Vremea in iarna 2011-2012

Creat de bucovineanu, Ianuarie 03, 2012, 07:17:02 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Dupa cum vedem cu toti vremea e neobisnuit de calda. Este prielnica sau dimpotriva e daunatoare aceasta vreme pentru iernarea albinelor?

Adrian Roman

Cred ca am putea discuta subiectul propus, care este interesant si important de dezbatut, mult mai in amanunt si mai obiectiv, daca am avea o prognoza meteo bine credibila pana in martie-aprilie. Sunt "Stan-patitul" cu iarna de tipul asta, din pacate.

cipriene

ce vrei sa spui cu "stan-patitul"? la ce te referi?
eu asi zice ca este o iarna blanda, care teoretic nu ar trebui sa puna probleme familiei de albine. probabil daca este cald ziua o sa inceapa matca sa ponteze, sau albinele ies din ghem si le prinde frigul pe ramele din afara cuibului, dar oare albinele nu stiu ca iarna nu a trecut? ma refer la bagajul lor de cunostinte..
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

stefan1

  Eu zic ca pana acum iarna asta nu a fost rea. La mine a fost un mic zbor in 13 decembrie, la sub 10 grade. Ieri si azi am auzit ca in tara a fost vreme calda, dar la noi nu a urcat peste 2-3 grade la umbra.
  O iarna buna eu o consider cu zapada multa, cu temperaturi scazute, dar cu 2-3 'ferestre' cu temperaturi de 10-12-14 grade, cand albinele care au acumulat mai multe reziduuri sa poata face un zbor. Multe zile calde consecutive pot avea efecte nedorite: albinele ies din hibernare, isi mai reorganizeaza rezervele, dar cu un efort care mareste uzura. Un alt efect poate fi inceperea ouatului si cresterii de puiet. Din moment ce in stup apare puiet, consumul creste destul de mult, deoarece in zona puietului trebuie mentinuta constant temperatura de 34-35 grade, pe cand fara puiet este suficienta o temperatura de 15-25 de grade. Un alt neajuns in momentul cand apare puietul, este faptul ca albinele sunt imobilizate pe puiet, ghemul nu se mai poate deplasa spre rezervele de miere, decand eventual dupa ce acel puiet eclozioneaza. Asa se intampla ca la o vreme geroasa, cand ghemul se contracta ca sa ii faca 'coaja' mai impermeabila la frig, ghemul sa nu mai atinga coroanele de miere. Astfel sunt destule cazuri cand familiile cu cel mai mult puiet sa moara pe puiet cu rezerve mari de hrana la doar cativa centimetri de ghem.
  Un alt lucru ma ingrijoreaza pe mine si anume seceta mare din toamna trecuta, care ar putea face ca 2012 sa fie un an rau agricol dar si apicol!!!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Adrian Roman

Citat din: cipriene din Ianuarie 04, 2012, 01:18:04 AM
ce vrei sa spui cu "stan-patitul"? la ce te referi?
eu asi zice ca este o iarna blanda, care teoretic nu ar trebui sa puna probleme familiei de albine. probabil daca este cald ziua o sa inceapa matca sa ponteze, sau albinele ies din ghem si le prinde frigul pe ramele din afara cuibului, dar oare albinele nu stiu ca iarna nu a trecut? ma refer la bagajul lor de cunostinte..
Raspunsul exact si detaliat , l-a dat STEFAN 1. :nod:

POSTASUL

#5
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               Restrictiile in furnizarea apei in zona mea Gura Humorului si Voronet au inceput de acum mai bine de o luna , de la ora 0,00 pana la 5 dimineata apa este oprita , iar uitanduma prin gradina sub brazda pamantul e destul de uscat  iar gunoiul de grajd e asa cum lam pus , deci daca nu va ninge sau daca nu ploua va fii un an compromis agricol si in acelasi timp si APICOL pentruca flora spontana sau de faneata , cat si culturile care au fost semanate anul trecut sau care se vor semana de trifoi sau lucerna vor iesii tarziu si vor fii foarte slabe  :sad:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

D006

  Daca vremea va ramane calda si in februarie si in martie asa cum anunta meteorologii va fi foarte bine deoarece se pot tura motoarele incepand cu mijlocul lunii februarie  . In zona mea inseamna ca voi mai castiga o generatie de albine pana la salcam.

pharaonu75

Castigarea unei generatii de albine este un lucru bun, insa plantele nu vor avea de suferit din cauza vremii secetoase?
Ar fi bine macar daca ar ploua!
Eu as vrea o zi cu ploaie si doua fara ploaie! =))
Si asta incepand de acum si pana la 1 martie! :wink2:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

serban-cristi

In iarna 2006-2007 la 15 ian a fost la mine in Banat 18 grade ,o fost o iarna f. blanda,o dezv f. buna pana la salcam care a inceput sa infloreasca incepand cu 23 aprilie, dar si productia de miere a fost f. buna. :bzz: :bzz: :bzz:

pharaonu75

Dar 2006 a fost celebrul an al inundatiilor... al ploilor abundente si prelungite, asa ca la inceputul lui 2007, la salcam, era destula umiditate in sol! Ce a urmat apoi, stim cu totii, pentru ca 2007 a fost un an foarte secetos!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marius_vfp

salut, e jale mare prin gradina , azi am fost si am mai bagat ceva puieti de salcam prin zona , pamantul e foarte uscat dar si crapat asa cum a ramas din toamna daca nu ploua neam ars rau , sa speram ca vor veni ceva zapezi , daca vremea tine asa calda sigur matcile isi incep ponta de vine frigul serios le prinde peste puiet si vom avea pierderi mari .
spor la treaba si numai bine .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

POSTASUL

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 04, 2012, 06:17:45 PM
Castigarea unei generatii de albine este un lucru bun, insa plantele nu vor avea de suferit din cauza vremii secetoase?
Ar fi bine macar daca ar ploua!
Eu as vrea o zi cu ploaie si doua fara ploaie! =))
Si asta incepand de acum si pana la 1 martie! :wink2:
asa e  cum spui Paharaoane  daca natura va fii saraca degeaba turezi , eventual o sa ne turam noi punandule mancare
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

Kov iulian

Citat din: POSTASUL din Ianuarie 04, 2012, 06:31:00 PM
Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 04, 2012, 06:17:45 PM
Castigarea unei generatii de albine este un lucru bun, insa plantele nu vor avea de suferit din cauza vremii secetoase?
Ar fi bine macar daca ar ploua!
Eu as vrea o zi cu ploaie si doua fara ploaie! =))
Si asta incepand de acum si pana la 1 martie! :wink2:
asa e  cum spui Paharaoane  daca natura va fii saraca degeaba turezi , eventual o sa ne turam noi punandule mancare
Asa e facem populatie numeroasa si pe urma ne trezim ca e nevoie sa le cumparam miere sau apiinverturi sa le scoatem din foame .

filip

Unii au interes sa posteze filmulete cu haranirea albinelor iarna.
Dece?
Fiindca vand unele produse.
In Martie se tureaza motoarele,atunci e si polen in natura si totul e ok.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

serban-cristi

Colegi apicultori din Macedonia au inceput activitatea :roll: