Stupi declarati la primarie

Creat de dan.smarandoi, Decembrie 01, 2017, 08:53:26 PM

« precedentul - următorul »

fone

Buna dimineata,

Pentru Dl Romikele,

Ref la lamuririle anterioare ,in ghid PNA scrie ca una din conditii este ''apicultorul trebuie să aibă pregătire în domeniul apiculturii''.
Deci un curs recunoscut de apicultor ?
Multumesc.

roi_ag

Citat din: fone din Februarie 13, 2018, 09:26:33 AM
in ghid PNA scrie ca una din conditii este ''apicultorul trebuie să aibă pregătire în domeniul apiculturii''.
Deci un curs recunoscut de apicultor ?
Multumesc.
Da !

romikele

Citat din: fone din Februarie 13, 2018, 09:26:33 AM
Buna dimineata,

Pentru Dl Romikele,

Ref la lamuririle anterioare ,in ghid PNA scrie ca una din conditii este ''apicultorul trebuie să aibă pregătire în domeniul apiculturii''.
Deci un curs recunoscut de apicultor ?
Multumesc.
Evident, sunt valabile diplomele de bacalaureat ca absolvent al unui liceu cu profil apicol, inginer zootehnist, ori absolvent al unui curs de calificare acreditat...

Pirvan

Revin cu o intrebare.

Eu ca persoana fizica pot sa achizitionez medicamente (varachet_protofil) pe care sa le decontez in cadrul programului PNA 2018?
Daca da, va rog sa imi spuneti ce reteta trebuie sa iau de la medicul veterinar, sau care este procedura exacta, ca am sunat la ICDA si a raspuns o doamna care imi spune ca doar PFA, intreprindere sau orice alta forma inregistrata la Registrul comertului poate sa ia medicamete si sa le deconteze.


romikele

Direct de la Institut, da, insa ca persoana fizica se pot achizitiona medicamente de la farmacii veterinare autorizate.
Se poate accesa PNA 2018 ca PF, fara probleme.
De la medicul veterinar zonal se obtine o viza pe nota de comanda, apoi cu aceasta si copia dupa autorizarea de la DSV se merge la farmacie.
Nota de comanda e cea din atasament.

Pirvan

Nu am autorizatia de la DSV. Am doar cod de stupina emis de OJZ si voi primi curand de la medicul veterniar si COD de Exploatatie.
Daca merg cu nota de comanda + copie dupa Adeverinta de la OJZ nu este suficient?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri! :thanks:

romikele

La DSV cel mai simplu este de obtinut certificat de inregistrare cu vanzare directa (VD), nu costa nimic, si acel certificat va ofera dreptul de a vinde produse primare (miere, ceara, polen, propolis, etc.) de la stupina, in magazine, la evenimente organizate ca de ex. targuri,... si aveti si o forma de inregistrare sanitar-veterinara, fara de care nu poate fi accesat PNA.
Intrebati medicul veterinar ce documente va trebuiesc pentru aceasta inregistrare.