maturatoare miere

Creat de dragos2006, Mai 21, 2009, 10:23:58 PM

« precedentul - următorul »

filip

Am sita pe galeata sub storcator.Apoi mierea trecuta prin TIFON direct pe  bidon de 35 ,65 litri.Dupa o saptamana se spumeste mierea .Apoi o asez cu bidoanele in loc uscat.
Cand o folosesc iau cu lingura eventualele impuritati.
Apropos,
Cunoscatorii accepta bucatele de ceara si polen in miere :D
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Alutus

#16
Citat din: jonny_it din Februarie 28, 2012, 12:18:08 PM
Citat din: Alutus din Februarie 28, 2012, 11:33:08 AM
Are cineva cunostinta despre maturatoare (de fapt oale de umplere )din inox cu capacitate maxima de 18 litri? Ori si-a confectionat cineva?
18 litri? La ce ar folosi asa ceva?
Un maturator decent ar trebui sa aiba cel putin 100 de litri, asta in caz ca ai 5-20 de familii. Daca ai 100 deja vorbim de mai multe maturatoare de capacitate mare, pompa pentru miere, etc  :)
. Greseala. Am vrut sa spun 18 Kg .Ma refer la asa zisul maturator care de fapt este o oala de umplere a borcanelor. De ce max  18 kg. Pt a putea fi manevrat cu usurinta de catre toti membri familiei. Oferta firmelor din Ro este de 10 l (cc 14 kg), dar din plastic (galeata) in care nu am incredere, iar cele din inox au minim 30 kg. In tarile din vest  se produc si oale de umplere cu capacitati reduse . Spumarea facuta dupa cateva zile este foarte buna, dar de cele mai multe ori nu mai am timp sa ma ocup de aceata faza.
Sa nu uiti Darie!

bucovineanu

Am doua asemenea bidoane de aprox 20 de litri din inox cu robinet. Se poate pune miere chiar si in peturi fara palnie. Impuritatile care ar mai putea fi in miere se aduna deasupra. Trebuie periodic curatate. Sunt facute in regie proprie.

Alutus

Oalele cumparate de mine sunt fara robinet.
Sa nu uiti Darie!

albinasebes

la oalele de inox cu peretii sanatosi se poate atasa un robinet cu bila f usor
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)