Ce ne lipseste sa trecem definitiv la Linux?

Creat de oroles, Noiembrie 11, 2013, 09:43:03 PM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

Un alt motiv de a trece pe Linux un sistem de fisiere mult mai avansat ca cel folosit de Windows.

https://help.ubuntu.com/community/LinuxFilesystemsExplained


oroles

Aha... Si ai uitat sa spui ca ii afecteaza la fel de usor pe cei de pe Linux! Ca sa fim impartiali... Solutia pe Linux este simpla. Adaugarea unui addon in browser (AddBlock).

Concluzii si sfaturi dupa ce nevasta-mea si soacra-mea l-au experimentat:
1.Pe Windows niciun AV nu ii face nimic! Frectie la picior de lemn.
2. Folositi AdBlock Plus. E unul dintre cele mai bune si mai vechi Add On-uri. Eu unul il folosesc si pe  Firefox si pe Thunderbird. Acest Ad On blocheaza reclamele, cele care sunt responsabile cu infectarea calculatoarelor.
3. Dezinstalati Yahoo Messenger si instalati Pidgin. Nu e asa de frumos (desi YM seamana mai degraba cu un pom de Craciun decat cu ceva frumos!) dar nu are reclame... Deci nu iti va infesta calculatorul.
4. Leacuri babesti: Dati din cand in cand un Ctrl-Shift-Delete in browser si stergeti tot istoricul, inclusiv cookie-urile. Mai bine dezactivati primirea de cookie.
5. Faceti permanent update la Java. V-ati intrebat de ce e nevoie de update-uri la Java. Iata raspunsul!

Daca faceti toate astea nu mai aveti probleme cu acest virus!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Kov iulian

Citat din: oroles din Ianuarie 06, 2014, 03:47:37 PM
Aha... Si ai uitat sa spui ca ii afecteaza la fel de usor pe cei de pe Linux! Ca sa fim impartiali... Solutia pe Linux este simpla. Adaugarea unui addon in browser (AddBlock).
Daca faceti toate astea nu mai aveti probleme cu acest virus!
Chiar as vrea sa vad un calculator cu linux infectat cu acesti virusi
Eu nu sunt 100% sigur ca solutia AddBlock e asa de eficienta, cred ca cea mai eficienta ar fi blocarea din browser a scripturilor java  de pe sit-urile cu probleme .

Din pacate acum in noile versiuni ale browserelor au scos acea functie.

Parca in urma cu ceva timp cineva ne avertiza asupra pericolului java script insa nimeni nu la bagat in seama mergem inainte cu capul in traista si ii lasam pe infractori sa ne faca.

http://storm.usc.edu/~ebernste/5Response.html


oroles


Citat din: oroles din Ianuarie 06, 2014, 03:47:37 PM
Chiar as vrea sa vad un calculator cu linux infectat cu acesti virusi


Daca vrei sa vezi, iti arat eu...




Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Smecheria este ca pana acum n-am gasit un virus de linux care sa-mi ingenuncheze sistemul.
Am pierdut cateva fisiere de log, pe care oricum le aveam salvate in backup.

Ideea cu "bagati windows, ca si linuxul are virusi" e paguboasa pentru utilizator si total trasa de par pentru cel ce o promoveaza.
Aici incercam sa incurajam utilizatorul asa zis home-user sa foloseasca un sistem gratuit si mai bun, fara a intra in conflict cu legea.
Utile sunt tutorialele explicative, tips & tricks si sfaturile experimentatilor, pentru ca nu greutatea in utilizare e problema ci inhibitia psihica.

Am instalat zorin la cineva, spunandu-i ca e un windows special pentru notebook-uri.
Rezultatul: se descurca minunat!  :razz:

oroles

Citat din: romikele din Ianuarie 07, 2014, 05:08:23 PM
Smecheria este ca pana acum n-am gasit un virus de linux care sa-mi ingenuncheze sistemul.
Am pierdut cateva fisiere de log, pe care oricum le aveam salvate in backup.

Ideea cu "bagati windows, ca si linuxul are virusi" e paguboasa pentru utilizator si total trasa de par pentru cel ce o promoveaza.
Aici incercam sa incurajam utilizatorul asa zis home-user sa foloseasca un sistem gratuit si mai bun, fara a intra in conflict cu legea.
Utile sunt tutorialele explicative, tips & tricks si sfaturile experimentatilor, pentru ca nu greutatea in utilizare e problema ci inhibitia psihica.

Am instalat zorin la cineva, spunandu-i ca e un windows special pentru notebook-uri.
Rezultatul: se descurca minunat!  :razz:
Sunt de acord cu tine. Dar nici nu ar trebui sa promovam excesiv ideea ca Linux este sigur si nu poti sa iei virusi. Tocmai am demonstrat ca am avut un virus pe Linux. Utilizatorii vor lasa garda jos si devin mai repede victime.  A fost luat de pe un torent cu niste carti odata.

Exista astfel de virusi  si pe Linux. Crede-ma ca virusul care isi propune sa puna la pamant un SO este un virus prost. De regula altul e scopul acelor virusi. Sunt tentat sa instalez de proba Fedora acum!

PS. Azi am fost placut impresionat de faptul ca Yahoo! a renuntat la reclame. Ce ma bucur! :)

Apropo, ca voiam sa te intreb. Cat are bibliteca Apiardeal ca spatiu?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

#22
Virusi de linux exista cam de cand a aparut linuxul pentru desktop.
Tot de atunci au aparut si antivirusii pentru linux.
Ideea e ca ACUM acestia sunt practic mielusei fata de cei de windows si numarul lor este incomparabil mai mic.
Cred ca nu de tampiti cei cu firmele de hosting mari folosesc linux in administrarea retelelor.
Ca s-ar putea ca virusii sa evolueze, functie de evolutia gradului de utilizare a sistemelor, e un lucru real si din pacate incontrolabil.
Vorbind despre prezent, linuxul este foarte putin vulnerabil, fata de windows care e in curul gol.

joohny

Va salut.Nu tr. sa va agitati.Virusi o sa exite atita timp cit o sa fie comunicarea virtuala.Oarecum ca si-n politica,tr.sa fie si cineva-n opozitie.Sanatate.

Kov iulian

Citat din: romikele din Ianuarie 07, 2014, 06:13:10 PM
Ca s-ar putea ca virusii sa evolueze, functie de evolutia gradului de utilizare a sistemelor, e un lucru real si din pacate incontrolabil.
Vorbind despre prezent, linuxul este foarte putin vulnerabil, fata de windows care e in curul gol.
Deci e o idee proasta  sa popularizam linux ca apoi sa fie folosit de cat mai multa lume.
Ar fi mai bine sa ne lasam la fund si sa se descurce fiecare cum poate, ei sa ramana in virusi lor si noi ciocu mic si sa ne bucuram de avantajele linux.

romikele

Citat din: Kov iulian din Ianuarie 07, 2014, 07:26:32 PM
Deci e o idee proasta  sa popularizam linux ca apoi sa fie folosit de cat mai multa lume.
Ar fi mai bine sa ne lasam la fund si sa se descurce fiecare cum poate, ei sa ramana in virusi lor si noi ciocu mic si sa ne bucuram de avantajele linux.
De unde ai dedus treaba asta?  :uimit:

Kov iulian

Nu am intrebat (nici macar retoric) a fost o afirmatie.
Pentru a pastra linux asa cum e acum poate ar buna mai putina promovare, ei cu virusi lor noi cu treaba noastra si fiecare se descurca cum poate.

clucian

Stati linistiti și nu va agitati ca Linuxul nu o sa devina foarte utilizat în comparatie cu Windowsul.
Multi vor jocuri asa ca prefera platforma Windows. Iar ca sa îti pui singur Linux trebuie sa vrei si sa îti placa.

Eu cand m-am apucat de Linux tocmai acesta a fost motivul, sa fiu ispitit foarte tare de jocuri, asa ca ma distrez pe forumuri, internet si alte siteuri.
Pana acum nu am vazut nici un computer sa fie afectat de problemele cu java desi eu sunt abdeptul la updaturi cand apar pentru orice aplicatie.

Parerea mea.