Cum ajungem la familii puternice in ME

Creat de jonny_it, Noiembrie 23, 2011, 06:38:20 PM

« precedentul - următorul »

orbanstefan64


pharaonu75

Citat din: roi_ag din Noiembrie 23, 2011, 09:15:35 PM
In situatia respectiva se afla inainte s-au cel mult la inflorirea pomilor fructiferi si corpurile nu sunt
full de albina sa aiba conditii de roit. Un indiciu sigur ptr. momentul in care trebuie sa se faca inversarea corpurilor este ponta matcii in ramele din corpul de jos.

Banuiam eu ca inversarea se face in momentul in care matca a trecut in catul de jos, pentru ca in urma inversarii ajunge in catul de sus si familia se dezvolta in acelasi sens, adica in jos!

Ar fi interesant de aflat cum administrati un stup ME de-a lungul anului, adica ce lucrari anume efectuati, ce indicii urmariti pentru a va da seama de lucrarile ce trebuiesc efectuate.
Ma intereseaza in mod special cum pregatiti familiile pentru iernare.
Lasati toate ramele in corpuri?
Cum sunt repartizate rezervele de hrana?
Cum procedati ca familia sa formeze ghemul intre cele doua corpuri sau in corpul de sus!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Pentru ca discutia s-a axat pe ME, voi schimba titlul topicului in CUM AJUNGEM LA FAMILII PUTERNICE IN ME!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

jonny_it

Pentru inceput sa va spun ca idee cum arata stupii:
1. Tip de stup:

1.1. Multietajat, rame de 435 x 230 mm (asta e si stasul pentru ME).
Cate 11 rame in fiecare corp(va explic mai jos de ce 11 si nu 10).

1.2. Fund plin, nu folosesc fund antivarooa pentru ca eu consider ca este inutila. Am folosit o perioada dar dupa ce unii mi-au atras atentia asupra unor aspecte am renuntat, de aceea toti stupii noi(in numar de 200 care sunt in lucru/o parte finalizati) nu au asa ceva - poate o sa vorbim in alt topic despre asta, poate.

1.3. Podisorul este format dintr-o rama de 6 cm inaltime si 2,3 cm grosime acoperita pe toata suprafata cu plasa de sarma(am si cu osb - insa nu cred ca o sa folosesc pe viitor, in special pentru ca am nevoie de plasa respectiva la transport).

1.4. Capac  - cele noi sunt la acelasi nivel cu stupul.

jonny_it

Iarna/Primavara:

Majoritatea familiilor vor ierna pe 2 corpuri, ramele din corpul superior pline cu miere(minim 2 kg) iar jos de preferat sa nu existe prea multa miere.
Am si anul acesta familii care au miere in corpul de jos cat sa iasa in ianuarie, deci vor urca in corpul superior putin mai tarziu decat celelalte.

Familiile care ierneaza pe un corp se intretin asemanator cu cele din stupi dadant doar ca pentru o iernare mai buna le pun cate un corp cu cateva rame(3-4) sub corpul unde ierneaza. Ramele trebuie sa fie pline cu miere.

In ambele cazuri in corpul unde iernez elimin din ramele in plus. O familie normala poate sa stea fara probleme mari cu toate ramele dar se observa diferente in dezvoltare primavara; familiile care au cuibul mai strans se dezvolta mai repede si cu mai putine riscuri de a prelua anumite boli, valabil la orice tip de stup.

Oricum eliminarea ramelor se face toamna si merge destul de repede(linistit pot pregati pentru iarna 60 de familii pe zi).

Iarna cu exceptia unor verificari auditive(am un furtum de plastic, 1 mm grosime 1 cm diametru, si 50-60 cm lungime) + fotografii  :) nu fac alte lucrari.
Nu pun turte preventiv asa cum fac unii deoarece nu fac decat rau si uzeaza inutil albinele(iarna nu se observa dar primavara da).
Oricum in zona iernile sunt destul de reci(una din vetre este destul de sus pe munte).

Primavara(prin martie) odata cu venirea primelor zile calduroase se fac si primele verificari; acestea constau in ridicarea podisorului si examinarea familiei de albine fara a ridica ramele(se urmareste sa nu existe diaree sau familii fara matci - cam atat).

Dupa ce se incalzeste mai bine pe masura se ocupa 1 corp de albine(de obicei su 2-3 saptamani inainte de inflorirea pomilor fructiferi) unde este cazul(in functie de an, dezvoltarea familiei si multe alte detalii - inversarea nu se face de dragul inversarii!) se face inversarea corpurilor. In corpurile noi de obicei pun si 3-4 faguri artificiali(in lateral si nu in centru).


andrei_calinescu

Citat din: pharaonu75 din Noiembrie 23, 2011, 08:58:58 PM
Cand anume faceti inversarea corpurilor si care este logica acestei inversari.

Intreb asta pentru ca la sfarsitul iernii familia de albine este in catul de sus, deci de aici incepe matca sa depuna oua!
Pe masura ce ramele sunt umplute cu oua si puiet, matca se deplaseaza spre corpul de jos! Asa mi se pare logic, pentru ca in salbaticie asa se intampla, familia se dezvolta in jos, nu in sus!
Locul puietului eclozionat primul, din corpul de sus, este luat de nectarul adus din camp.
Daca se face inversarea acum, in catul de jos vom avea putin spatiu de ouat si nectarul adus din camp si depozitat in preajma puietului, iar in catul de sus vom avea rame goale.
Asta cred ca baga familia in frigurile roitului.
De aceea va intreb cum anume alegeti momentul optim pentru inversare!

Salut,

Pentru orice tehnica de lucru exista aspectul scolastic si cel din teren.
Scolastic asa e in toate cartile, manualele, inversezi , pui caturi iar mai inversezi, etc.
In teren e alta treaba.
ME-ul e imbratisat pe cale larga in tarile care utilizeaza pe de-o parte Ligustica(efective masive primavara timpuriu) iar pe de alta parte cu primaveri timpurii(polen din ianuarie).

Lucrand cu diversi fermieri din diverse colturi ale Frantei, se diferentiaza tehnici diferite in functie de rasa folosita, si ritmul de dezprimavarare.

Nu esti obligat sa faci inversari. Ce asigura ME-ul e tocmai un "turn" natural de dezvoltare al coloniei.
Un ME cu 2 corpuri asigura un spatiu de pontaj ideal. Fara inversare.
Inversarea nu se preteaza la rasa carpatina si la clima noastra.
Iernezi cu un corp  jos gol si al doilea deasupra in care matca incepe ponta. Foarte bine, il lasi asa, pana inainte de rapita sau primul cules, dupa care ii adaugi corpul 3 de stransura.

Inutilitatea inversiunii a fost explicata magistral de d-l Gica Romanescu pe stuparitul.  Ideea e ca corpul 1 nu are nimic in el sau putin puiet. Corpul 2 e plin cu puiet si coroane de miere.
Daca faci inversarea fragmentezi cuibul. Adica imaginea turnului ar fi: puiet jos - coroane de miere la mijloc si iar puiet sus.
E atipic genetic vorbind. De aceea se intampla stagnarea coloniei.

Lucurl ideal cu ME la noi e cuib din 2 corpuri neinversate si al treilea de stransura, cu sau fara Hanneman intre cuib si catul(caturile) de stransura.
Asta e parerea mea si asa voi exploata ME-urile in Romania.

PS Nici in Franta nu facem inversari sistematic, din comoditate lasam matca sa urce si coboare cum vrea ea. Spatiu are berechet.

jonny_it

Vara

Majoritatea familiilor la 15-20 mai de obicei ocupa bine ambele corpuri(22 rame total: puiet + polen + miere). Atunci se pune al 3-lea corp, care se pune peste cele 2 corpuri si este recomandat ca doar ramele marginase sa fie cladite, in rest toate ramele pot fi faguri artificiali sau rame claditoare.
Matca sigur nu va urca in al 3-lea corp deoarece are spatiu suficient in corpurile de jos. Pe masura ce se incalzeste matca nu mai are tendinta sa urce(asa cm face primavara). In unele cazuri este necesara si o inversare a corpurilor inainte de a pune al 3-lea corp.
Unii apicultori folosesc rame de 1/2 in loc de rame ME. Eu nu cred ca este o idee buna pentru ca necesita mai mult timp la extractie si lucrari suplimentare, asta ca sa nu mai vorbim de un numar aproape dublu de rame de cat.
Ramele din corpul 3 am grija sa fie intotdeauna rame noi sau faguri artificiali. Au fost ani cand familii puternice au cladit peste 15 rame ME/rame claditoare.

Sa va spun de ce folosesc 11 rame. In corpul al 3-lea intotdeauna pun si cate 2 rame claditoare pentru a da de lucru tot timpul albinelor tinere + pentru a avea ceara. La fel cum si in corpul al 2-lea tin 1 sau 2 rame claditoare pentru a combate varooa(mult mai eficient decat alte metode!).

De obicei ramele claditoare sunt rame care au hranitor; se deosebesc mai usor, si au si alt scop.

bucovineanu

"Am si anul acesta familii care au miere in corpul de jos cat sa iasa in ianuarie, deci vor urca in corpul superior putin mai tarziu decat celelalte."
Ce se intampla cu o asemenea familie daca regina incepe ouatul pe ramele de jos?

jonny_it

Citat din: andrei_calinescu din Noiembrie 23, 2011, 09:53:49 PM
Salut,

Pentru orice tehnica de lucru exista aspectul scolastic si cel din teren.
Scolastic asa e in toate cartile, manualele, inversezi , pui caturi iar mai inversezi, etc.
In teren e alta treaba.
ME-ul e imbratisat pe cale larga in tarile care utilizeaza pe de-o parte Ligustica(efective masive primavara timpuriu) iar pe de alta parte cu primaveri timpurii(polen din ianuarie).

Lucrand cu diversi fermieri din diverse colturi ale Frantei, se diferentiaza tehnici diferite in functie de rasa folosita, si ritmul de dezprimavarare.

Nu esti obligat sa faci inversari. Ce asigura ME-ul e tocmai un "turn" natural de dezvoltare al coloniei.
Un ME cu 2 corpuri asigura un spatiu de pontaj ideal. Fara inversare.
Inversarea nu se preteaza la rasa carpatina si la clima noastra.
Iernezi cu un corp  jos gol si al doilea deasupra in care matca incepe ponta. Foarte bine, il lasi asa, pana inainte de rapita sau primul cules, dupa care ii adaugi corpul 3 de stransura.

Inutilitatea inversiunii a fost explicata magistral de d-l Gica Romanescu pe stuparitul.  Ideea e ca corpul 1 nu are nimic in el sau putin puiet. Corpul 2 e plin cu puiet si coroane de miere.
Daca faci inversarea fragmentezi cuibul. Adica imaginea turnului ar fi: puiet jos - coroane de miere la mijloc si iar puiet sus.
E atipic genetic vorbind. De aceea se intampla stagnarea coloniei.

Lucurl ideal cu ME la noi e cuib din 2 corpuri neinversate si al treilea de stransura, cu sau fara Hanneman intre cuib si catul(caturile) de stransura.
Asta e parerea mea si asa voi exploata ME-urile in Romania.

PS Nici in Franta nu facem inversari sistematic, din comoditate lasam matca sa urce si coboare cum vrea ea. Spatiu are berechet.

Nu se fragmenteaza nici un cuib, in special la familiile puternice unde in corpul superior ramele din centru nu au deloc sau aproape deloc miere.
Totusi repet inca odata: inversarea nu se face de dragul inversarii, ea se face doar acolo unde este cazul si stim sigur ca aduce un plus de albina si nu un minus.
Iti dai seama unde este cazul doar dupa ce testezi, altfel nu prea ai cum. Teoria unora ca in zona noastra nu este cazul, un argument fiind ca este mult mai rece primavara fata de locurile unde s-a practicat pentru inceput aceasta metoda de intretinere este total neadevarata(va pot spune si teoretic bazat pe ce scriu si altii, de exemplu rusii, sau chinezii) dar va pot confirma si eu care nu numai ca sunt prin Romania dar sunt si intr-o zona de munte.
Si bunicamiu imi zice uneori unele lucruri, si cu toate ca are 60 si ceva de ani de apicultura(+ cercetare) de multe ori daca discutam putin mai in detaliu si raportat la conditiile actuale isi revizuieste parerea.
Deci hai sa ii lasam sa se ocupe de nepoti si noi sa ne vedem de apicultura.



andrei_calinescu

Salut Johny,

Am cateva intebari. Cum procedezi ca sa fii sigur ca ghemul se "agata" si de corpul 2 cand ii pui la iernat?
La familiile irnate pe mai putin de 10 rame, lasi acelasi nr de rame si in corpul de jos?

Ai spus ca la coloniile care ierneaza pe 1 corp , introduci sub acesta un corp care sa aiba obligatoriu cateva rame cu miere. Care e scopul acestei mieri?

Ai folosit vreodata familii ajutatoare la ME?
Multumesc frumos.
Misto subiectul.

Kov iulian

Citind tot ce sa scris aici mi-am dat seam ca mai am de invatat in cea ce priveste lucrul cu stupi ME  :smile: :smile: :smile:

jonny_it

Citat din: bucovineanu din Noiembrie 23, 2011, 10:03:57 PM
"Am si anul acesta familii care au miere in corpul de jos cat sa iasa in ianuarie, deci vor urca in corpul superior putin mai tarziu decat celelalte."
Ce se intampla cu o asemenea familie daca regina incepe ouatul pe ramele de jos?

Vorbim de familii foarte puternice(alea slabe deja sunt sus de multa vreme pentru ca au un consum mai ridicat raportat la numarul de albine) deci odata cu venirea primaverii va avea cuibul format in ambele corpuri. Asemenea situatii sunt destul de rare pentru ca in mod normal toamna in corpul de jos este plin cu puiet iar sus este miere+polen si uneori urme de puiet. Totusi daca toamna este lunga si secetoasa aici in zona intotdeauna se aduc cantitati destul de mari de miere din mlastinile zin zona si faneata. Daca am lasat cata miere era necesara si nu iau 1-2 rame din corpul de sus sa creez spatiu(vorbim de momentul cand totul este plin) mierea respectiva o sa fie pusa jos, ceea ce o sa ma derajneze la cresterea de puiet; de aceea in astfel de ani ridic cate 1 - 2 rame si pun rame goale in corpul superior.

Oricum cel mai bun indicator este cantarul! .. nu se fac verificari inutile pentru a verifica daca este sau nu cules.

andrei_calinescu

Johny ,sunt de acord cu tine ca la tine la coloniile puternice nu se fragmenteaza cuibul.
Pana anul asta am ingrijit o stupina situata in jud Cluj,in zina subcarpatica, cam ca la tine.
Cu colonii pe rama Dadant 1/1.
Salcamul acolo infloreste spre 25 mai sau inceputul lui iunie.
Normal ca nu mai ai coroane de miere nici in Dadant dar in Langstroth.

Abordarea mea care nu are neaparat in vedere inversarea vizeaza zona de sud, unde in 20 aprilie infloreste rapita(ca anul asta).  In perioada asta sigur vei avea coroane in corpul de sus, mai ales ca sunt sanse sa bage ceva si dela fructiferi sau din stimularile facute timpuriu.

De-aia spun ca e discutabila inversarea. 
Eu privesc ME-ul ca fiind ideal deoarece ofera o "camera ideala" pentru etalarea matcii.

bucovineanu

Daca la o asemenea familie regina incepe ouatul pe ramele de jos si urmeaza o perioada cu ger, nu mai apuca sa urce in corpul doi. Ramane sa incalzeasca puietul si moare de foame, cu mancarea la numai cativa cm.

jonny_it

Citat din: andrei_calinescu din Noiembrie 23, 2011, 10:10:03 PM
Salut Johny,

Am cateva intebari. Cum procedezi ca sa fii sigur ca ghemul se "agata" si de corpul 2 cand ii pui la iernat?
La familiile irnate pe mai putin de 10 rame, lasi acelasi nr de rame si in corpul de jos?

Ai spus ca la coloniile care ierneaza pe 1 corp , introduci sub acesta un corp care sa aiba obligatoriu cateva rame cu miere. Care e scopul acestei mieri?

Ai folosit vreodata familii ajutatoare la ME?
Multumesc frumos.
Misto subiectul.

Ghemul nu trebuie sa se agate de corpul de sus. O sa fac poze sa vezi familii unde albinele sunt poate la 5 cm sub leatul superior al ramei. Iarna urca fara probleme. Cred ca stiai ca albinele iarna se deplaseaza doar pe verticala, eu spun in plus doar ca pot trece si spatii goale cat timp sunt albine suficiente(minim 4 intervale bine ocupate).
Cand eram mai incepator si urmam sfaturile "expertilor","batranilor" si ai altor "apicultori" iernam rau de tot, adica prin ianuarie eu trebuia sa pun turte. Cea mai buna solutie era sa pun un corp cu 5-6 rame cu miere sau sirop; bineinteles aceasta lucrare nu se facea in ultimul moment! oricum familiile respective urau sus si isi vedeau de viata lor.

La toate familiile care ierneaza pe 2 corpuri in corpul de jos raman toate ramele, doar sus reduc dupa puterea familiei respective.

Care ierneaza pe un corp(foarte putine de obicei) primesc un corp gol, cu cateva rame goale care servesc doar ca "scara" primavara. De multe ori uit(intentionat) sa pun ramele si ierneaza asa. Oricum fara curenti de aer iernarea este mult mai buna si fara probleme.
Rame cu miere pun primavara daca este cazul sa pun al 2-lea corp sub corpul existent mai repede(familii foarte puternice sau familii care au iernat pe un corp - fara corp gol); ramele respective nu se descapacesc!

Am folosit familii ajutatoare dar este destul de complicat, necesita multa manopera si timp. Eu sunt apicultor de weekend(60 - 140 de familii) si nu am timp sa stau sa le gadil(nu am precizat unde) toata ziua.
Si oricum daca peste 90%(in ani gen 2009 si 2011 peste 95%) din familii au fost din iunie si pana in septembrie pe 3 sau 4 corpuri pline cu albine eu cred ca au fost suficiente. Prefer sa ma ocup de un numar mai mare de familii puternice decat de cativa colosi pe 5-6 corpuri, care oricum nu prea pot fi deplasati.