Vremea in iarna 2011-2012

Creat de bucovineanu, Ianuarie 03, 2012, 07:17:02 PM

« precedentul - următorul »

Alutus

Pana acum cativa ani ploaia venea de peste munti, acum vine de peste Dunare.
Sa nu uiti Darie!

serban-cristi

In Romania ploaia vine fc unde se formeaza cicloanele;daca se formeaza in Atlantic frontul atmosferic traverseaza toata Europa de vest si in sudul Romaniei vine de peste munti pt ca prima data intra prin vestul Romaniei.Daca vine dinspre Dunare sunt fronturi formate in M Mediteraniana si atunci intrarea in tara se face prin sud.

apivasmob

A inceput iarna, cu vijelii si furtuni in sudul tarii.
Sanatate tuturor apicultorilor

gore

La noi in Vrancea avem o iarna foarte secetoasa, acum si geroasa. A plouat foarte putin, zapada deloc. Culesul de anul acesta va avea de suferit, rapita deloc, iar celelalte vom vedea, dar sigur o sa fie foarte slabe.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

CRISTI M

La sfarsitul saptamanii (care incepe astazi) se anunta temperaturi FOATRE SCAZUTE , atat ziua ( - 10*) cat si noaptea (-18*) . Daca aveti familii sau roiuri slabe nu ezitati sa le puneti la adapost pana trece acest val de ger .

Gerul Bobotezei pe stil vechi . ( Nea Gica stia asta , sa-i fie tarana usoara )

cipriene

practic iarna adevarata de acum incepe si o sa dureze pana la jumatatea lui martie. bine ar fi ca familiile sa aibe rezerve suficiente de hrana.
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

creiveancristi

Citat din: CRISTI M din Ianuarie 23, 2012, 10:24:55 AM
La sfarsitul saptamanii (care incepe astazi) se anunta temperaturi FOATRE SCAZUTE , atat ziua ( - 10*) cat si noaptea (-18*) . Daca aveti familii sau roiuri slabe nu ezitati sa le puneti la adapost pana trece acest val de ger .

Gerul Bobotezei pe stil vechi . ( Nea Gica stia asta , sa-i fie tarana usoara )
De la noapte se anunta vreme foarte rece.Ce inseamna sa punem la adapost roiurile slabe?
Am cativa roi mai slabi si m-am gandit sa-i invelesc cu legaturi de paie de porumb(la noi se zice jupi),este bine asa sau trebuie facut altfel ca sa-i protejez de ger?

creiveancristi

Citat din: romikele din Ianuarie 26, 2012, 02:10:29 PM
Cel mai bine si mai bine, ii iei in pat langa tine  :razz:

... Lasa-i omule in pace... au mancare? n-ai ce face!... nu gerul ii omoara, ci foamea  :nod:
Fiind la prima iernare si fara experienta,ma i-au si eu dupa unu si altul.
Mancare au,le-am pus la toate familiile preventiv cate o punga de 1kg.de Apimel,de vreo doua saptamani.

popa georgian

26 01 2012

cipriene

Citat din: popa georgian din Ianuarie 26, 2012, 05:42:09 PM
26 01 2012

parca sunt lazi frigorifice  :D. azi am vrut si eu sa ma duc la ai mei, dar nu am putut sa ajumg din cauza furtunii. bine a zis cine a zis ca in doua zile te saturi de iarna
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

popa georgian


POSTASUL

cum e omul ,, ;; nici odata nu e multumit  :nono: , pana acum  ne plangeam ca nu avem zapata si ca e prea cald pentr. perioada respectiva  ,acuma nui bun  ca avem prea multa si ca va fii foarte frig . L a noi au fost deja - 19 , grade . , dar  trebuie sa fim optimisti  nu?? ,,iarnai grea omatui mare , semne  bune anul are  sau  ,,fie iarna cat de grea vine vara dupa ia '' :rotfl:  :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

bucovineanu

La mine au fost de dimineata -21 grade si avem destula zapada. E bine asa. Iarna trebuie sa fie frig pentru a spera ca la vara va fi cald. Ieri am fost la albine. totul era normal. O sa pun poze.

Alutus

Aseara am topit zapada ncesara pt topirea cerii. Ca sa fie bine mai trebuie inca cel putin patru ninsori ca asta. Slabe sperante tinand cont ca un ciclu normal, cald ,rece, dureaza cel putin 3 saptamani.
Sa nu uiti Darie!

orbanstefan64

 :lol: