STUPUL DADANT CU 12 RAME SI 2 MAGAZII DE 1/2 aspect,capacitate si ...

Creat de milu56, Iulie 01, 2009, 03:40:43 AM

« precedentul - următorul »

milu56

Ramele noi dadant,care le-am prezentat,am facut schite,detalii si dimensiuni.

milu56

Miere aromata si cu o savoare de eucalipt,un gust usor mentolat.

DAF.

daca sunteti binevoitor postati poze cu toate partile componente ale stupului :hi:

milu56

Am sa fac si mai detailat,cu poze si mai multe explicatii,dar asa incet,printre lucrarile ce le am cu stupii.

milu56

Asa mi-ar placea sa am timp la dispozitie sa ajut toti apicultorii,am vazut multi stupari priceputi dar nu aveau stupi corespunzatori se chinuiau,nu avea cine sa la dea o idee doar.
[youtube=600,480]http://www.youtube.com/v/http://www.youtube.com/v/pqjnPJPT9LE&hl=en&fs=1&rel=0&color1=0xe1600f&color2=0xfebd01&border=1">http://www.youtube.com/v/pqjnPJPT9LE&hl=en&fs=1&rel=0&color1=0xe1600f&color2=0xfebd01&border=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="660" height="525">[/youtube]

milu56

Citat din: DAF.daca sunteti binevoitor postati poze cu toate partile componente ale stupului :hi:

   Sa sti ca sunt binevoitor,dar un tamplar poate sa inteleaga,dar daca nu esti tamplar este mai greu,cand ai avea o lada complecta atunci ar fi mult mai usor de o copiat.Este la Sibiu o fabrica de stupi,acolo poate sa faca dupa aceste schite stupul complect,patronul este in Germania,Wagner se numeste,el lucreaza cu asemenea stup.
  Aici am pozat azi la munte flori de mure,sunt binevenite la albine.

AndreiRN

Mare si greu mi se pare acest model.
Banuiesc ca lada plina duce la 45 - 50 kg.
Si constructia este complexa.

milu56

O sa fac schite si sa dau detalii pentru nucleul cu 6 rame,2 nuclee se pot folosi ca familie de baza,cu 2 matci(multiplele avantaje ale acestui stup).Bineinteles daca o sa am cereri.

milu56

Ok!!! Esti cu experienta de America,ma asteptam sa ne spui cum se transporta stupii acolo,nu cred ca ii incarca manual,orcum o sa dau detalii si in acest sens.
                 Draga Andrei RN

milu56

Citat din: milu56
Citat din: AndreiRNMare si greu mi se pare acest model.
Banuiesc ca lada plina duce la 45 - 50 kg.
Si constructia este complexa.

Ai dreptate,mierea este mai grea decat apa,sunt multi apicultori cae i-si doresc sa aiba stupi grei adica puternici si plin cu miere,ce conteaza 2 rame in plus sau in minus,vedem avantajele multiple care le are,dar orcum este egal la capacitate si greutate cu stupul multietejat cu 3 corpuri.Deci sunt 2 modele mondiale la capacitate aproximativ egala.Dar sunt multi apicultori in Romania care au experienta si prefera iernarea pe rama dadant,mai mult: cea mai superioara miere se obtine din magazia de recolta.

teoalbina

Citat din: AndreiRNMare si greu mi se pare acest model.
Banuiesc ca lada plina duce la 45 - 50 kg.
Si constructia este complexa.
Sa inteleg ca e vorba de ceva asemanator cu urmatorul link: http://teoalbina.blogspot.com/ ?

AndreiRN

Citat din: milu56Ok!!! Esti cu experienta de America,ma asteptam sa ne spui cum se transporta stupii acolo,nu cred ca ii incarca manual,orcum o sa dau detalii si in acest sens.
                 Draga Andrei RN
Pai amatori iitransporta cu mana si profesionisti cu paletul de 4 famili cu stivuitorul.
Uni au trecut deja la cutii de 8 rame deoarece se ierneaza mai bine in spatiul mai mic.

milu56

Citat din: AndreiRN
Citat din: milu56Ok!!! Esti cu experienta de America,ma asteptam sa ne spui cum se transporta stupii acolo,nu cred ca ii incarca manual,orcum o sa dau detalii si in acest sens.
                 Draga Andrei RN
Pai amatori iitransporta cu mana si profesionisti cu paletul de 4 famili cu stivuitorul.
Uni au trecut deja la cutii de 8 rame deoarece se ierneaza mai bine in spatiul mai mic.
In Romania iernam 2 familii intrun stup de 12 rame,foarte bine ierna.

stefan1

Eu si acum mai iernez unii roi cate doi in lazi de 16 rame.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

AndreiRN