Vremea in iarna 2013-2014

Creat de bucovineanu, Noiembrie 25, 2013, 04:00:21 PM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

Azi au fost vreo 15-17 grade cu vant destul de tare ---albine multe la apa si cateva aduceau polen galben de la papadie probabil si un polen gri-cenusiu si nu stiu de la ce

albinasebes

Polenul gri cenusiu cred ca este de la alun sau corn.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

marius_vfp

stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Stefan Madalin


yulian

Mult prea cald, dar trebuie sa jucam dupa cum ne spune vremea, din pacate!

costi82

cald si polen din belsug, azi au adus fetele polen din plin.
Apicultura e o arta care trebuie respectata!

Eugen B

Aici in vest vremea a fost inchisa azi si ieri, dar au cam fost 10-12 grade, zilele viitoare astept 15-17 grade :bzz:

cipik

Si cand te gandsti ca in sud-est au fost 3 grade, (eu) am avut un zbor frumos azi.   :wink: :wink: :wink:
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Eugen B

Aici sau curat frumos albine si e totul bine, vremea se pare ca va fi ok anul asta in prima jumatate, sper sa fie si ceva miere :D

cipik

Mai speram la ceva ploi in primavara asta ca ce a fost pana acum se va consuma destul de repede cand vine caldura.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Eugen B

Cica vor fi ploi bune in aprilie si mai, aici pot sa zic ca e ok momentan, anii trecuti a fost mare seceta si acuma zapada cat de cat putina, vedem ce va fi la salcam, dupa calculam

costi82

Citat din: cipik din Februarie 25, 2014, 08:09:11 PM
Mai speram la ceva ploi in primavara asta ca ce a fost pana acum se va consuma destul de repede cand vine caldura.
la voi in sud este valabil, sper ca in nord-vest sa fie mai putina vreme cu ploi in primavara asta, aici la noi solul este imbibat de apa!
Apicultura e o arta care trebuie respectata!

oroles

Vremea a tinut cu noi in iarna asta. Familiile mele au consumat foarte putina miere. Nu ma ridic la performantele prof. Ursu dar am vazut ca inca mai am rame intregi de miere in stupi. Tinand cont ca le-am mai dat si Apifonda, cred ca prin mai va trebui sa ma urc prin copaci dupa roi daca nu ii roiesc artificial.

Anul trecut la salcam a plouat foarte mult, asa ca albinele mele nu prea au avut cand sa culeaga. Studiile au aratat ca un cules bun la salcam se datoreaza ploilor din timpul  verii si inceputului toamnei din anul precedent (iuneie-septembrie). Deci, ca sa ai un cules bun cand infloreste salcamul, trebuie ca in anul trecut, lunile iunie-septembrie sa fi plouat. Din punctul asta de vedere, in zona mea, a plouat destul in aceasta perioada. Astept cu nerabdare sezonul apicol de anul acesta. :D

In consecinta, nu intotdeauna trebuie sa tinem cont de cum va fi vremea. La salcam e bine sa ne uitam si cum a fost vremea in anul precedent, si sa facem prognoze pentru anul acesta. Recomand articolul: http://www.stupas.ro/uploads/LA27.pdf
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani