Vremea in iarna 2012-2013

Creat de bucovineanu, Decembrie 09, 2012, 01:44:17 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

 Iarna s-a instalat cu putere. La noi zapada veche s-a topit, dar a venit alta, cam de 25 de cm. Temperaturile sunt negative si ziua. In aceasta noapte vor fi in jur de -20 de grade.

marius_vfp

#31
azi dimineata la mine erau minus 21 , parca la negresti si miercurea ciuc e centru frigului,

www.meteoromania.ro

mai jos sunt hartile temperaturilor si precipitatiilor .

de maine seara vin in vest ploile  se va mai incalzi nitel, da noptile vor fi geroase rau, daca nu bate vantul e belea
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

gore

Azi dimineata la Focsani au fost - 12 grade. La noapte va fi mai frig, acum sunt deja - 9 grade. In datele de 16-18 ianuarie se anunta in zona noastra ninsori puternice. Sper sa nu fie ca anul trecut, e buna zapada, dar in reprize fara depuneri masive deodata.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

pop alin daniel

la cluj poti sa te dai cu patinele pe somes :cool:

jonny_it

Sunt 3 zile de cand noaptea avem in zona temperaturi sub - 20 de grade. Ziua cresc pana pe la - 10.

.. iarna  :hi:

cipriene

ce spuneti care pe unde sunteti: scapa rapita?
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

marius_vfp

daca rapita e sub zapada scapa sigur , la 20 cm de zapada , pamantul e inca dezghetat.

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

4unix

Se anunta temp. de pana la 10 grade pentru inceputul saptamanii viitoare, poate le admiram zborul.  :hi:  :hi:  :hi:

G. Iulian

Se anunță marți 6-7 grade, poate în aer o să fie mai mult.   :yes:

Aurel

Daca va fi cald si vor iesi la zbor de curatire , pentru mine nu se poate mai rau .In fata stupilor la un metru distanta am mormane de zapada tota stupina.

4unix

Multe paie pe zapada, anul trecut m-am confruntat cu aceeasi situatie, cu paie mer'e struna.  :hi:  :hi:  :hi:

Aurel

Am perete taiat in zapada inalt de 1m, plus deasupra morman ca o caciula.Deasupra poate s-ar aseza  paiele dar pe perete ce le fac , le lipesc?

4unix

Aseaza paie acolo unde se poate, am observat ca multe albine se aseaza pe stupi sau in apropierea acestora atunci  cand ies la zbor de curatare.

Numai bine!

Aurel

Acuma pe moment mi-a venit o idee. Astia de la armata au casat echipament militar ,printre care si foi de cort si l-au dat la primarii.Urmeaza sa iau legatura cu primarul sa le imprumut pentru citeva zile si citeva prelate pe care le mai am eu si treaba e rezolvata.De sar incalzi acum sa iasa la plimbare. Cu paiele era mai complicat pentru situatia mea. Am folosit si eu metoda acu 2 ani dar situatia era cu totul alta .Stupii arau in sat zapada era mare dar era plata . Acuma am niste munti , stupii fiind in cimp si viscolul si-a facut efectul ."Da-i doamne mintea omului de pe urma." :hi:

pop alin daniel

mai bine cu mormane de zapada si cu zbor de curatire decat fara zbor :D