Goji

Creat de Szaby, Ianuarie 27, 2014, 11:20:21 AM

« precedentul - următorul »

hashone

Buna ziua
Intervin si eu in discutie deoarece anul trecut am vrut sa plantez gojii si am intampinat urmatoarele probleme:
-este indicat sa puneti maxim 2 seminte in pahar(daca puneti mai multe la transvazare o sa va moara cam 60%)
-nu este absolut necesar sa fie puse inainte in apa(eu le-am pus direct in pahar si la o saptamana si jumatate mi-au iesit, insa le-am udat in fiecare zi)
-dupa ce au rasarit obligatoriu trebuie sa aiba lumina(de preferat aceasta sa vina de sus ca sa creasca drept). Daca le puneti la geam este bine sa le intoarceti din cand in cand ca sa creasca drept
-dupa ce au crescut 10 cm este bine sa le mutati intr-un pahar mai mare(daca initial au fost in pahare de unica folosinta), iar cand au deja 15-20 cm este bine sa le plantati direct in pamant(le merge mult mai bine)
-atentie cand le stropiti atunci cand de-abia au rasarit. Stropi de apa culca frunzulitele la pamant si f greu isi mai revin
-au nevoie de o temperatura de peste 20de grade ca sa rasara si sa creasca frumos
Cam atat imi aduc aminte deocamdata.

Szaby

Va multumim domnule hashone.Da trebuie mentinuta umiditatea la pamant daca. nu se subtiaza  si se. usca eeu le tin in geam au soare toata ziua si cam la o saptamana intorc paharu .

SPYKAL

De unde pot cumpara seminte de goji? Multumesc anticipat pt raspuns!

G. Iulian

Dai la schimb cu Bismark (nea Gică) vânătă albă pe goji.

SPYKAL

Citat din: Gheorghevici Iulian din Februarie 13, 2014, 06:36:13 PM
Dai la schimb cu Bismark (nea Gică) vânătă albă pe goji.
Asta stiu. Am vorbit deja,  mai vrea un prieten. Nu-i pt mine

Szaby

PAI EU DAU PE EVODIA!

dodo79

Citat din: Szaby din Februarie 13, 2014, 08:01:35 PM
PAI EU DAU PE EVODIA!

ti-o dau eu pe ELODIA . :hippo: :hippo: =)) =)) =)) =)) =))
vezi ca trec pe la tine cand  merg la targ la Blaj.poate ma lasi fara.
sau mai bine ada-mi miercuri la curs.sa fiu mai sigur ca voi avea  :wink: .dau un cocktail

Szaby

Lasa prietene Dodo ca de tine mam gandit deja iti las 2 si tie las sa mai creasca ca iti dau! ;)
:hippo: :hippo: :hippo: :nudie: :nudie:

Szaby

#23
Cum vam zis domnu State am si eu care au rasarit doar acum 4 zile, si unele care au 4 frunze deja . Inca o saptamana si le separ cate una.

bismark

   Cind veniti la mine va dau eu goji si scoateti semintele si le semanati.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

State

Au iesit si ale mele. Maine le voi face o fotografie. Au cam 2cm si cate 2-3 frunzulite.  :bzz:

Szaby


dodo79

am gasit in magazin cu 20 lei.inaltime 20-25 cm,lemnificat

SPYKAL

Citat din: dodo79 din Martie 11, 2014, 09:22:19 AM
am gasit in magazin cu 20 lei.inaltime 20-25 cm,lemnificat
Tot de la magazin am luat si eu  anul trecut prietene. Scria foarte pompos goji pe ei si am avut marea surpriza sa fie....catina de gard :D :D :D :P :P :P.

almasel2011

Am luat si eu de la Praktiker 2 buc, au aprox 30 cm inaltime, vorba voastra, scria "pompos" GOJI... vedem ce o iesi...
Am mai primit de la un prieten cateva fire de prox 50- 70 cm... nu prea seamana cu ceea ce am cumparat.
Om vedea cand or rodi (daca o fi vreodata) care e goji si care nu... Sau amandoua or fi ceva buruieni !?!
Nihil sine Deo.