Organizarea targurilor

Creat de captain bee, Martie 28, 2012, 09:19:59 PM

« precedentul - următorul »

captain bee

Va rog sa va dati cu parerea cu privire la stabilirea datei la care se desfasoara anumite targuri. Cred ca este necesar sa fie stabilita data la care se desfasoara targurile de renume si cu traditie ( zic eu cel putin 3 ani), pentru a nu mai apare discutii sau probleme in ceea ce priveste data la care se desfasoara un anumit targ.
Un exemplu ar fi targurile de la Slobozia si Braila, care sunt practic unul dupa altul, la o distanta de doar 100 de km.
Umila mea parere ar fi ca aceste targuri sa se desfasoare in perioade diferite ale anului pentru a da posibilitatea apicultorilor sa participe mai des la astfel de manifestari, dar nici de genul de doua intr-o saptamana la o azvarlitura de bat.
Cred ca cele nationale (Blaj, Campina, Iasi, Slobozia, etc) sa fie pastrate la datele obisnuite, iar altele mai noi sa fie intercalate astfel incat sa acopere tot anul, mai putin sa zicem perioada in care se merge in pastoral si apicultorul este cu stupul in spate....., sau atunci sa fie organizate cele din zonele de pastoral sa poata veni stuparul sa-si cumpere cele necesare " in campanie" de la targ sau chiar sa organizeze o BURSA MIERII..... ce parere aveti?????? ^:)^ ^:)^ ^:)^

D006

... sal, Captain bee..:)

... poate organizarea decalata cu 6 luni era mai benefica cind este vorba de 2 locatii apropiate... naiba stie.


..insistenta cu care este strecurat tirgul de la Braila in fata celui de la Slobozia atit in februarie cit si acum poate parea dubioasa, dar poate fi interpretabila chestia.


...

captain bee

#2
salutare bio merge treaba tot cu spor !!!
.....tot respectul pentru d-l Florin si pentru munca acestuia, dar zic eu ca si in stuparit,.....decat doua familii slabe, mai bine una puternica bine dezvoltata...
mai multe opinii cred ca ar fi de folos!!!!

romikele

Da bio, este foarte dubioasa alegerea  :wink2:
S-a incercat sa se dea o mana de ajutor expozantilor care vin de la mare distanta, sa nu faca de doua ori drumul pana acasa, cu marfa cu tot. Asa au sanse mai mari sa-si epuizeze stocul si pot participa la ambele locatii... nu-i asa ca e dubios?  :razz:

D006


D006

ideal ar fi sa avem targuri saptamanal in Romania si mai ales sa devina targuri de vanzare produse apicole mai ales ca vremea pinguinilor cu multi bani in buzunar e pe trecute !

Florin-braileanul (FlorinI)

@ captain bee

ori esti angajat la aca?
am avut ocazia sa discut cu cineva care zicea ca nu sunt necesare targurile in tara ca sunt suficiente targurile organizate de aca

@ captain bee si bio

cred ca explicatia lui romikele v-a lamurit "enigma"
eu am vorbit cu expozantii din ardeal si banat si le-am perceput nemultumirea in numeroasele deplasari pe distante lungi
am mai explicat si in invitatia de la targul de la braila scopul acestei "strecurari" in fata sloboziei
cred ca e benefic si pentru slobozia si pentru braila, dar mai ales pebtru expozanti care fac 1 (UNUL) singur drum de 400 km si onoreaza 2 (DOUA) targuri
crezi ca daca tu erai un expozant  (teclem-timisoara, etta-bistrita, romhubner-oradea, viitorsanatos-cluj) erai dispus sa faci un drum pentru targul de la braila, sa te intorci acasa, sa faci saptamana urmatoare un drum pentru targul slobozi si sa te intorci acasa si peste inca o saptamana sa mai faci unul pentru targul de la galati? astep comentarii de la bio si captain bee
asta e singura explicatie a alipirii celor 2 targuri
sa fim clari
nu exista concurenta
am incercat sa facem targurile pentru apicultorii din zona , dar sa multumim si expozantii care bat sute de km pentru a vinde la "botul calului" si sa nu ma oblige pe mine ca apicultor sa ma duc la cine stie cati km distanta ca sa imi cumpar cele necesare

http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

bio

Florine, asa o fi .... poate am interpretat gresit .

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Martie 28, 2012, 11:56:58 PM....

..... un expozant  (teclem-timisoara, etta-bistrita, romhubner-oradea, viitorsanatos-cluj) erai dispus sa faci un drum pentru targul de la braila, sa te intorci acasa, sa faci saptamana urmatoare un drum pentru targul slobozi si sa te intorci acasa si peste inca o saptamana sa mai faci unul pentru targul de la galati? astep comentarii de la bio ....


..Florine, au dreptate si expozantii , ca nu poti baga organizarea unui tirg cu doar  o saptamina inaintea altui tirg care are data bine definita in calendarul manifestarilor apicole nefiind la prima organizare... asa cu 2 tirguri intr-o deplasare este mai motivanta si pentru expozanti.


..pentru apicultorii din zona poate 2 tirguri tinute la distante de timp de 6 luni poate era mai benefica ca primavara cei din zona Braila se duceau la Slobozia si toamna cei de la Slobozia faceau drumul invers ..." impuscau" si apicultorii din zona 2 tirguri mai aproape de casa ca 1-200  de km se fac usor si cu drag cind te duci la o astfel de intilnire .--

...te saturi naibii de tirguri primavara si toamna nu vezi mai nik... este la Constanta in 15 august apoi nik..:(



..

Adrian Roman

Eu ce sa mai zic de Baia Mare ? Ca in total s-au organizat foarte multe targuri.., adica unul singur ! Am fost la Faget dupa centrifuga italiana, la Sf. Gheorghe dupa rame si faguri artificiali, la Resita dupa lazi, la Cluj dupa tot felul ! Pe langa timp si multa oboseala, am avut macar placerea sa intalnesc oameni deosebiti-Batranul, Rascanu, Skipy004- si sa-mi cumpar ce mi-a placut.  :nod: Eeee.. daca ar fi fost targ si la Baia Mare....

captain bee

@ pentrul d-l Florin,

nu lucrez si nu am lucrat la ACA, nu fac parte din nici o asociatie, personal ne-am cunoscut in urma cu cativa ani la Braila, la Piata Mare.....
nu am nimic cu targul de la Braila, chiar imi doresc sa reuseasca din plin, o meritati!!!!

Am cerut doar o parere a forumistilor... targurile ar trebui sa fie o intalnire a apicultorilor, un fel de incununare a muncii lor si o rasplata a acesteia. nu stiu daca ar fi tocmai potrivita comparatia cu festivalurile motociclistilor!!!!!
Daca de exemplu ne-am intalni la Braila la targ, nu conteaza data, participa in prima zi la targ, a doua zi am vedea o stupina la pastoral in balta Brailei, seara am pescui pe Blasova, iar apoi trei zile am face niste proceduri cu namol la Lacu Sarat ?????.... o chestie asemanatoare s-ar putea face si la Slobozia, la Amara dar intr-o alta perioada.....sa-si unga oasele cu namol apicultorul "ranit" de greutatea caturilor pline...."
Problema comerciantilor este destul de importanta ca si de altfel pretul produselor lor, atat de necesare apicultorilor.....TOATA STIMA....dar asta este piata libera...mai exista si net-ul, comenzile on-line...albine si cules sa fie ca restul Doamne-ajuta!!!

as vrea sa enumerati ce targuri considerati a fi cele mai importante la nivel national, ca si repere ale lumii apicole romanesti si sa ascultam si parerile altor apicultori si organizatori...cred ca unul pe luna este OK...



si apoi o intrebare de exemplu...daca ma "ametesc" la targul de la Braila, mai gasesc apoi Slobozia????...dupa care sa ma intorc la Galati....si poate ma trezesc mai tarziu pe un "pod de flori"......
la Chisinau.


orice camera agricola judeteana isi doreste a astfel de manifestare, dar haideti sa vedem interesul tuturor...

d-l Florin, odinioara Braila stabilea pretul graului in Europa...nu m-ar deranja o bursa a mierii la Braila, ....daca mi-ar baga un ban in plus in buzunar... tot respectul!!

http://youtu.be/7IQXpzh6t58

Kov iulian

#10
Citat din: captain bee din Martie 29, 2012, 11:09:16 PM

.mai exista si net-ul, comenzile on-line...albine si cules sa fie ca restul Doamne-ajuta!!!



Nu sunt romani inca educatii in acest sens, daca le spui de comert online, zambesc sau rad  .

Pt ei online-ul inseamna yahoo, facebook , youtube si altele .

Daca ne uitam la firme romanesti de exemplu EMAG-ul  care in an de criza realizeaza din comert electronic sume imense ,

CitatBucureşti, 25 august 2011 – eMAG, cel mai mare retailer online din România, a
realizat o cifră de afaceri de 62 milioane euro la finalul primului semestru al anului
2011, în creştere cu 52% faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut. Până la finalul
anului, eMAG îşi menţine obiectivul de 150 de milioane euro, ceea ce va reprezenta
o creştere cu 50% faţă de anul anterior.
,,Încă de la începutul anului ne-am setat un obiectiv de dezvoltare accelerată, în
condiţiile în care estimăm creşterea ponderii comerţului online la peste 20% din piaţa
electro-IT în 2011. Rezultatele foarte bune de la jumătate de an au fost impulsionate
de diversificarea portofoliului de produse şi de lansarea platformei Marketplace", a
declarat Iulian Stanciu, director general eMAG.
Potrivit estimărilor eMAG, piaţa de comerţ electronic electro-IT s-a majorat cu
aproximativ 50% în prima jumătate a acestui an. Piaţa online din România este cea
mai avansată din regiune, fiind mai dezvoltată chiar decât unele ţări din Europa de
Vest. În aceste condiţii, traficul înregistrat pe site-ul eMAG a crescut la peste 1,8
milioane de vizitatori unici lunar, aproape dublu faţă de aceeaşi perioadă din 2010
.

Dar si altii care au tot felul de afaceri online si realizaza venituri frumusele in romania, in criza vedem ca inca mai avem de invatat, si trebuie sa ne schimbam mentalitatea urgent astfel ramanem in urma la toti .


stefy.costea

Oameni buni targuri s-avem ca de precupeti si moftangii nu ducem lipsa?!?!?! A-ti incercat vreodata sa  fiti macar in preajma unui astfel de organizator aflat in febra targului? De ce purtati grija altuia? Lasatii pe organizatori (oricare ar fi ei si de ori-unde) sa faca ce stiu ei mai bine pentru ca dumneavoastra apicultorii dar si producatorii de: stupi, utilaje, scule medicamente, biostimulatori, material genetic performant,etc, sa puna la bataie energia, pasiunea si daruirea pentru a va face posibile intalnirile. Nu cunosc nici o camera agricola judeteana, camera de comert judeteana care sa fi pus vreodata umarul la organizarea unor astfel de evenimente. (daca ma insel va rog sa ma trageti de urechi).
Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

captain bee

#12
va salut cu tot respectul d-l Costea... aveti dreptate, camerele agricole nu se implica in astfel de evenimente, dar nea Gheorghe, stuparul de la Reviga sau de la Suditi......sau de oriunde, nu stie asta si el in continuare se duce cu palaria in mana la usa acestora, atunci canda are nevoie de ceva....
Targul de la Slobozia este in marea masura meritul dumneavoasatra, cum deatfel cel de la Braila nu cred ca s-ar fi realizat asa usor fara noptile nedormite ale d-lui Florin Ionascu. Felicitari si multumim de reusita!!!!
Nu este loc  de invidie personala atunci canda cineva pune atata suflet in astfel de lucruri...


Raman totusi la parerea ca astfel de manifestari trebuiesc " recalibrate" in anumite perioade ale anului calendaristic sau apicol, pe anumite zone geografice ale tarii sau chiar sud europene, astfel incat sa beneficiem, toti apicultori, comercianti de utilaj apicol, consumabile sau reprezentanti ai autoritatilor publice locale...

eu, sef, doar al mastii apicole si al afumatorului personal, nu as fi putut organiza un astfel de targ nici la Braila si nici la Slobozia, ganditi-va totusi ca badea Ioan de la Săpânţa si vărul sau Pişta de la Sf. Gheorghe nu au putut participa la aceste doua targuri deoarece pretul mierii este destul de mic.....cam trei kg de miere pentru un pachet de rame.....

Sarbatorile mierii, targurile apicole sunt ale celor care ingrijesc aceste fiinte nemaipomenite....ALBINELE!!!!
Respectati-le si atunci vom avea toti de castigat...si cioplitorii in lemn de rame si stupi, turnatorii de faguri, croitorii de masti si combinezoane, functionarii primariei si cei de la pieţe, apicultorii şi familiile lor.....

Marii maestrii ai forumului, sfatuitorii de bine........ nu au nimic de spus????


romikele

#13
Ei bine, grija ta nu trebuie sa fie legata de organizarea targurilor, ci cu totul alta.
Targul de la Braila nu s-ar fi realizat fara implicarea directa a lui Danut PUISORU si a Asociatiei Apicultorilor Profesionisti "Albina Ramniceana", la a caror eforturi s-a alaturat cu entuziasm si Florin IONASCU, care a pus la randul sau mult suflet.
Data trebuia sa fie cu totul alta, dar se pare ca erai plecat de pe aceasta planeta si n-ai aflat motivele amanarii.
AAPAR Rm. Sarat are ambitia sa organizeze anual primul si ultimul targ din calendar si nu are nevoie sa ceara pentru asta parerea nimanui. Clar?

Si pentru ca subiectul e inutil, se inchide!

// dupa cum se vede, unii sunt prea seriosi si orgoliosi.
Mai relaxati baieti, ca viata e scurta!  :P

captain bee

Uraaaaaa!!! a fost redeschis subiectul!!! sper ca a fost doar o "defectiune tehnica"!!! de nici 24 h...

MULTUMESC celor  aproximativ 200 de persoane care au vizualizat subiectul, d-lui Dragos si reamintesc faptul ca nici un mediator nu a intervenit cu toate ca am solicitat acest lucru!!!

oricum nu mai are importanta acest lucru ...SUBIECTUL A FOST REDESCHIS!!!

revin , VA ROG sa va expuneti parerea sau convingererea cu privire la programarea targurilor apicole astfel incat sa acopere tot anul si sa fie in concordanta cu interesele tuturor, fie ele morale sau materiale.

se poate deschide si un vot pe acest subiect daca doriti.
imi doresc ca fiecare dintre dumneavoastra sa va sustineti targul din zona, sau un targ mai "de suflet" daca doriti, sa va motivati opinia, importanta acestuia pentru apicultorii din zona dumneavostra, traditia, orice doriti dumneavostra.
nu vreau sa fiti neaparat de acord  cu mine, dar cred ca putem conveni asupra unor aspecte ale acestui subiect, astfel incat poate unii organizatori vor tine cont si de opiniile apicultorilor la organizarea unor targuri si nu vom mai fi nevoiti sa stam cu basca in mana si ochii in pamant in fata administratiilor publice locale, institutiilor statului, unor producatori de material apicol sau a altor oportunisti.

respect pentru fiecare dar mai ales pentru munca fiecaruia!!!