Floarea Soarelui

Creat de cristipep, Iulie 02, 2012, 11:50:39 AM

« precedentul - următorul »

Eugen B

Anul acesta nu stiu cine mai are acuma familii tari, la mine a scazut populatia la albina cam in toti stupii.

SPYKAL

Citat din: Eugen B din Iulie 04, 2014, 05:38:03 PM
Anul acesta nu stiu cine mai are acuma familii tari, la mine a scazut populatia la albina cam in toti stupii.
Perfect adevarat. Nu am crezut vreodata ca in luna iunie voi face hranire cu sirop mai ceva ca in septembrie. Un an total atipic. Stupii goi, cules zero. Daca nu bagam sirop la greu, acum la floarea soarelui.... umblam eu sa culeg nectar nu ele...  :D :D :D

mmacreanu

Citat din: SPYKAL din Iulie 04, 2014, 06:18:12 PM
Citat din: Eugen B din Iulie 04, 2014, 05:38:03 PM
Anul acesta nu stiu cine mai are acuma familii tari, la mine a scazut populatia la albina cam in toti stupii.
Perfect adevarat. Nu am crezut vreodata ca in luna iunie voi face hranire cu sirop mai ceva ca in septembrie. Un an total atipic. Stupii goi, cules zero. Daca nu bagam sirop la greu, acum la floarea soarelui.... umblam eu sa culeg nectar nu ele...  :D :D :D

si cu administrare de sirop, tot scade matca ponta. Lipsa polenului din natura mi-a provocat pierderi mari anul acesta.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

marius_vfp

anul a fost rau , dar se pare ca pe final la tei au adunat ceva , si inca mai tine culesul , sa speram ca nu ne  mai calca ploile sa poate sa faca treaba buna la floare.

spor.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

dodo79

Citat din: mmacreanu din Iulie 04, 2014, 07:11:37 PM


si cu administrare de sirop, tot scade matca ponta. Lipsa polenului din natura mi-a provocat pierderi mari anul acesta.
ia cumpara tu colectoare de polen si aduna ceva la rapita.iar acum le poti pune in sirop polenul.sa vezi ce puiet o sa ai  :wink2:

mmacreanu

Citat din: dodo79 din Iulie 04, 2014, 11:00:16 PM
Citat din: mmacreanu din Iulie 04, 2014, 07:11:37 PM


si cu administrare de sirop, tot scade matca ponta. Lipsa polenului din natura mi-a provocat pierderi mari anul acesta.
ia cumpara tu colectoare de polen si aduna ceva la rapita.iar acum le poti pune in sirop polenul.sa vezi ce puiet o sa ai  :wink2:

nu am mai gasit de vannzare colectoare :P
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

feerary

Cea mai puternica familie acum este printre cele mai slabe din cauza ca nu am stimulat-o. Am facut un control cu ceva timp in urma si era bine...am neglijat-o.
La cele slabute am bagat sirop tot la 2 zile si acum la foloarea soarelui au urcat in magazie.
MA gandeam ca magazia la cel care era recordist era plina si  cand colo m-a asteptat o mare surpriza. La inceput am crezut ca a roit dar nu sunt semne... in cuib, ultima rama este fara albina :nebun:

dodo79

eu ca incepator am invatat ca siropul se da si la recordiste chiar daca este 100 gr fata de 300-.. cum se da la altele.chiar si la roi fara matca.eu dau la toata albina.nu saracesc ptr 2 cani de sirop in plus  :hi:

tuturicius

Ieri am fost sa vad cum mai arata floarea, si un lan, de care am mai scris ca are frunze mici si nu pocneste cand rupi tulpina, mirosea ceva fantastic. Am simtit deja din masina parfumul. Mirosea si capitulul daca il apropiai de nas. Am mirosit si lanul de peste drum , mirosea a buruiana sau, ma rog, in nici un caz nu avea parfum. Hibrid cu frunza ca palmerii.
E ceva obisnuit sa aibe floarea parfum asa placut si puternic? Pt. ca eu, sincer, cat mai m-am plimbat pana acum pe campuri nu am mai sesizat. Ce-i drept nici nu aveam albine pana anul acesta si nu ma interesa.
Oricum zilele astea aflu eu si al cui e lanul si ce soi a cultivat pe el, pt. ca sunt foarte curios. Asta sunt convins ca da nectar. E pe sfarsite. Cand se termina o sa mai ramana imprejur hibrizi inca infloriti, dar fara parfum, sunt curios cat o sa mai bage pe zi. Ultima data cand am cantarit 3,5 - 3,6 kg pe zi am avut, acum vreo 3 zile.

dodo79

Citat din: mmacreanu din Iulie 05, 2014, 09:27:27 AM
Citat din: dodo79 din Iulie 04, 2014, 11:00:16 PM
Citat din: mmacreanu din Iulie 04, 2014, 07:11:37 PM


si cu administrare de sirop, tot scade matca ponta. Lipsa polenului din natura mi-a provocat pierderi mari anul acesta.
ia cumpara tu colectoare de polen si aduna ceva la rapita.iar acum le poti pune in sirop polenul.sa vezi ce puiet o sa ai  :wink2:


nu am mai gasit de vannzare colectoare :P
:rotfl: =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))

mmacreanu

Citat din: dodo79 din Iulie 05, 2014, 05:09:25 PM
Citat din: mmacreanu din Iulie 05, 2014, 09:27:27 AM
Citat din: dodo79 din Iulie 04, 2014, 11:00:16 PM
Citat din: mmacreanu din Iulie 04, 2014, 07:11:37 PM


si cu administrare de sirop, tot scade matca ponta. Lipsa polenului din natura mi-a provocat pierderi mari anul acesta.
ia cumpara tu colectoare de polen si aduna ceva la rapita.iar acum le poti pune in sirop polenul.sa vezi ce puiet o sa ai  :wink2:


nu am mai gasit de vannzare colectoare :P
:rotfl: =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))

nu rade ca ma duc noaptea si iti fur stupii din pastoral :D ... sau macar colectoarele ca se potrivesc la mine  :lol:
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

dodo79

daca vedeai poza stiai ca nu le-am pus inca colectoarele.poate saptamana viitoare

mmacreanu

Citat din: dodo79 din Iulie 05, 2014, 07:56:34 PM
daca vedeai poza stiai ca nu le-am pus inca colectoarele.poate saptamana viitoare

am vazut ca nu ai pus, dar m-am gandit ca o sa le pui nu? :D
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

dodo79

Citat din: mmacreanu din Iulie 05, 2014, 09:12:25 PM
Citat din: dodo79 din Iulie 05, 2014, 07:56:34 PM
daca vedeai poza stiai ca nu le-am pus inca colectoarele.poate saptamana viitoare

am vazut ca nu ai pus, dar m-am gandit ca o sa le pui nu? :D
:wink:
sa vedem ce ne ofera floarea

yulian

FS de pana acum: Ziua 1+2 -> 4.8kg, ziua 3, 2.8kg. Sper sa ne mai lase ploile in pace ca mi-e tare dor de un cules adevarat  :bzz: