Crestere baza melifera cu bani de la stat

Creat de mihai.pavel, Februarie 22, 2011, 10:13:00 AM

« precedentul - următorul »

Ionut Mioveni

Nu-i nimic domnu Mariu, mergeti inainte cu tupeu .
Asa "incurajari" am primit si eu de la ai mei sau de la vecini....mi-au zis ca m-am dilit ca nu stiu altceva decat seminte si copaci:)))
Si eu le-am raspuns fireste :  Mai oameni buni lasati-ma in plata D-lui sa.mi fac damblaua.Cum eu nu va deranjez in ceea ce faceti nici eu nu doresc sa fiu deranjat. In mod sigur au zis ca-s  :nebun:
Numai bine si spor la plantat !!!

cipriene

Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

eugen_c

Citat din: mihai.pavel din Februarie 22, 2011, 10:13:00 AM
Agentia de plati pentru dezvoltare rurala si pescuit are in portofoliul ei si masura 221 - Prima impadurire. Informatii suplimentare se gasesc la http://www.apdrp.ro/content.aspx?item=2101 . Pentru infiintarea unei paduri de salcami + tei cred ca este o optiune de luat in considerare. Sumele nerambursabile puse la dispozitie sunt de aproximativ 1500 Euro/ha... nu imense insa mai bine decat nimic.

Daca cineva a incercat/reusit sa acceseze aceasta masura as fi interesat de detalii suplimenatre.

O zi faina,
Mihai


Buna seara,

Eu sunt interesat sa impaduresc 2 hectare cu evodia, credeti ca pot primi ceva ajutor. A beneficiat cineva de aceste subventii?
Mentionez ca puietii sunt din productie proprie.

Multumes frumos si un an mai bun la toata lumea!


4nissan

#18
Citat din: eugen_c din Ianuarie 01, 2012, 10:19:08 PM
Buna seara,

Eu sunt interesat sa impaduresc 2 hectare cu evodia, credeti ca pot primi ceva ajutor. A beneficiat cineva de aceste subventii?
Mentionez ca puietii sunt din productie proprie.

Multumes frumos si un an mai bun la toata lumea!

Salut Eugen as vrea sa te intreb cati puieti vei folosi pentru cele 2 hectare
Mult spor

eugen_c

Voi plata aproximativ 700 de puieti pe hectar.
Distanta intre randuri = 5m
Distanta pe rand = 3m

cipriene

Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

eugen_c

Citat din: cipriene din Ianuarie 02, 2012, 08:36:21 PM
salut eugen, din ce zona/judet esti? :hi:

Imi cer scuze, acum mi-am completat profilul. Stupina si pepiniera o am la aprox 50km de Bucuresti.

cipriene

ok eugen, nu vreau sa ma intelegi gresit, dar aia 50 de km in ce directie sunt? urziceni, giurgiu, ploiesti, etc.? intreb pt ca eu sunt din slobozia si as vrea sa vad o astfel de plantatie =D>
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

eugen_c

Citat din: cipriene din Ianuarie 03, 2012, 11:28:46 PM
ok eugen, nu vreau sa ma intelegi gresit, dar aia 50 de km in ce directie sunt? urziceni, giurgiu, ploiesti, etc.? intreb pt ca eu sunt din slobozia si as vrea sa vad o astfel de plantatie =D>
Ti-am trimis un mesaj. Ne vedem la Slobozia la targ(4-5 februarie). :hi:

cristifader

Buna Eugen, nu vreau sa descurajez pentru ca oricum ceea ce plantezi ar trebui sa plantezi din convingerea ca-i bine (si din calculul economic ca-i okey) si nu luand in considerare fondurile UE.
..dar, nu cred sa primesti bani daca nu poti dovedi ca ai cheltuit pe puieti... si aici e problema: pepiniera sa fie autorizata pentru materialul produs, sa ai factura..   cam asta era ce citeam prin programele cu fonduri UE...

spor la treaba,
Cristi