Curiozităţi

Creat de cristi ciuc, August 10, 2010, 06:16:09 PM

« precedentul - următorul »

cristi ciuc

În iunie am prins un roi, cred terţiar, judecând după cantitatea de albină, care a avut o evoluţie sinuoasă. După stimularea cu sirop, care a fost disproporţionată, în comparaţie cu puterea roiului, m-am trezit că a dispărut matca, iar explicaţia cred că este, declanşarea furtişagului şi omorârea mătcii (probabil).
Cum am hotărât să experimentez în continuare pe bietul roi, am lăsat ca evoluţia naturală să-şi urmeze cursul, astfel că au apărut botcile de salvare, apoi puietul, am mai ajutat cu rame cu puiet căpăcit de la alţi stupi şi tot aşa....
Ştiu că nu are nicio perspectivă acest roi, cum probabil îmi veţi spune foarte mulţi, dar altceva m-a nedumerit cu privire la acesta şi aş vrea să întreb. În această familie au apărut şi nişte albine ciudate (într-un procentaj foarte mic). Acestea sunt mai mici şi nu au obişnuitele inele care predomină la albinele majoritare, ci abdomenul este de culoare neagră.
Care credeţi că este explicaţia?

crisbee

cred ca sunt albine batrane, uzate. am si eu .

Florin-braileanul (FlorinI)

posbil si de la atata soare... ele nu se bronzeaza? :rotfl:

sau matca.... :uimit:

stiti cum isi defineau barbatii dorinta pentru copilul ce era in burta mamei?
in sec XIX, orice, numai armata sa faca
in sec XX, orice numai al meu sa fie
in sec XXI, oricum, numai negru sa nu fie...

:rotfl: :rotfl: :rotfl:
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

stefan1

  Poze, poze. In cazuri foarte rare s-au intalnit doua specii de albine mai mult sau mai putin apropiate, care convietuiesc in aceeasi familie. Asta daca nu este vorba doar de banala fecundare a matcii cu un trantor mai fistichiu, de pe la vecini.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)