inmultirea roiurilor

Creat de LAZAR VASILE-CORNEL, Aprilie 17, 2016, 11:11:57 AM

« precedentul - următorul »

marius_vfp

De preferabil ar fi ca botca sa fie ceva mai sus pe rama , acum pe frigurile astea  botca trebuie sa fie incalzita bine de albina , insa albina se retrage sus pe rame si lasa botca descoperita si raceste , pe rama aia mai ai ceva botci descapacite lasale sa fii sigur ca isi pot face inca o matca buna .
Spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

merak

Botca se pune pe rama din mijloc fix deasupra puietului nu intre speteze. Albina se lasa in jos la frig si matca ramane descoperita. Am patit.

oroles

Citat din: marius_vfp din Mai 16, 2016, 04:27:04 PM
....pe rama aia mai ai ceva botci descapacite lasale sa fii sigur ca isi pot face inca o matca buna .
Si ce te faci daca mai roiesc iarasi, si iarasi... (roi secundar, tertiar etc.)?
Eu as lasa doar doua mai frumoase.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

LAZAR VASILE-CORNEL

Citat din: marius_vfp din Mai 16, 2016, 04:27:04 PM
De preferabil ar fi ca botca sa fie ceva mai sus pe rama , acum pe frigurile astea  botca trebuie sa fie incalzita bine de albina , insa albina se retrage sus pe rame si lasa botca descoperita si raceste , pe rama aia mai ai ceva botci descapacite lasale sa fii sigur ca isi pot face inca o matca buna .
Spor
Doar una o fost dar a iesit luni trebuia sa iasa la inperechiat doar ca a fost vremea cam rea.multumesc
SANATATE SI MULT NOROC.

LAZAR VASILE-CORNEL

Citat din: merak din Mai 17, 2016, 07:56:03 AM
Botca se pune pe rama din mijloc fix deasupra puietului nu intre speteze. Albina se lasa in jos la frig si matca ramane descoperita. Am patit.
botca aia nu eu am pusa ele siau traso singure am mai avut vreo 8 mai sus dar leam rupt cind erau mai mici.
SANATATE SI MULT NOROC.