Cum ajungem la familii puternice in ME

Creat de jonny_it, Noiembrie 23, 2011, 06:38:20 PM

« precedentul - următorul »

jonny_it

Citat din: pharaonu75 din Noiembrie 23, 2011, 06:35:06 PM
Citat din: jonny_it din Noiembrie 23, 2011, 06:29:18 PM
Cred ca subiectul potrivit ar fi cum sa ajungem la familii puternice.

Ar putea fi o discutie interesanta!
Deschide un topic separat si descrie metoda folosita de tine!
Si nu fi secretos, dezvaluie toate trucurile! :wink2:

Ok, sa ii dam drumul!

pharaonu75

#1
Va fi interesant, mai ales din prisma faptului ca tu ai stupi ME.
Eu nu am decat stupi DB de 10 si 12 rame, asa ca din domeniul ME nu stiu decat ce am citit prin carti.
Spune repede tot ce stii... =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Mi-e foame! Rau de tot!
Asa ca am mancat un cuvant!
Daca nu era Romikele sa imi dea altul la schimb, ramanea postarea ilogica. =)) =))

P.S. Am modificat!  :thanks:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

#3
Johnny_it, Mape48 si alti posesori de ME... suntem numai ochi si urechi!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kov iulian

 Va pot spune ce am patit eu prima data cand am lucrat cu ME Am avut 2 lazi cuibul il aveam pe rama intreaga iar magazia de miere pe ME , le-am scos in primavara bine , apoi vazand ca au devenit puternice am pus deasupra primului corp magazia de miere 3/4 cu rame in ea ( corpurile aveau in ele jumate rame crescute si jumate rame cu foita de fagure )  am stat am asteptat sa puna miere in ele , ei bine nu sa intimplat asta . Cand ma uit in cuib peste tot erau botci , cuibul era blocat cu miere  . Asa ca in urmatorul an am avut grija sa am in cuib mai multe rame 3/4 iar cand era vremea sa pun caturile luam acele rame 3 sferturi pline cu miere din cuib si le urcam in catul de sus intercalate cu rame noi introduse in stup . Va rog sa nu radeti de mine daca am facut gresit , dar am observat ca daca pui direct pe cuib alt cat plin cu rame albinele nu se vor atinge de ele , albinele trebuiesc cumva pacalite sa le ia in crestere .
( Cu ocazia asta astept sfaturi cum se lucreaza corect cu stupi cu rama intreaga in cuib iar magazia de miere cu rama 3 sferturi , Ma intereseaza in special cum se lucreaza in perioada Martie-Mai cand se introduc caturile )

roi_ag

In 1993 am primit in dar 2 roi pe rama 3/4. Din 1996-2001 am lucrat cu 50  astfel de familii numai pe
2 corpuri.An de an am facut pastoral si datorita multelor deplasari nu am conceput sa folosesc al
3- lea corp. Intotdeauna i-am iernat pe 2 corpuri,cuibul sus ,magazinul jos.

pharaonu75

Cum procedati la iesirea din iarna pentru a stimula dezvoltarea lor?
Faceti inversarea corpurilor sau nu?
Lucrati doar pe 2 corpuri sau acum folositi si al treilea corp?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kov iulian

Citat din: roi_ag din Noiembrie 23, 2011, 08:10:12 PM
Intotdeauna i-am iernat pe 2 corpuri,cuibul sus ,magazinul jos.
Am incercat si eu asta la un stup , dar am regretat pt ca mi-u foarte multe albine iarna .

jonny_it

Citat din: romikele din Noiembrie 23, 2011, 07:45:58 PM
Hai sa invatam lucrul cu ME.
Jonny, ai cuvantul !  :hi:

Scuze de intarziere dar ma bazaie seful la telefon si nu prea pot sa ii zpun ca is pe Apiardeal  :rotfl:

pharaonu75

Citat din: jonny_it din Noiembrie 23, 2011, 08:37:54 PM
Scuze de intarziere dar ma bazaie seful la telefon si nu prea pot sa ii zpun ca is pe Apiardeal  :rotfl:
De ce, el este pe Stuparitul? =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

roi_ag

Citat din: pharaonu75 din Noiembrie 23, 2011, 08:26:02 PM
Cum procedati la iesirea din iarna pentru a stimula dezvoltarea lor?
Faceti inversarea corpurilor sau nu?
Lucrati doar pe 2 corpuri sau acum folositi si al treilea corp?
Ca l-a orice stup. Stimulare turte, stimulare sirop,cand cuibul este complet (7-8 rame puiet) se inverseaza caturile.Am lucrat numai cu 2 corpuri .

pharaonu75

Cand anume faceti inversarea corpurilor si care este logica acestei inversari.

Intreb asta pentru ca la sfarsitul iernii familia de albine este in catul de sus, deci de aici incepe matca sa depuna oua!
Pe masura ce ramele sunt umplute cu oua si puiet, matca se deplaseaza spre corpul de jos! Asa mi se pare logic, pentru ca in salbaticie asa se intampla, familia se dezvolta in jos, nu in sus!
Locul puietului eclozionat primul, din corpul de sus, este luat de nectarul adus din camp.
Daca se face inversarea acum, in catul de jos vom avea putin spatiu de ouat si nectarul adus din camp si depozitat in preajma puietului, iar in catul de sus vom avea rame goale.
Asta cred ca baga familia in frigurile roitului.
De aceea va intreb cum anume alegeti momentul optim pentru inversare!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

roi_ag

In situatia respectiva se afla inainte s-au cel mult la inflorirea pomilor fructiferi si corpurile nu sunt
full de albina sa aiba conditii de roit. Un indiciu sigur ptr. momentul in care trebuie sa se faca inversarea corpurilor este ponta matcii in ramele din corpul de jos. 

Kov iulian

Citat din: pharaonu75 din Noiembrie 23, 2011, 08:58:58 PM
Cand anume faceti inversarea corpurilor si care este logica acestei inversari.

Pe masura ce ramele sunt umplute cu oua si puiet, matca se deplaseaza spre corpul de jos! Asa mi se pare logic, pentru ca in salbaticie asa se intampla, familia se dezvolta in jos, nu in sus!
Locul puietului eclozionat primul, din corpul de sus, este luat de nectarul adus din camp.
Daca se face inversarea acum, in catul de jos vom avea putin spatiu de ouat si nectarul adus din camp si depozitat in preajma puietului, iar in catul de sus vom avea rame goale.

Intro oarecare masura stiam asta , dar lazile si ramele ma impiedicau sa fac asta .( sa nu va suparati ca ma bag si eu in seama dar vreau sa invat  ) :hi:

jonny_it

Citat din: pharaonu75 din Noiembrie 23, 2011, 08:42:35 PM
Citat din: jonny_it din Noiembrie 23, 2011, 08:37:54 PM
Scuze de intarziere dar ma bazaie seful la telefon si nu prea pot sa ii zpun ca is pe Apiardeal  :rotfl:
De ce, el este pe Stuparitul? =)) =))

Nu, e norvegian, astia in loc de albine cresc pinguini in stupi! ... la ei un stup agresiv e ala care in loc de pinguin are un urs polar  :)

.. Gata, descriu pe scurt(sper ca o sa fie si clar) modul meu de lucru, asa cum e, cu bune si cu rele(mai am de invatat); deci cum zice si la TV: Nu incercati asa ceva acasa!  :rotfl: