Bacalaureat 2016

Creat de alex77, August 18, 2016, 10:09:51 PM

« precedentul - următorul »

alex77

De ce comisia de evaluare le-a dat ca subiect la limba si literatura romana un roman in perioada interbelica?
Ii inteleg pe acei adolescenti care erau nedumeriti care au scris despre Morometii doar ca termenul interbelic i-a incurcat pe elevi la acest examen.De cand istoria este legata de literatura romana si de ce  se s-au publicat astfel de modele la examen?
Chiar trebuie sa completezi toata fisa acea cu sub.1,2 si 3 doar pentru a obtine o nota mare?De ce nu pot face doar 2 subiecte?

oroles

Fiule, daca pe vremea mea dadea subiecte asa de simple la limba romana nici nu mai invatam... Daca voi nu stiti ce inseamna "interbelic", ce sa mai spun... La mine la simulare la bac (2003) am primit de explicat si de facut propozitii folosind cuvintele flagrant/fragrant. Daca pe primul cred ca il stii (dar nu il folosesti corect!), al doilea punt pariu ca nici nu te-ai gandit ca vine de la englezescu "fragrance" care inseamna parfum. :D Din pacate nu gasesc subiectele ca sa vezi si tu cum se da un bac serios, nu glume ca acum.

Vedeam un studiu recent care anunta ca peste 80% din elevi nu au citit nicio carte. Carti gen "Morometii" fac parte din literatura obligatorie. Cine nu le citeste nu poate sa emita pretentii ca are un minim de cultura generala...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Closcutz

Tinere Alexandru mai e si munca o varianta de luat in seama! Invatatura e precum carnea de porc!

RazvanTi

"daca le-as da astora in teza subiectele de vi le dadeam voua in banalele lucrari de control nu ar lua niciunul peste 2. Traim din pacate intr-o tara de prosti..."
astea sunt cuvintele fostului prof de fizica din liceu...
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

Cristel

 Declaratii socante ale rectorului celei mai mari universitati din Romania: Oamenii lipsiti de cultura generala si de orizont artistic, oamenii capabili sa rezolve doar probleme limitate alcatuiesc generatia Google, generatia Facebook, generatia SMS sau toate la un loc
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-21247341-declaratii-socante-ale-rectorului-celei-mai-mari-universitati-din-romania-oamenii-lipsiti-cultura-generala-orizont-artistic-oamenii-capabili-rezolve-doar-probleme-limitate-alcatuiesc-generatia-google-.htm
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

stefan1

  Si eu consider situatia Invatamantului de la noi ca o problema cruciala a viitorului tarii. Goana dupa bani care a inebunit toata Romania, se manifesta din plin si in domeniul invatamantului. Plecand de jos, de la nivel de unii invatatori si profesori care deliberat scad stacheta pretentiilor fata de elevi, pentru ca parintii sa le solicite in particular meditatii, de unde profesorii pot castiga binisor, dar ajungand la practica criminala de a admite in facultati candidati foarte slab pregatiti, incapabili sa castige un examen de admitere cinstit, dar care odata inscrisi in invatamantul superior vor plati sume frumusele pentru scolarizare. Si examenele din sesiuni sunt de multe ori formale, pentru ca Universitatile nu vor sa-si piarda clientii care platesc. Apoi vine practica examenelor platite, a lucrarilor de diploma facute pe bani si sustinute numai formal, cu complicitatea examinatorilor. Rezultatul final este dezastros pentru tara: o multime de diplome fara nici o acoperire, oameni care la nici 30 de ani au absolvit 3-4 facultati si au mai multe doctorate. Aceste diplome fara acoperire sunt apoi folosite de posesori pentru a accede in diferite functii de conducere sau a urca in lumea politica, ocupand posturi in care incompetenta lor face un rau imens. La randul lor acesti oameni vor fi cei care fac alte promovari, isi vor alege colaboratori la fel de incompetenti sau dispusi sa dea spagi. O tara care nu stie sa-si promoveze adevaratele modele de competenta si corectitudine, isi pericliteaza in cel mai mare grad propriul viitor.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

alex77

Citat din: Cristel din August 26, 2016, 02:03:53 PM
Declaratii socante ale rectorului celei mai mari universitati din Romania: Oamenii lipsiti de cultura generala si de orizont artistic, oamenii capabili sa rezolve doar probleme limitate alcatuiesc generatia Google, generatia Facebook, generatia SMS sau toate la un loc
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-21247341-declaratii-socante-ale-rectorului-celei-mai-mari-universitati-din-romania-oamenii-lipsiti-cultura-generala-orizont-artistic-oamenii-capabili-rezolve-doar-probleme-limitate-alcatuiesc-generatia-google-.htm
Este si la fizica o stire:
http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Bac+2016/Bacalaureat+2016+petitie+subiect+gresit+fizica
si in afara de asta au facut si o petitie:
https://petitieonline.net/petitie/65684155

oroles

Citat din: stefan1 din August 27, 2016, 06:43:04 AM
  Si eu consider situatia Invatamantului de la noi ca o problema cruciala a viitorului tarii. Goana dupa bani care a inebunit toata Romania, se manifesta din plin si in domeniul invatamantului. Plecand de jos, de la nivel de unii invatatori si profesori care deliberat scad stacheta pretentiilor fata de elevi, pentru ca parintii sa le solicite in particular meditatii, de unde profesorii pot castiga binisor, dar ajungand la practica criminala de a admite in facultati candidati foarte slab pregatiti, incapabili sa castige un examen de admitere cinstit, dar care odata inscrisi in invatamantul superior vor plati sume frumusele pentru scolarizare. Si examenele din sesiuni sunt de multe ori formale, pentru ca Universitatile nu vor sa-si piarda clientii care platesc. Apoi vine practica examenelor platite, a lucrarilor de diploma facute pe bani si sustinute numai formal, cu complicitatea examinatorilor. Rezultatul final este dezastros pentru tara: o multime de diplome fara nici o acoperire, oameni care la nici 30 de ani au absolvit 3-4 facultati si au mai multe doctorate. Aceste diplome fara acoperire sunt apoi folosite de posesori pentru a accede in diferite functii de conducere sau a urca in lumea politica, ocupand posturi in care incompetenta lor face un rau imens. La randul lor acesti oameni vor fi cei care fac alte promovari, isi vor alege colaboratori la fel de incompetenti sau dispusi sa dea spagi. O tara care nu stie sa-si promoveze adevaratele modele de competenta si corectitudine, isi pericliteaza in cel mai mare grad propriul viitor.
Sunt din sistem si stiu cum e. As spune multe dar ma abtin. In 6 ani de învățământ am vazut multe.  As putea spune ca aveti partial dreptate. Sa nu dam vina numai pe profesori! Legat de chestia cu pregătirea va dau partial dreptate. Insa va dau un exemplu: La unul dintre liceele la care sunt profesor se face pregatire gratuita pentru elevi. Dupa ore ramaneau profesori de matematica si limba romana sa le ofere meditatii gratuite elevilor. Acei profesori nu erau platiti pentru munca aceasta. Nu va spun ca de multe ori in clase, la aceste meditatii erau mai mulți profesori decât elevi. E o variantă mai frumoasă de a spune ca nu venea nimeni la aceste meditatii. Orarul meditatiilor era afisat la intrarea in unitate. Barurile de langa licee erau pline. Despre chestia cu pregatirea platita... Ma buseste rasul! La liceele slabe nu se interesează niciun un elev de pregătire platita. Liceele slabe au o problema: lipsa elevilor. Ce se întâmplă cand nu sunt elevi? Dispar locuri de munca. Tu ca profesor intr-un liceu slab, daca lasi corigenti iti tai singur craca de sub picioare. Iti dispare postul si dai din buze. Sa nu mai spun ca sistemul este finantat pe cap de elev. Un elev in minus înseamnă bani mai putini la  salarii. De aceea apare acea scadere a stachetei despre care vorbiti, nu din vina profesorilor. Vorbesc de pe pozitia unui profesor care preda la 2 licee (unul de top 4 si unul care este al doilea din coada). Da, am profesori care fac pregatire platita cu elevii. E vorba de liceul bun. Insa nu am vazut un profesor care sa lase corigent un elev care merita sa treacă. Au trecut demult acele vremuri. Acum se duce elevul la ISJ si te reclamă ca nu l-ai evaluat corect. Si sa vezi apoi comisii peste comisii! Iarasi, putini profesori din cei care fac pregatire acasă se încurcă cu elevi slabi. De regulă, pregătire platita solicita elevii buni pentru care media contează la facultatea pe care si-o doresc. Am vazut si profesori care luau la pregatire doar pentru bani, insa nu ii obligau si nici nu erau constransi in vreun fel. Elevii vin la liceu cu diferente mari. Cei din rural sunt mult mai slabi. Cum sa ridici stacheta cu ei? Trebuie sa predai sa inteleaga si cel mai prost. Nu poti preda doar pentru cei buni... Asa iti scade nivelul. Anul acesta i-am predat unei fete de la tara, mediocra si cu ceva probleme in familie. Le-am spus colegilor ca eu vreau sa o trimit la olimpiadă si profesoara de romana a zis "Ai grija ca e tuta". Era maniera ei de a spune ca ne face liceul de ras. Am lucrat destul de mult cu ea si a luat premiul al treilea pe judet. Mie mi-a placut ca tot ce spuneam baga la cap si avea atitudinea potrivită. Va spun sincer ca in fiecare elev poți găsi un geniu. Important este sa aiba atitudinea potrivită.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

alex77


Vorbesc de pe pozitia unui profesor care preda la 2 licee (unul de top 4 si unul care este al doilea din coada).
[/quote]
Proful meu de fizica este cel care preda la 2 licee la unul slab si la unul bun.Nu stiu cum sta treaba la liceul bun dar stiu ca la liceul slab la o clasa a lasat jumatate de clasa corijenti.Cat despre partea aceea ca i se reduce salariul nu cred ca il afecteaza daca are pile.

pistol28

"La liceele slabe" acestea sunt fostele scolii profesionale unde se intra cu media < de 5 ?
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

alex77

Citat din: pistol28 din August 28, 2016, 09:00:07 PM
"La liceele slabe" acestea sunt fostele scolii profesionale unde se intra cu media < de 5 ?
Acum mai nou sunt liceele tehnice(tehnologice).Te-ai uitat la ce note au luat la EN acesti repartizanti?Sunt sub 5...Doar unele profile de acolo sunt peste 5 si 6 acestea fiind:productie media,mate-info,filologie si electronica mai rar.La electronica in unele orase aceasta sectie e categorizata ca fiind mediocra si plina de oameni care nu apreciaza cartea,ci doar banul in sine.Ei se asteapta ca bani sa cada din cer.

oroles

#11
Pana anul acesta am predat la un liceu tehnologic si la unul catolic. Cel tehnologic era foarte slab. Intra si acum elevi cu nota 3-4. Pe vremea mea astia cu 3-4  la Capacitate  (asa se numea Evaluarea Națională) erau trecuti la profesională. Funeriu, cel mai prost ministru din educatie, a zis ca nu e bine sa ii discriminam si ca trebuie scolarizati in licee, daca acestia isi doresc. Asa ca toata "spuza" a mers la liceu. Vreau sa zic ca această reforma a fost un dezastru. Ganditi-va ca in aceeasi clasa intrau si elevi cu nota 3 si elevi cu nota 9. Mi-aduc aminte cazul unui profesor de matematica caruia i-am dat si niste stupi si boala stuparitului. La o brigada i-a zis inspectorul ca a predat  prea usor pentru nivelul lor de studiu. Profesorul respectiv i-a zis elegant ca ora următoare sa le dea el o problema care crede el ca ar fi mai potrivită. Inspectorul a cazut in capcana si a inceput sa ii tina ora acestui profesor, convins ca el are metoda si experienta pentru acesti elevi. La jumatatea orei a renunțat. I-a zis direct: "Invata-i tabla inumltirii si e suficient!" Cam asta s-a intamplat in acea perioadă. Sa nu mai zic ca profesorii nu mai stiau cui predau... Erau clase atat de eterogene incat innebuneai incercand sa ii aduci la acelasi nivel...

Legat de media de admitere iti spun ca este un criteriu nerelevant. Celălalt liceu (cel catolic) la care predau promovează o educație de tip vechi. Ma crezi ca intra elevi cu nota 4-5 si iau bacul cu 8. E un anumit tip de  elev care vine la acest liceu si un anumit tip de severitate... De exemplu, daca un elev nu vrea sa învețe si scoate o medie generala sub 7, in primul semestru din anul următor primește "semestru de proba". Adică trebuie sa arate vointa si sa scoată media semestrială macar 7. Daca nu scoate 7 pleaca. Acolo nu există sa nu faci ceea ce spune peofesorul. Pentru o tigara electronica unui elev i s-au scăzut 2 puncte la purtare.     Au toți uniforme. La corijare anul trecut am ascultat un elev la oral si stia de 10 (nu de 5). Zambind i-am zis colegei din comisie (era elevul ei) sa imi dea lucrarea scrisa sa o vad. El crezând ca nu m-a convins ca merita sa treacă imi spune: "Daca vreti va mai zic!" Am avut elev la acest liceu cu deficiente grave (hidrocefalie) care nu il intelegeai ce vorbea si abia se misca. Acest copil fusese tras cu forcepsul la nastere si ii zdrobisera creierul. A luat bacul, in timp ce 80% din liceul tehnologic, fara niciun handicap  nu au promovat. Cum iti explici? Simplu, caracterul! Un alt exemplu: La acest liceu catolic elevii fac ore de meditatie obligatorie dupa ore. Sunt supravegheati de pedagogi după ore in timp ce isi fac temele. Cel mai bun elev din clasă le da meditatii colegilor. Am avut eleva care si-a pregatit colegii corigenti si i s-a permis sa stea cu ei la examenul de corigenta. Nu va zic ce mandra a fost cand a vazut ca au promovat toti "elevii " ei. Asta poate te ajuta sa intelegi ce înseamnă cultura organizationala si la ce e buna. Apropo, acest liceu da anual elevi la internationale si obține premii la internationale. E drept ca pare învechit, dar asa se  obtin rezultatele. Incepand de poimâine ma mut la alt liceu. De dragul liceului catolic si al elevilor de acolo am mai pastrat niste ore.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

  De ce tocmai un liceu catolic are asemenea rezultate? Depinde foarte mult de dispozitia conducerii de a face compromisuri. Noi si in invatamant am inteles democratia ca libertatea sa facem tot ce vrem. Adica de ce sa mai mergem la ore, de ce sa pastram linistea, de ce sa mai facem teme? Doar e democratie! Culmea e ca nu se trage nici o invatatura din greseli. Am inteles ca recentele reglementari in invatamant interzice obligativitatea purtarii unei uniforme, permite intrarea la ore cu mobile si tablete, permite contestarea notelor primite si mareste influenta elevilor in Consiliile Profesorale. Cand surubul trebuia strans pentru a mai salva cat de cat ceva, vad ca se urmeaza calea minimului efort. Rezultatele sunt previzibile.
  Imi amintesc acum de o emisiune TV cu multi ani in urma in care nu stiu ce jurnalist ii bestelea pe Belu si Bitang ca au instituit un regim de teroare in centrul de instruire a gimnastelor de la Deva. Cum poti sa interzici unor fetite sa manance ciocolata, cum le poti infometa supraveghind frigiderul ca sa nu manance in timpul noptii, cum poti sa le tii in cantonamente asa de severe, cand tinarii trebuie sa se distreze, sa socializeze? Culmea ca toate sesizarile erau adevarate. Numai ca marea performanta se face numai cu mari sacrificii. Acestea trebuie acceptate de catre parinti, de antrenori dar trebuie intelese si de catre ziaristi. E usor sa impresionezi opinia publica, oamenii care nu au nici o aspiratie mai inalta si care din pacate sunt marea majoritate. Dupa aceste'dezvaluiri' din gimnastica, regimul gimnastelor a devenit mai lax, centrul de instruire a venit la Bucuresti, mai favorabil de fapt si pentru antrenori, gimnastele pot pleca mai usor din centru, pot socializa pe net, pot fenta programul alimentar. Rezultatele, incet, incet se vad. Ne intrebam de ce. Ne facem ca nu intelegem. Cautam explicatia in alte locuri.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

alex77

Cei care au facut petitia de la subiectul 3 sunt de la un liceu slab,tehnic?
http://www.petitieonline.com/morometii_la_subiectul_3_la_bac
Vad ca sunt 6000 de semnaturi.Sunt la misto sau e pe bune situatia?

oroles

Banc: O familie avea un baiat greu educabil, obraznic. Scoala la care l-au trimis l-au exmatriculat. Gandindu-se cum sa ii ofere o lectie de disciplină l-au dus la un liceu militar. Si de acolo a fost exmatriculat pentru comportament neadecvat. Apoi l-au dus, fara succes la un liceu de corectie. Si dascalii de aici s-au dovedit neputinciosi. Asa ca ultima soluție a parintilor a fost un liceu catolic. L-au dus acolo convinsi fiind ca inca de a doua zi vor primi telefoane de la conducerea liceului si de la diriginte. Dupa o săptămână, nedumeriti, parintii suna dirigintele si afla cu stupoare ca au un copil cuminte si invata chiar bine. Ba chiar dirigintele se jura ca nu i-a facut nimic. Uimiti si mai tare de schimbare părinții decid sa vorbească cu fiul lor. Asa ca seara, la culcare il intreaba: "Ce ti-au facut cei de la liceul catolic de te-ai cumintit?!" Raspunsul copilului a fost simplu: "Cand am intrat prima dată in sala de clasa am vazut pe peretele din spatele salii pe cineva rastignit si am stiut ca nu e de glumit cu astia!"

PS: Desi liceul la care am predat e unul ce apartine de Biserica Catolică, in fiecare clasa găsesti 2-3 ortodocsi care si-au trimis elevii la acest liceu. Oare de ce? Doar undeva la 30% dintre profesori sunt catolici. Apropo, la acest liceu daca ai fost prins copiind ti se scade media pe semestru la purtare la 4. Nu e o glumă!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani