Cladirea ramelor de catre albine

Creat de cocobeny, Iunie 22, 2011, 09:57:16 PM

« precedentul - următorul »

Florin_Dan

Eu am folosit rame oarbe, dar una intreaga este prea mare consuma prea mult pentru a o cladi. Cea folosita de Marin din Serbia mi se pare mult mai buna, mai economa. Si eu am sa fac asemenea rame anul acesta.

Porfy66

Rama oarba se pune prima din marginea stupului. Eu personal folosesc pe post de rama oarba o rama de cat de 1/2 cladita. In partea cladita v-a depune miere, iar sub rama in spatul liber v-a construi fagure cu celule de trantori.
:hi: :hi: :hi:

cocobeny

Se poate sparge cuibul cu foite in perioada acesta, (întâi mai), la familiile m-ai puternice, sau este prea devreme?  :hi:
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

dorindafi

daca este cules, da
daca nu este cules stai cuminte indiferent cum e familia
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

romikele

Spargerea cuibului se poate face cu succes deplin doar in timpul marelor culesuri, in special la salcam.
Putina rabdare si se poate trece la aceasta operatiune, dar numai la familiile puternice.

cocobeny

Mersi mult de sfaturi, am sa mai astept, o sa le pun foite la marginea cuibului cate una.
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

romikele

In plin cules la salcam, la familiile bine dezvoltate, se pot introduce cate doua foite la crescut, una langa prima rama cu puiet capacir si cealalta in mijlocul cuibului (spargere).

marius_vfp

salut , in cazul in care nu dispunem de rame cladite mici 1/2 pentru cat , cand e momentul propice pentru introducerea lor (adica foitze) si cum e mai bine de procedat , vorbesc de stupi pe 10 rame dadant.
o zi buna
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

bucovineanu

Daca exista cules mediu, ramele cu foi pentru cat se pot introduce in cuib si vor fi lucrate cu celule de albine si completate in partea de jos cu celule de trantor, care se taie. Daca avem cules intens, putem pune catul cu rame cladite intercalate cu foi, sau daca familia e puternica si culesul intens putem pune catul numai cu foi.

ceausescu95

eu nu am avut deloc rame de cat 1/2 si leam dat cam cu doua saptamani inainte de cires ceva sirop si le-am pus cate o rama mi-au cladit foarte fumos aproape doar celule de lucratoare si sirop nu leam dat mult,am zis sa fac un test,in prezent am vreo 26 de rame cladite de 1/2 de la trei familii medii.

Bătrânul

Primavara cel mai regulat si mai lung cules este la floarile de meri. Atunci incepe cladirea ramelori. Cladirea adevarata se face in cuib. Pentru cei care nu au rame cladite pentru caturi :  1)puneti o cutie coala in locul stupului , 2) puneti in ia o rama cu pasture la margine dupa care rama cu Regina pe puiei necapacit  si o rama cladita buna de ouat. Complectati cuibul cu sapte rame cu FOITA de ceara. Puneti gratie Haneman peste si asezati restul ramelori in corpul de sus  pe care limitati cu diafragma . Dupa diafragma folie jos si folie peste rame. Militez pentru o singura marime de rame si cutii tocmai pentru interschimbabilitate. In cat ramele se cladesc anevoios si la salcim mai incet decit necesarul pentru cules. Succes ! ^:)^ ^:)^

Bătrânul

Pentru cei cu reme 1/2 se pot folosi doua corpuri de 1/2 jos . Corpurile de 1/2 reduse (idee furata de mine de la PUPEMEA alias IOAN GUIST ) sint ideale pentru cladirea ramelori de cat in cuib . IOANE iti multumimpentru idee.  :hi:

aportase

Am inteles ca stimulati cu APIINVERT, cat de sanatos este pentru albine si om ? am citit tot in acest forum, precum ca, APIINVRT are fructoza din porumb modificat genetic si, contine HMF.

Este mai bun siropul 1/1 din zahar obtinut din sfecla ?
Adrian PORTASE
Ferma SOLARIS
http://www.fermasolaris.ro

Obombo

Aici se vorbeste despre cladirea ramelor, pune intrebarea in discutia respectiva. Apiinvertul contine zaharoza, glucoza si fructoza, restul e abureala de-a concurentei.

aportase

Citat din: Obombo din Mai 27, 2012, 07:33:37 PM
Aici se vorbeste despre cladirea ramelor, pune intrebarea in discutia respectiva. Apiinvertul contine zaharoza, glucoza si fructoza, restul e abureala de-a concurentei.

Pai la claditul ramelor ma refer, ca supliment...
Adrian PORTASE
Ferma SOLARIS
http://www.fermasolaris.ro