hrana subventionata prin PNA 2012

Creat de albinasebes, Ianuarie 15, 2012, 01:04:44 PM

« precedentul - următorul »

dumitriu

Citat din: romikele din Februarie 27, 2013, 03:08:18 PM
Pai ia sa vedem cum ar arata un exemplu corect!  :P
un exemplu corect ar arata asa:
-2 kg pasta(turta) + 10 kg sirop
fara a induce ideea ca produsul "x" e indispensabil.Si aici ma refer la ambele produse pe care le-ati mentionat.
Cred ca apicultorul trebuie sa hotarasca ce produs alege, nu sa fie influentat dupa interesul unuia sau altuia.

romikele

Citat din: dumitriu din Februarie 27, 2013, 03:21:57 PM
Citat din: romikele din Februarie 27, 2013, 03:08:18 PM
Pai ia sa vedem cum ar arata un exemplu corect!  :P
un exemplu corect ar arata asa:
-2 kg pasta(turta) + 10 kg sirop
fara a induce ideea ca produsul "x" e indispensabil.Si aici ma refer la ambele produse pe care le-ati mentionat.
Cred ca apicultorul trebuie sa hotarasca ce produs alege, nu sa fie influentat dupa interesul unuia sau altuia.
Eu n-am indus nimic, dar daca aveti alergie la alte produse, se poate trata prin apiterapie  :D
Exemplul dat e unul real, dar noua ne place sa ascundem realitatea  :nono:

marian ivan

in anul 2012 care a fost procentul de subventie/produs?
Ex> din 10 lei kg de dulcofruct a fost subventionat xxxx/pret/kg

La motorina cum trebuie procedat?
Sunt in al 2 lea an de pastoral si habar nu am..

multumesc mult pt lamuririle primite



dumitriu

Citat din: romikele din Februarie 27, 2013, 03:33:27 PM
Eu n-am indus nimic, dar daca aveti alergie la alte produse, se poate trata prin apiterapie  :D
Exemplul dat e unul real, dar noua ne place sa ascundem realitatea  :nono:
Din pacate incercati sa induceti faptul ca un anumit sirop este cel mai vandut pe piata din Romania, asta fara sa cunoasteti situatia reala.Diferenta dintre mine si D-vstra este ca eu am date concrete si nu fac presupuneri sau incerc sa trimit apicultorul intr-o directie anume.Ca sa va dau si un exemplu concret, vanzarile de Apiinvert pe Romania sunt cunoscute de maxim 5 persoane,si cu siguranta D-stra nu sunteti una din cele 5.Iar mesajul pe care doriti sa il transmiteti, precum ca un anumit sirop este cel mai vandut din Romania este total gresita, avand in vedere ca faceti referire la un produs care nu prinde nici macar podiumul.
Asa ca exemplul dat de D-vstra, nu are nici o sustinere, dar puteti persevera daca doriti.
Multumesc pentru pontul cu apiterapia, cand voi avea vreo alergie o sa-mi aduc aminte de sfatul dezinteresat dat de D-vstra.Deocamdata doar ma amuza unele postari.

romikele

Dumneavoastra aveti date care va convin, eu am date oficiale, direct de la surse.
Acuzatiile pe care le faceti sunt pur gratuite, iar informatiile care vi sau cerut se lasa asteptate.
Cand veti dovedi cu acte ca siropul pe care il comercializati e cel mai bun de pe piata, voi fi primul care sa il promoveze, pana atunci mai usor cu insinuarile... nu sunt nici producator, nici comerciant si nici utilizator de surogate, desi le-am testat, m-am lamurit:
SINGURA HRANA RECOMANDATA ALBINELOR ESTE MIEREA, ZAHARUL SI SIROPUL DE ZAHAR PREPARAT ACASA!
Incepand cu PNA 2014 se va vedea care va fi cifra vanzarilor, aceste produse fiind propuse pentru scoaterea de la subventie, asa cum de altfel era normal.

D006

  Domnilor dumneavoastra confundati cel mai vandut apimaclavais cu cel mai decontat apimaclavais prin PNA !  :)
  Datele cu decontarea sunt date oficiale si se gasesc la biroul APIA.

  Eu unul sunt un adept al apimaclavaisului , singura problema pe care o am este in legatura cu caloriile continute de aceste produse . Ele contin printre altele apa si maltoza , aici este smecheria , sa cumperi apa sau maltoza la pret de fructoza nu se prea merita . Dar pt. ca suntem romani inghitim orice .....

dumitriu

Citat din: dragos2006 din Februarie 28, 2013, 09:53:42 AM
  Domnilor dumneavoastra confundati cel mai vandut apimaclavais cu cel mai decontat apimaclavais prin PNA !  :)
  Datele cu decontarea sunt date oficiale si se gasesc la biroul APIA.
Nu aveam nici o problema cu postarea colegului de forum, daca spunea ca un anumit sirop e cel mai decontat prin PNA.Dar D-lui s-a referit la vanzari efective, nu am vazut nimic legat de decontare in postarea respectiva.Si nici nu a revenit cu o corectie la postarea facuta.
E bine sa nu confundam cantitatile vandute cu cantitatile decontate prin PNA. Cifrele sunt total diferite.
Nu ma deranjeaza daca Apiinvert-ul s-ar situa pe locul 10 sau pe locul 100 in topul vanzarilor, atat timp cat vanzarile sunt si merg in directia dorita de noi.Singurul lucru care ma deranjeaza cu adevarat sunt expresii de genul "apimaclavais" care nu-si au rostul nici macar intr-o discutie, darmite pe un forum.
Asa cum D-lui doreste sa induca ideea ca un anumit sirop e cel mai vandut, asa incercati si D-vstra ca Apiinvert-ul e un "apimaclavais", adica un produs daunator pentru albine.
Sunt convins ca problema "maclavaisului" o reprezinta caloriile, momentan.Daca aceasta problema va fi lamurita, si se va situa in limitele "bune", va apare un alt parametru care va reprezenta o problema imensa in administrarea acestui produs catre albine.Chiar va pot da sugestii daca doriti:mirosul de sulf pe care l-ati descoperit atunci cand ati deschis un bax de "apimaclavais"(asta ca sa va citez).
Va doresc succes in tot ceea ce faceti!

romikele

Cel mai decontat si cel mai vandut... nu se poate deconta ceva ce nu s-a vandut/cumparat.
Faceti din tantar armasar.
De la un simplu exemplu ati trecut la teoria conspiratiei.  :rusine:

dumitriu

Citat din: romikele din Februarie 28, 2013, 02:59:45 PM
Cel mai decontat si cel mai vandut... nu se poate deconta ceva ce nu s-a vandut/cumparat.
Faceti din tantar armasar.
De la un simplu exemplu ati trecut la teoria conspiratiei.  :rusine:
Daca s-a vandut nu inseamna ca trebuie neaparat si decontat.Nu fac din tantar, armasar.Dar eu detin date pe care D-vstra nu le detineti.Si cifrele referitoare la vanzarile de siropuri din Romania, nu sunt cele pe care credeti ca le cunoasteti.Si nu va spun asta ca sa ma aflu in treaba, din punctul meu de vedere produsul pe care il vand trebuie sa se afle in anumiti parametri cantitativi.Si daca se afla acolo unde vreau eu, chiar nu conteaza ca se vinde nu stiu ce sirop mai mult sau mai putin decat Apiinvert-ul.
Iar teoria conspiratiei... deja va duceti mult prea departe.
Va urez succes si D-vstra in vanzarea produsului respectiv, chiar va doresc sa ajungeti pe primul loc.
Tocmai din acest motiv nici nu m-am uitat pana acum pe site-ul PNA sa vad ce s-a decontat mai mult, pe mine ma intereseaza cifrele totale vandute.Maine, poimane o sa dispara si subventia si nu privesc afacerea prin prisma PNA-ului.

cristian bh

Citat din: dumitriu din Februarie 28, 2013, 03:45:42 PM
Citat din: romikele din Februarie 28, 2013, 02:59:45 PM
Cel mai decontat si cel mai vandut... nu se poate deconta ceva ce nu s-a vandut/cumparat.
Faceti din tantar armasar.
De la un simplu exemplu ati trecut la teoria conspiratiei.  :rusine:
Daca s-a vandut nu inseamna ca trebuie neaparat si decontat.Nu fac din tantar, armasar.Dar eu detin date pe care D-vstra nu le detineti.Si cifrele referitoare la vanzarile de siropuri din Romania, nu sunt cele pe care credeti ca le cunoasteti.Si nu va spun asta ca sa ma aflu in treaba, din punctul meu de vedere produsul pe care il vand trebuie sa se afle in anumiti parametri cantitativi.Si daca se afla acolo unde vreau eu, chiar nu conteaza ca se vinde nu stiu ce sirop mai mult sau mai putin decat Apiinvert-ul.
Iar teoria conspiratiei... deja va duceti mult prea departe.
Va urez succes si D-vstra in vanzarea produsului respectiv, chiar va doresc sa ajungeti pe primul loc.
Tocmai din acest motiv nici nu m-am uitat pana acum pe site-ul PNA sa vad ce s-a decontat mai mult, pe mine ma intereseaza cifrele totale vandute.Maine, poimane o sa dispara si subventia si nu privesc afacerea prin prisma PNA-ului.
Ati spus parametri cantitativi .oare nu erati mai credibil spunand si CALITATIV ?

romikele

Citat din: dumitriu din Februarie 28, 2013, 03:45:42 PM
...
Va urez succes si D-vstra in vanzarea produsului respectiv, chiar va doresc sa ajungeti pe primul loc.
Tocmai din acest motiv nici nu m-am uitat pana acum pe site-ul PNA sa vad ce s-a decontat mai mult, pe mine ma intereseaza cifrele totale vandute.Maine, poimane o sa dispara si subventia si nu privesc afacerea prin prisma PNA-ului.
:blah: :blah: :blah:
Pe mine nu ma intereseaza nici Apiinvertul, nici Dulcofructul sau alta pishornitza pe care o bagati pe gatul apicultorului.
Nu am vandut, nu vand si nici nu promovez asa ceva.
De aceea in exemplul pe care l-am dat si care v-a ofensat atat de mult am pus si Apifonda, cand erau si alte variante.

Calitatea acestor produse e departe de ceea ce are nevoie albina, nu ati reusit sa convingeti cu documente asa ca incercati cu agitatie gratuita.
Va doresc spor la vanzari si STOP aici acestui dialog inutil.

P.S. Mai cititi odata titlul topicului!  :wink2:  :hi:

stefan1

  Eu zic ca Romikele a vorbit in cunostinta de cauza. Face parte dintr-o asociatie apicola puternica si cred ca stie cam ce si cat au cumparat apicultorii din acea asociatie.
  Cea mai mare deficienta a acestor produse pentru albine este PRETUL. Nicicum nu se justifica si eu chiar as risca sa spun ca pretul lor va scadea in momentul cand nu vor mai fi subventionate.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

daniel.arad

Stie cineva in 2012 a fost o diferentiere la decont hrana intre sirop si turte ?

romikele

Toata hrana a fost decontata la acelasi valoare, indiferent de tip sau provenienta.

ionel07196555

SI colegu si eu asi vrea cifre ....exemplu cit sa decontat pe Kg la Dv la asociatie
1 ron 2 ...3.5 ....4 roni Kg simplu