Facultate in Romania

Creat de alex77, Ianuarie 05, 2017, 12:37:24 AM

« precedentul - următorul »

alex77

Se merita sa faci o facultate in Romania?Parinti mei mi-au spus ca ar fi bine ca eu sa ma angajez ca consilier juridic(dupa ce termin Facultatea de Drept) si sa-mi gasesc o alta meserie.Imi place sa fac comentarii legate de anumite teme dar cand e vorba de memora legi eu nu am acea luminita.In afara de asta nu prea am alte alternative.
Stiam ca aceste slujbe in domeniul social te lasa somer sau aste e un mit?
Am cunostinte nule in software dar ma pricep la hardware.Nu ma fac depanator,insa ce pot alege din munci joase?
Singurul job care e platit mai bine este cel de sofer.Asa e in alte tari din cate am observat dar la noi nu stiu cum e.

Closcutz


tassevasi

  Ca  sa te  angajezi  consilier  juridic ,treb sa  fi angajat de o societate  si cum toate  societatile  cauta  numai cu  cel putin 2-3 ani vechime in domeniu  , ai sanse mici .
   Daca  vrei ceva  sigur in  a  avea un loc  de  munca , mergi in politie , armata  si-ti poti urma si alte  studii in continuare in acelasi timp  daca  te simti in stare . 
   Aici faci scoala de  subofiteri , de ofiteri  daca te  descurci ,ori faci dreptul pt  avocat , decit sa   faci o  facultate  si sa nu te  angajezi  .
  Numai bine .

alex77

Pai nu am o conditie sportiva buna si nu cred ca as avea sanse la ofiteri.

oroles

Uite iti recomand o facultate buna si de viitor. Iti recomand Facultatea de Sociologie si Asistenta Sociala din cadrul Universitatii din Bucuresti (sectia sociologie). Eu sunt absolvent al acestei facultati si iti ofera o larga deschidere dupa absolvire. Poti sa faci o multitudine de lucruri si sa te angajezi in multe domenii. In urma cu cativa ani era decretata de un ziar una dintre cele mai inutile facultati. Interesant este ca studiile interne privind insertia aratau ca majoritatatea studentilor erau angajati in domenii foarte bune. Iti dau cateva exemple de domenii in care poti sa lucrezi ca absolvent al acestei facultati: administratie publica/locala, cercetare de piata, institutii de statistica, educatie, marketing, resurse umane (am foarte multi colegi care lucreaza in acest domeniu), institute/firme de sondare a opiniei publice, domeniul bancar, relatii publice (PR), relatii internationale si de ce nu in Guvern (Sorin Grindeanu e fost profesor de sociologie).
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

alex77

Consilier scolar e aceasi denumire pentru psiholog?

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani