Turta cu ceapa si usturoi

Creat de NiKoN, Februarie 22, 2012, 09:44:15 PM

« precedentul - următorul »

pintilied

Citat din: dragos2006 din Octombrie 29, 2012, 06:14:59 PM
  Vedeti ca in magazinele tip  plafar  exista tinctura de usturoi care se poate folosi foarte simplu in sirop . Usturoiul din camara folositi-l doar la mujdei si carnati.
Folosirea tincturii de usturoi este comoda si la indemina tuturor,intrebarea este ce volum de tinctura se pune la o cantitate de sirop.
                Eu am folosit tinctura punind-o la ochi,50 picaturi la litrul de sirop.O fi bine,o fi rau? Stie cineva o cantitate exacta?
Nu tot ce zboara,face miere!

cleo

lucram cu copy-paste

Usturoiul este cel mai puternic antibiotic natural cunoscut, sub forma de aliment pur. In prezenta sucului sau, germenii de raceli, gripe si viroze nu au nici o sansa. Descompune flegma, combate infectiile, degajeaza sinusurile, bronhiile si plamânii. Omoara cei mai oribili microbi - chiar si pe cei ai leprei, gonoreei si cangrenei - în cinci minute fix! în testele de laborator, acesti germeni au fost aruncati efectiv pe marginea unui platan de cultura! Un miligram de usturoi avea aceeasi putere cu douazeci si cinci de unitati de penicilina.


Este o planta atât de puternica, încât, când e frecata' pe picioarele cuiva, intra rapid în sânge si poate avea un efect benefic în plamâni. O cataplasma cu usturoi pusa pe talpile picioarelor este foarte buna pentru oprirea tusei si alungarea racelilor. Se face tocând câtiva catei de usturoi, amestecându-i cu putin untdelemn de masline si aplicând mixtura pe talpi.


Oameni bolnavi de plamâni - ajunsi în pragul mortii - suferind de tot felul de maladii respiratorii (astma, emfizem si oribilele bronsite, alergii si abcese pulmonare) s-au întremat si au plecat complet vindecati, laudând aceasta planta miraculoasa.

ÎNVINGE GERMENI DE CARE PENICILINA NICI NU SE ATINGE

Asa ca folositi cu incredere ca nu dauneaza....atentie la doza... :)

orbanstefan64


cleo

Frati Apicultori.... astfel de retete trebuiesc folosite (naturiste).
Dumnezeu a dat bolile ...dar in bunatatea lui a dat si retetele pentru boli (nu Bayer sau I.G.Farman)
Noi nu trebuie decat sa gasim retetele.
Majoritatea retetelor facute de marii producatori farmaceutici doar amerioreaza boala...si au multiple efecte adverse...
:coffee: si o : sampanie: pentru fratele nostru mai mare ^:)^
Multumesc.

C@T@LIN

Citat din: NiKoN din Februarie 22, 2012, 09:44:15 PM
In revista Practic idei nr. 9/2009 am gasit reteta de turta cu ceapa si usturoi atasata la acest topic. Sunt curios daca a-ti folosit asa ceva si daca are intr-adevar efect contra "paduchilor".
:hi: a facut cineva turta?as vre sa o incerc si eu,sunt fan al produselor naturiste.ce nu inteleg este cum se leaga compozitia,cu zeama de la ceapa si usturoi nu cred ca se face "aluatul"??? :thanks:

cleo

#20
Citat din: C@T@LIN din Februarie 02, 2013, 10:43:34 PM
a facut cineva turta?as vre sa o incerc si eu,sunt fan al produselor naturiste.ce nu inteleg este cum se leaga compozitia,cu zeama de la ceapa si usturoi nu cred ca se face "aluatul"???

Se leaga datorita zaharului pudra...nu cred ca are efect asupra varooa...dar in schimb usturoiul are efect asupra pontei ....totusi ma gandesc ca e prea devreme...
Asupra masculilor de varooa (Sterilizare)are efect ...de la nenea Gica ..."Dumnezeu sa il ierte"

ghimpe

am administrat a doua oara turtele din  zahar praf ,miere,ceapa ,usturoi ceai de plante, protofil si am adaugat la reteta din revista si 1 kg lapte furajer,1kg drojdie de bere furajera . ceapa si usturoiul nu l-am stors am folosit robotu de bucatarie (pentru a le toca) , si am obtinut un piure si pe acesta l-am adaugat in compozitie.l-am mestecat cu betoniera dar merge si cu bormasina intr-un vas mai mare. in rest ambalate la fel ca la zaharul invertit. si administrate. :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:

romikele

Citat din: ghimpe din Martie 13, 2013, 11:22:39 AM
am administrat a doua oara turtele din  zahar praf ...

Ai facut un lucru bun... dar, de obicei se face rahatul praf, zaharul se face pudra  :wink2: :hi:

APIPETRO

Buna seara. Cu un sfat daca ma poate ajuta cineva..
In toamna am facut turte din zahar pudra , sirop invertit 2/1, protofil de casa- cam 8 kg au iesit, prea mult pentru nevoile mele.In 4 kg am pus zeama de usturoi si ceapa si celelalte 4 kg le-am lasat asa.Cele cu usturoi si ceapa le-am pus la stupi la inceputul toamnei ,dar nu s-au prea bagat la mancat si in final le-am scos.Acum am gustat din ele , nu au gust rau si nici culoarea schimbata.Pot sa le folosesc la primavara dupa primul zbor?Celelalte fara usturoi si ceapa pot   sa le folosesc dupa ce le termina pe cele cu ceapa si usturoi?

gr18yra

buna seara! datorita faptului ca urmaresc cu mare interes discutiile voastre imi permit a va supune discutiiei urmatoarea reteta:
intentionez sa amestec 1/2 kg miere cristalizata (de floarea soarelui), 100gr. grojdie inactivata, ceapa, usturoi si  protofilul aferent pt cantitatea de turta rezultata din amestecul de mai sus....ce parere aveti?
Nu este sarac cine nu are tata, este sarac cine nu are CARTE....

roi_ag

 Este multa drojdie .Daca nu pui drojdie poti sa o dai oricand .Cu drojdie las-o pentru Februarie.

gr18yra

....este vina mea ca nu am specificat in ce perioada sa aplic turta...da desigur dupa 15 februarie....compozitia este ok??
Nu este sarac cine nu are tata, este sarac cine nu are CARTE....

dan motu

    dau si aceste retete unele rezultate,dar de cativa ani dau turtele din miere de rapita curata si sunt multumit,mierea de rapita are un foarte mare procent de polen care duce la o buna dezvoltare.Faceti un experiment la un numar de 10 familii de aceeasi putere la 5 punetile turte  de stimulare dinastea complexe si la 5 punetile miere de rapita si la 15 aprilie vedeti rezultatele

tassevasi

Citat din: dan motu din Decembrie 23, 2013, 04:57:24 PM
    dau si aceste retete unele rezultate,dar de cativa ani dau turtele din miere de rapita curata si sunt multumit,mierea de rapita are un foarte mare procent de polen care duce la o buna dezvoltare.

  De acord , dar si aceasta miere de rapita se da  tot  dupa un zbor de curatire in  februarie, cum spui are  mult polen .

dan motu

   turtele se pun dupa zborul d curatire