Cum ajungem la familii puternice in ME

Creat de jonny_it, Noiembrie 23, 2011, 06:38:20 PM

« precedentul - următorul »

jonny_it

Citat din: orbanstefan64 din Noiembrie 23, 2011, 09:21:45 PM
mai secretosule! =)) =))

Ce vrei sa stii, unde tin banii sau ce??  :rotfl:  :hi:

Citat din: Kov iulian din Noiembrie 23, 2011, 10:15:52 PM
Citind tot ce sa scris aici mi-am dat seam ca mai am de invatat in cea ce priveste lucrul cu stupi ME  :smile: :smile: :smile:

Ti se pare  :)

jonny_it

Citat din: andrei_calinescu din Noiembrie 23, 2011, 10:19:49 PM
Johny ,sunt de acord cu tine ca la tine la coloniile puternice nu se fragmenteaza cuibul.
Pana anul asta am ingrijit o stupina situata in jud Cluj,in zina subcarpatica, cam ca la tine.
Cu colonii pe rama Dadant 1/1.
Salcamul acolo infloreste spre 25 mai sau inceputul lui iunie.
Normal ca nu mai ai coroane de miere nici in Dadant dar in Langstroth.

Abordarea mea care nu are neaparat in vedere inversarea vizeaza zona de sud, unde in 20 aprilie infloreste rapita(ca anul asta).  In perioada asta sigur vei avea coroane in corpul de sus, mai ales ca sunt sanse sa bage ceva si dela fructiferi sau din stimularile facute timpuriu.

De-aia spun ca e discutabila inversarea. 
Eu privesc ME-ul ca fiind ideal deoarece ofera o "camera ideala" pentru etalarea matcii.

Ai perfecta dreptate, am spus si eu ca nu inversez la garmada si doar unde este cazul.
Oricum pentru incepatori pe ME este recomandat sa nu inverseze deloc pana se obisnuiesc cu sistemul; nu are ce sa se intample rau daca nu inverseaza;

Una din vetre este fix la 1009 metri(conform GPS-ului din telefonul mobil).

jonny_it

Citat din: bucovineanu din Noiembrie 23, 2011, 10:22:27 PM
Daca la o asemenea familie regina incepe ouatul pe ramele de jos si urmeaza o perioada cu ger, nu mai apuca sa urce in corpul doi. Ramane sa incalzeasca puietul si moare de foame, cu mancarea la numai cativa cm.

Pe aici prin zona iarna este un ger care incepe in decembrie si se termina in martie.
Aici in zona albinele sanatoase la cap  :) adica alea carpatine adaptate la zona nu incep ouatul decat prin martie.

Cu exceptia unor teste cu buckfast si carnica(am renuntat la ambele) facute acasa si nu pe vetre nu am alte albine straine. Bunicamiu lucrand in cercetare o anumita perioada, contribuind la formarea statiunii de la Poieni(bineinteles fortat de comunisti) a facut si o oarecare selectie dar nu or fi astea Bruce Lee fata de celelalte carpatine si doar astea pot urca.  :)

jonny_it

Inca ceva, multi vor sa treaca pe MER .. poate si pentru ca au deja dadant + cat de 1/2 si este mai simplu sa faca transformarea.
Sa ne gandim putin: daca peste 90% din familii sunt pe 3 corpuri ME (11 rame) un MER pe 10 rame are nevoie de 5 corpuri.
Nu este oare cam mult? .. adica 20 de rame in plus care trebuie asamblate, insarmate, lipit artificiali, etc. Se lucreaza cu corpul in cea mai mare parte dar sunt cateva situatii cand nu scapi de pus mana pe rame.
Nu il vad ca un sistem potrvit pentru un apicultor care are de la 100 de familii incolo.
Parerea mea este ca decat MER mai bine dadant + cat 1/2 sau 3/4.

.. parerea mea

jonny_it

Subiectul era despre obtinerea unor familii puternice.
Dupa cum observati nu am scris nimic despre combaterea roitului si nici nu o sa scriu pentru ca fata de ce vedeti mai sus nu fac alte lucrari in acest scop. Garantez sub 5% familii intrate in frigurile roitului si aproape 0 zero roi iesiti daca se lucreaza asa. Asta din experienta anilor trecuti...

La familiile unde nu este pus al 3-lea corp cea mai simpla metoda de a combate fgirurile roitului este un corp cu faguri artificiali + rame claditoare pus intre cele 2 corpuri existente. In aproape toate cazurile problema este rezolvata. Totusi daca botcile sunt foarte aproape de capacire sau sunt capacide de obicei roieste si asa.

Cea mai mare placere a apicultorului care are ME este sa stea vara la umbra si sa se uite la cantar in timp ce altii cu alte tipuri de stup(o proportie foarte mare dadant + cat) stau prin copaci dupa roi. Exista bineinteles si profesionisti care se descurca foarte bine si cu dadant + cat si tin familiile in stare activa insa in majoritatea cazurilor lucrarile respective necesita timp, timp care in perioada de vara este necesar pentru extractie.

jonny_it


andrei_calinescu

Apropo de poza cu botcile.
Cum obtii matcile? Prin ce metode, nu vorbesc de transvazare simpla, dubla, ci cum organizezi cresterea(startere , finisoare, starter-finisor), etc.

Apropo de cantitatea de munca comparativa intre sisteme.
In franta stupinele sunt pe caprarii. ME integral sau Dadant integral.
La stupinele cu Langstroth nu facem inversari, se trece dupa prima decada din februarie de cateva ori pentru stimulare.  stupii sunt pe 2 corpuri(cum ierneaza). Inainte de primul cules se trece si se adauga primul cat de stransura. Asta e munca.

La stupinele Dadant e dansul cunoscut, stimulare, spargerea cuibului, dat faguri la cladit, etc.

jonny_it

Citat din: andrei_calinescu din Noiembrie 23, 2011, 11:10:54 PM
Apropo de poza cu botcile.
Cum obtii matcile? Prin ce metode, nu vorbesc de transvazare simpla, dubla, ci cum organizezi cresterea(startere , finisoare, starter-finisor), etc.

Apropo de cantitatea de munca comparativa intre sisteme.
In franta stupinele sunt pe caprarii. ME integral sau Dadant integral.
La stupinele cu Langstroth nu facem inversari, se trece dupa prima decada din februarie de cateva ori pentru stimulare.  stupii sunt pe 2 corpuri(cum ierneaza). Inainte de primul cules se trece si se adauga primul cat de stransura. Asta e munca.

Matcile pana prin 2005 le luam toate de la bunicamiu care se ocupa de multi ani de asta; el a mai redus din numarul de familii dar matci tot atatea crestea, cateva sute in fiecare vara; multe ajungeau la mine, multe la alti apicultori din zona.

Matcile provin multe din botci de schimbare linistita(una din realizarile lui "al" batran  :) cum zice bunicamea) iar restul din transvazare simpla(cea dubla nu este foarte recomandata daca ne gandim putin). Transvazarea de ceva ani o fac eu sau un vecin/prieten apicultor(si de la el am mai cuparat matci pentru ca oricum sunt tot de la noi si el are un talent innascut pentru obtinerea de matci cum rar vad pe la mine/altii).

In rest sunt detalii si cresterea are loc si in functie de vreme si timp disponibil.

Oricum cele mai bune matci sunt cele obtinute din botcile de schimbare linistite(anecbalie, NU matca defecta - foarte important). Problema este ca recoltarea botcilor ia foarte mult timp si botcile raman doar pentru a schimba matcile din familiile respective si nu pentru inmultirea efectivului sau pentru vanzare.


Citat din: andrei_calinescu din Noiembrie 23, 2011, 11:10:54 PM
La stupinele Dadant e dansul cunoscut, stimulare, spargerea cuibului, dat faguri la cladit, etc.

Asta e tortura, nu dans!  :)

Kiwi Bee

Jonny, mai ametit putin.Unele familii asa altele invers, adica la unele pui o cutie "la mijloc" astfel vei aveam familia pe 3 corpuri. Banuiesc ca al treilea corp va fi cel cu miere.

Atunci ma intreb eu. Ai sau nu ai la corpul 3 , 4, 5 etc rame/faguri care au fost expusi tratamentului contra varroa? Sau altfel spus, : Storci miere din ramele care au fost expusi la tratament?

Lucrul clasic cu ME cum era cu multe decenii inainte (in NZ inainte de anul 2000) nu se mai poate urma.

Eu numi permit sa pun rame expuse la tratament in corpul de sus cu miere.Folosind mai mult rame de plastic in acele cazuri cind cuibul tinde la blocare razuiesc 1-4 rame pline de miere intro galeata si o inchid ermetic.Ramele merg la mijloc/sparg cuibul intercalat dupa cum este nevoie.Familiile care au nevoie de mierea aceea la iarna leo administrez in puigi peste podisor.


andrei_calinescu

Citat din: Kiwi Bee din Noiembrie 24, 2011, 02:35:13 AM
Jonny, mai ametit putin.Unele familii asa altele invers, adica la unele pui o cutie "la mijloc" astfel vei aveam familia pe 3 corpuri. Banuiesc ca al treilea corp va fi cel cu miere.

Atunci ma intreb eu. Ai sau nu ai la corpul 3 , 4, 5 etc rame/faguri care au fost expusi tratamentului contra varroa? Sau altfel spus, : Storci miere din ramele care au fost expusi la tratament?

Lucrul clasic cu ME cum era cu multe decenii inainte (in NZ inainte de anul 2000) nu se mai poate urma.

Eu numi permit sa pun rame expuse la tratament in corpul de sus cu miere.Folosind mai mult rame de plastic in acele cazuri cind cuibul tinde la blocare razuiesc 1-4 rame pline de miere intro galeata si o inchid ermetic.Ramele merg la mijloc/sparg cuibul intercalat dupa cum este nevoie.Familiile care au nevoie de mierea aceea la iarna leo administrez in puigi peste podisor.

Salut Kiwi,

Care era lucrul clasic cu ME inainte de 2000 si de ce nu se mai adapteaza acel stil la perioada de azi?

andrei_calinescu

Cand eram mai incepator si urmam sfaturile "expertilor","batranilor" si ai altor "apicultori" iernam rau de tot, adica prin ianuarie eu trebuia sa pun turte. Cea mai buna solutie era sa pun un corp cu 5-6 rame cu miere sau sirop; bineinteles aceasta lucrare nu se facea in ultimul moment! oricum familiile respective urau sus si isi vedeau de viata lor.


Johny, poti sa detaliezi cum iernai la sfaturile expertilor, "rau de tot"?
Cum organizai colonia ptr iernat?

jonny_it

Citat din: Kiwi Bee din Noiembrie 24, 2011, 02:35:13 AM
Jonny, mai ametit putin.Unele familii asa altele invers, adica la unele pui o cutie "la mijloc" astfel vei aveam familia pe 3 corpuri. Banuiesc ca al treilea corp va fi cel cu miere.

Atunci ma intreb eu. Ai sau nu ai la corpul 3 , 4, 5 etc rame/faguri care au fost expusi tratamentului contra varroa? Sau altfel spus, : Storci miere din ramele care au fost expusi la tratament?

Poate fi pus la mijloc la familiile unde s-a intrat in frigurile roitului, adica unde nu am pus al 3-lea corp si familia e blocata.
Da, in acest caz al 3-lea corp va fi cel cu miere; oricum situatia se intampla destul de rar sau deloc.
De ce sa mint, daca ar fi cazul as extrage mierea din ramele respective(cum probabil face cam toata lumea), daca e sa ne gandim lemnul poate absoarbi mai bine decat ceara orice substanta. De acum incepem sa schimbam si stupul inainte de a scoate mierea?  :)


Citat din: Kiwi Bee din Noiembrie 24, 2011, 02:35:13 AM
Lucrul clasic cu ME cum era cu multe decenii inainte (in NZ inainte de anul 2000) nu se mai poate urma.

Eu numi permit sa pun rame expuse la tratament in corpul de sus cu miere.Folosind mai mult rame de plastic in acele cazuri cind cuibul tinde la blocare razuiesc 1-4 rame pline de miere intro galeata si o inchid ermetic.Ramele merg la mijloc/sparg cuibul intercalat dupa cum este nevoie.Familiile care au nevoie de mierea aceea la iarna leo administrez in puigi peste podisor.

Foarte probabil plasticul contine si poate elibera substante mult mai periculoase in cantitati mai mari, vedeti problema cu jucariile aparuta recent pe la toate posturile TV; am inteles ca in Germania deja au interzis multe produse fabricate din plastic(chiar si alimentar!


jonny_it

Citat din: andrei_calinescu din Noiembrie 24, 2011, 08:02:13 AM
Cand eram mai incepator si urmam sfaturile "expertilor","batranilor" si ai altor "apicultori" iernam rau de tot, adica prin ianuarie eu trebuia sa pun turte. Cea mai buna solutie era sa pun un corp cu 5-6 rame cu miere sau sirop; bineinteles aceasta lucrare nu se facea in ultimul moment! oricum familiile respective urau sus si isi vedeau de viata lor.

Johny, poti sa detaliezi cum iernai la sfaturile expertilor, "rau de tot"?
Cum organizai colonia ptr iernat?

Exact cum fac acum multi de aici de pe forum, 3 gaze lesinate, turte in ianuarie, etc .. asta nu se numeste apicultura.

filip

Am si eu cateva lazi DADANT cu rame 3/4 atat in cuib cat si in cat.Dar nu sunt multumit de ele.
Prefer Dadant 1/1 cu mag 3/4.
Am si eu o curiozitate:
Cum se comporta acesti stupii la zborul de curatire?
Ok,sunt deacord ca efectul de clopot e bun in perioada iernii,dar e mare spatiul de la urdinis pana in cuib.
Eu pun corpul gol peste folie.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

jonny_it

Citat din: filip din Noiembrie 24, 2011, 11:19:13 AM
Am si eu cateva lazi DADANT cu rame 3/4 atat in cuib cat si in cat.Dar nu sunt multumit de ele.
Prefer Dadant 1/1 cu mag 3/4.
Am si eu o curiozitate:
Cum se comporta acesti stupii la zborul de curatire?
Ok,sunt deacord ca efectul de clopot e bun in perioada iernii,dar e mare spatiul de la urdinis pana in cuib.
Eu pun corpul gol peste folie.

In lazile dadant in loc de rame dadant aveti rame de 3/4, ok .. nu cladesc in spatiul gol?  :)

Spatiul gol este foarte bun pentru ca nu patrund curentii de aer direct in spatiul ocupat de albine, este un tampon termic.
In momentul cand sunt in corpul de sus la zborul de curatire ele merg pe ramele din corpul de jos si ies afara ca din orice stup. Spatiul respectiv nu este o problema pentru ca temperatura oricum este superioara fata de cea de afara si nu sunt deranjate de vant sau precipitatii.

Iernarea pe rame 3/4 pe un singur corp este la fel ca cea din dadant, daca nu mai deficitara.