_calinescu

Abeja,
Sincer nu am auzit de astfel de reuniuni. Si mai ales care ar fi scopul lor?

andrei_calinescu


andrei_calinescu

Traducerea
Buna ziua Andrei,
Regret ca raspund atat de tarziu, ma aflu in arhipelagul Indonezian , fara conexiune Internet, si studiez stilul de recolta a Apis Dorsata in arbori giganti.
Am ajuns la Flores unde pot avea in sfarstit o conexiune la Internet.
Bineinteles, imi face o deosebita placere si onoare sa revin si sa ajut bunii mei prieteni apicultori romani.
Raman in Asia pana la sfarsitul lui februarie 2010, dupa care voi fi in Canada pentru o da conferinte pana la 15 martie, dupa care in Argentina pana spre sfarsitul lui martie. Ma voi intoarce deci in Franta in aprilie 2010 si voi fi disponibil pentru a discuta.
Ramanem in Contact,
Salutari tie si tuturor prietenilor romani.

andrei_calinescu

Pregatim sezonul de reproducere. Materiale Nicot: cusca de trasport pentru 20 de custi, picking inox si custi de introducere/transport.