Crestere baza melifera cu bani de la stat

Creat de mihai.pavel, Februarie 22, 2011, 10:13:00 AM

« precedentul - următorul »

mihai.pavel

Agentia de plati pentru dezvoltare rurala si pescuit are in portofoliul ei si masura 221 - Prima impadurire. Informatii suplimentare se gasesc la http://www.apdrp.ro/content.aspx?item=2101 . Pentru infiintarea unei paduri de salcami + tei cred ca este o optiune de luat in considerare. Sumele nerambursabile puse la dispozitie sunt de aproximativ 1500 Euro/ha... nu imense insa mai bine decat nimic.

Daca cineva a incercat/reusit sa acceseze aceasta masura as fi interesat de detalii suplimenatre.

O zi faina,
Mihai

gheco

Daca aprofundezi ghidul solicitantului la aceasta masura vei ajunge la concluzia ca este facuta pentru cei care vor sa planteze peste 100ha. desi limita minima este de 0,5 ha nu cred ca isi permite nimeni sa obtina atastea aprobari pentru 750 euro care practic ii vei primi daca binevoiesc cei care controleaza. Aceasta a fost concluzia dupa ce am citit.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

D006

  Eu am discutat cu un primar care a studiat indeaproape aceasta masura : concluzia , banii incasati acopera exact cheltuielile , tu ramanand ca peste 20 de ani sa ai padure. Problema nu ar fi asta , problema esta ca nu stii daca ti se prinde materialul plantat si atunci lipsurile le plantezi cu bani de la tine din buzunar.
  Masura precum a zis Gheco  se adreseaza proiectelor de anvergura.

silviubuciuman

Salcimul se prinde foarte usor aici nu exista sigur nici un risc si bani alocati de stat sint f buni .Va rog saa calculati ce venit se obtine atunci cind  ai arat discuit semanat recoltat valorificat produsele ?Vei constata ca ai muncit sigur de pomana intrebare ciri ani se dau 1500 de euro

gheco

Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

mihai.pavel

Am pus acest post fiindca am vazut ca multa lume doreste sa isi dezvolte baza melifera proprie. Sunt 2 optiuni in acest caz: 1. o dezvolti cu bani proprii sau 2. incerarca sa acceseze si cei cca 1500 euro/ha. Incercand sa accesezi banii respectivi nu cred ca ai nimic de pierdut (in cazul in care putem pasii necesari clari si la obiect de la persoane care au deja experienta legata de aceasta masura). De asemenea exista un fond pentru impaduriri alocat fiecarui an.... nu cred ca masura este chiar asa de populara ca sa avem proiecte depuse si respinse datorita faptului ca nu mai sunt fonduri.

Eu personal am incercat sa fac un calcul (partial ce ii drept). Din cate am vazut pe net pretul la salcam la pepiniere este de 0.20 Ron deci cu 100-200 de euro cred ca acoperi necesarul de material saditor pentru un hectar. Mai ramane o diferenta de 1300 euro pentru lucrarile propriu zise. Nu cred ca este o suma de neglijat si foarte probabil sa acopere necesarul pentru plantarea unui hectar.

Sunt de acord cu ce spune Gheco legat de suprafate insa aici cred ca sunt 2 aspecte de luat in considerare.
1. Daca ai o suprafata de cca 1 ha situata langa padure ai mari sanse sa fii acceptat. Datorita pozitionarii vei primi un punctaj mai bun si astfel vei putea sa iti extinzi propria baza melifera cu cca 1 ha de padure in combinatie de salcam, tei si alte plante melifere specificate in lista (nu cred ca este problema si daca scapi cateva evodii prin zona  :)). De asemenea asa cum am spus... masura nu cred ca este chiar asa populara pentru a avea proiecte respinse. Problema (subliniata deja) este ca in suma respectiva trebuie sa mai incluzi o gramada de umblaturi pe la diverse comitete si comisii.
2. Aceasta masura se adreseaza si autoritatilor locale. Datorita reducerii numarului de animale din mediul rural cred ca exista o suprafata foarte mare de teren care inainte era folosita pe post de pasune comunala si in acest moment este.... parloaga. In aceste situatii putem vorbi de proiecte de anvergura asa cum spunea Gheco. Daca unele autoritati locale ar fi convinse ca aceasta este o oportunitate buna sa impadureasca respectivele suprafete cu bani de la stat si in folosul comunitatii consider ca nimeni nu ar avea nimic de pierdut. Dimpotriva.

Legat de bani, cca 1500 se acorda o singura data. Pe langa asta mai exista diverse plati anuale de valoare mai mica (100-200 euro) care se acorda pe o durata de 15 ani pentru a compensa pierderea veniturilor aferente terenurilor. A se vedea ghidul solicitantului pentru mai multe detalii.

Insa, asa cum am specificat initial, as dori sa stiu daca cineva are experienta practica legata de aceasta masura. Dragos, daca ai avea mai multe detalii de la primarul respectiv poate ar fi util (cel putin pt mine). Ca stimulent pentra cazul respectiv... vin alegerile  :wink:

Mersi mult si o zi faina,
Mihai

silviubuciuman

D-lor daca eu primesc 1500plus 200 euro pe an si dupa 5 sau 7 ani voi avea si lemne de foc este adevaraf ca mai putine dar cu fiecare an mai multe eu zic SARUT MINA guvernului rominiei Sa fim seriosi te duci si culegi niste pastai de salcim ai semanat semintele ai in pat germinativ ,este fff usor mai departe

cristifader

Masura asta cred ca e buna pentru proiecte de ceva anvergura.... oare cativa apicultori cu "pondere" nu pot convinge un primar sa aplice pentru bani europeni si sa le creeze baza melifera in sat/comuna? vorba aia: vin alegerile ;)
(si primarii doar au chef sa bage mana in borcane cu miere , nu?  :D)

marius_vfp

Citat din: silviubuciuman din Martie 03, 2011, 06:32:27 PM
D-lor daca eu primesc 1500plus 200 euro pe an si dupa 5 sau 7 ani voi avea si lemne de foc este adevaraf ca mai putine dar cu fiecare an mai multe eu zic SARUT MINA guvernului rominiei Sa fim seriosi te duci si culegi niste pastai de salcim ai semanat semintele ai in pat germinativ ,este fff usor mai departe
c
rezi ca statul te lasa sa tai dupa 5 ani ceaa ce tia subventionat
te inseli mai mult ca sigur, 
semintele le culegi din copaci ,dar mai trebui e lucrate, udate ,plivite buruienele de la radacina , ai multe de facut ,
spor la treaba
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

cristifader

Citat din: marius_vfp din Octombrie 11, 2011, 11:31:53 PM
Citat din: silviubuciuman din Martie 03, 2011, 06:32:27 PM
D-lor daca eu primesc 1500plus 200 euro pe an si dupa 5 sau 7 ani voi avea si lemne de foc este adevaraf ca mai putine dar cu fiecare an mai multe eu zic SARUT MINA guvernului rominiei Sa fim seriosi te duci si culegi niste pastai de salcim ai semanat semintele ai in pat germinativ ,este fff usor mai departe
c
rezi ca statul te lasa sa tai dupa 5 ani ceaa ce tia subventionat
te inseli mai mult ca sigur, 
semintele le culegi din copaci ,dar mai trebui e lucrate, udate ,plivite buruienele de la radacina , ai multe de facut ,
spor la treaba

Acuma poate aveti amandoi dreptate: poate Silviu are rabdare vreo 40 ani, o varsta minima de exploatare a lemnului.... iar pana atunci sa nu fie deranjat sa mai si lucrezi la plantatie intretimp. Might be like that ;)
..mai ales ca asa putere calorica precum salcamul.. mai rar (pe ideea ca in fiecare an oricum masa lemnoasa iti sporeste, nu ar fi greu de indurat un 40 ani)

Bătrânul

Despre ce discutati voi mai ? :mad: :mad: :mad:???? Daca merita sa plantati pe cheltuiala altuia ???  :mad: :mad: :mad: ca nu aveti venit imediat :nebun: mai fiti ai..........NU VA ESTE RUSINE??? :rusine: :rusine: :rusine:

cipriene

apropo de plantare si intretinere, anul asta am avut stupii la padure si inevitabil m-am imprietenit cu padurarul. din discutiile avute cu el am inteles ca este al naibii de greu sa intretii o pepiniera. trebuie prasita, pazita, verificata sa nu fie atacata de paraziti, numai spun dupa ce creste de atacul parazitilor cu doua picioare. si acum intrebare: se merita?
cineva spunea de primari ca poate ar fi interesati, cata naivitate.....
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

marius_vfp

batrane ,nu te supara , de era vorba de mine , nici pe departe sa te gandesti ca voi astepta mila statului , din curiozitate mai mult, anul asta am obtinul cel putin 150 puieti de salcam , anul ce vine crestem productia .
unde statul da cu 1 mana ia cu 2 , sa nu uitati aceste cuvinte .
spor la treaba
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

cipriene

Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

marius_vfp

sunt aici terenuri pe langa casa care abia asteapta sa fie inradacinate , stau si langa marginea padurii aporx 400m  asa ca am ceva avantaje , desi salcam este in zona , sunt si multe terenuri lasate de izbeliste , am si cateva canale de scurgere si drenare a apei din padure ,pamantul apartinant primariei , oricum , pe mine ma intereseaza sa vad pamantul verde si ca rodeste cu ceva indiferent ce . omul cat traieste trebuie sa muceasca sa lase ceva in urma lui pe acest pamant nu sa fie un parazit . sunt foarte fericit cand vad cum semintele culese cu mana mea din copac au rasarit si au generat puieti de salcami vigorosi mai inalti decat mine in doar 1 an , abia astept sa vad cum vor fi peste 1 an . lumea trece pe drum si isi fac cruce zic cas nebun dar asta e , ei nu stiu decat sa taie padurea .
spor la treaba
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva